İlaç Kullanımına Dikkat

İlaçlar gerektiği zamanda gereken dozlarda kullanılmadığında faydadan çok zarar getiriyor. Yanlış ilaç kullanımı, hem mevcut hastalığın iyileşmesini engelliyor,  hem de yeni hastalıklara neden oluyor. Hastalıkları tedavi etmek için kullandığımız her ilacın vücut için yabancı madde özelliğinde olduğunun bilincine varmak önemli.
 
Yanlış ilaç kullanımının en büyük nedeninin doktora danışmak yerine tanıdık tavsiyesine başvurulması olduğu bilinmekte.
 
Kişiler aynı hastalığa sahip olsalar bile, birine iyi gelen tedavi ve ilaç, diğerinde farklı yan etkilere neden olabilmekte. Özellikle tüketim oranı çok yüksek olan antibiyotikler başta olmak üzere ağrı kesiciler ve vitaminlerin yanlış kullanımı yan etkilerini şiddetlendirmekte, farklı hastalıklar ortaya çıkartabilmekte, hastalık nüksedebilmekte. Örneğin çok dikkatli kullanılması gereken antibiyotiklerin yanlış kullanılması alerji yapmakta, bulantı, baş dönmesine ve sindirim sistemi hastalıklarına neden olmakta. 
 
Bilinçsiz kullanılan ağrı kesiciler de sindirim sisteminde ağrılar ve hatta kanamalara kadar ciddi rahatsızlıklara yol açmakta.
 
Masum görünen vitaminler dahi akılcı bir şekilde kullanılmadıklarında yan etkiler göstermekte, kanamaları artırmanın yanı sıra yüksek dozda alınmaları vücutta ciddi rahatsızlıklara sebep olmakta. 

 

Antibiyotiklerin Yanlış Kullanımı

 
Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için kullanılan antibiyotiklerin kullanım miktarının ve hızının giderek artmakta olması dünya genelinde insan sağlığını tehdit ediyor. 
 
Kullanılması gereken hastalıkların dışında alınması nedeniyle veya yanlış kullanım sonucunda vücutta antibiyotiklere karşı direnç gelişmekte. Gelişen direncin artması sonucunda bu ilaçlar etkilerini yitirmekte ve en basit enfeksiyonlar bile ölüme kadar giden sonuçlara yol açmakta. 
 
Antibiyotikler konusunda uzmanların yaptığı bir diğer uyarı da, bu ilaçların doğru kullanılmamasının dünya üzerinde mevcut olmayan farklı bakterilerin ortaya çıkmasını sağlayabilecekleridir. Bu durumda da hiç antibiyotik kullanmamış ve direnç geliştirmemiş insanlarin olumsuz yönde etkilenmesi de olası bir sonuç olarak görülmekte. 
 
Kendimiz ve ailemizin sağlığı için antibiyotik kullanımını mutlaka doktor önerisiyle, önerilen zamanda ve dozajda almamış şart. 

 

Yanlış İlaç Kullanımını Engellemek için Ne Yapılabilir?

 
Akılcı ilaç kullanımı adı verilen yöntemle, aldığımız en karmaşık ilaçtan en basit olanına kadar en yüksek faydayı sağlamamız hedeflenmektedir. En yüksek faydaya, en az yan etki dahildir. Bunun için yapılması gerekenler şunlar:
 
İlaçlar mutlaka doktor tavsiyesine göre alınmalıdır. 
 
Doktorunuzla tüm düşüncenizi ve çekincelerini konuşun. Kullandığınız ilaçlarla ilgili sıkıntınız varsa, bunu doktorunuzla paylaşın. İlaçlar, toplumun %60 -70’ini iyileştirmesi öngörülerek hazırlanmakta ve piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle aldığınız ilacın size uygun olmama ihtimali her zaman bulunmaktadır. Doktor takibinde rahatsızlığınızı belirtmeniz önemlidir. 
 
Ağız yoluyla alınan ilaçların etkisi yarım saat ile 1 saat arasında görülür. Bu süreyi beklemeden yeni ilaç almayın.
 
Tedavi için doktor tarafından yazılan miktarı mutlaka bitirin. Yarıda kesilen tedavide, vücutta ilaca karşı direnç oluşacak ve bir dahaki sefere ilacın etkisini azaltacaktır. 
 
İlaçlarınızı ambalajda yazan şartlarda saklayın. İlaçların bir kısmının buzdolabında saklanması gerekirken, bir kısmı da güneş görmeyen kuru ortamlarda saklanması gerekmektedir. 
 
Alerjiniz varsa, bunları öğrenin. Doktorunuzla bu bilgiyi mutlaka paylaşın. 
 
İlaç kullandığınız sürece reçetenizi ve ilaçlarınızı yanınızda taşıyın.
 
Hamilelikte ilaç kullanımı çok daha hassas bir konu olduğundan, hamilelik şüphesi dahi olduğunda bu konu doktora söylenmelidir. 
 
Kesinlikle vitamin bile olsa başka birinin kullandığı ilacı, size de iyi geleceği düşüncesiyle doktora danışmadan kullanmayın. 
 
Çocukların ilaçlara erişmesini engelleyin, ilaçları ortada bırakmayın. 
 
Teknolojik gelişmeler tıp alanında da etkisini gösteriyor. Yakın bir gelecekte kişiye özel ilaç üretiminin hayata geçmesi bekleniyor. Bu sayede herkesin sağlık durumu ve ilaç profili bilinerek ilaç hazırlanabileceği, böylece ilaçların genel yan etkilerinin en aza indirilmesinin mümkün olacağı ön görülüyor. 
 
Kendinizin ve ailenizin sağlığını riske atmamak için ilaç alırken her zaman doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.
 
Sağlığınızı kontrol altında tutmak için hem kendiniz hem de aileniz için özel sağlık sigortası yaptırabilir ve sağlık harcamalarınızı en aza indirebilirsiniz. Özel sağlık sigortası hakkında uzmanlarımızdan bilgi almak için Sigortam.net’e isterseniz e-mail ile isterseniz de telefonla kolayca ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL