İlk Yardım Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Umulmadık anda ve yerde yaşanan kazalarda yapılan ilk müdahale çok önemlidir. Böyle durumlarda zaman kaybedilmeden, doğru yapılan ilk yardım müdahaleleriyle hafif ya da ağır yaralanma, kırıklar ya da kalp krizi gibi pek çok riskin önüne geçilebilir.

Bu yüzden sadece doktor ve hemşire gibi sağlık personellerinin değil, herkesin ilk yardım uygulamaları hakkında bilgi sahibi olması gerekir

Ancak pek çok sağlık sorunu ve kazada kurtarıcı olan ilk yardım konusunun doğru bir şekilde anlaşılması ve uygulanması gerekiyor.

Aksi halde müdahale zorlaştığı gibi ağır ya da hafif yaralanmalarda yapılan yanlış ilk yardım uygulamaları sakatlanmalara hatta ölümlere sebep olabiliyor.

Her gün çevremizde veya medyada böyle olaylara tanık oluyor, dehşete düşüyoruz. Peki, ilk yardım konusunda en çok neler yanlış biliniyor?

İlk Yardım Hakkında Bilinenenler

Kırık ve Çıkıklarda İlk Yardım
Kırık ve çıkık durumlarında ilk yardım konusunda yapılan en büyük yanlış kişileri hareket ettirmektir. Özellikle trafik kazalarında yaralanan kişileri sıkıştıkları yerden profesyonel olmayan kişilerin çıkartmaya çalışması, kişilere zarar verebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gereken şey sağlık ekiplerini durumdan haberdar ederek beklemek, yaralı kişiye yanlış şekilde müdahale eden kişileri de uyarmaktır.

Kaza esnasında kimlerden yardım almanız gerektiğini bilmiyorsanız, kaza anında gereken numaraların bilgisini verdiğimiz “Trafikte Hayat Kurtaran İlk Yardım Bilgileri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Yanıklarda İlk Yardım
Herhangi bir nedenle oluşan yanıklarda: “Yanığa yoğurt veya salça iyi gelir gibi inanışlar vardır.” Yanıklara karşı müdahalede yapılabilecek ilk ve en doğru şey ise yanık olan bölgeye buz kompresi uygulamak, yanığın derinliği fazla ise uzmanlara başvurmaktır.

Burun Kanamalarında İlk Yardım
Burun kanamalarında en sık yapılan ve bilinen yanlış yaralı kişinin kafasını aşağıya doğru ekmektir. Ancak bu noktada en önemli detay, kişinin genzinin kan ile dolma ihtimali gözden kaçılır yahut bilinmez. Kanamayı durdurmak için yapılacak en doğru şey ise mendil yardımı ile burunu bir süre (10 dakika kadar) sıkmaktır. Yaptığınız müdahaleye rağmen kanama durmuyorsa, sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Boğaza Birşey Takıldığında İlk Yardım
Günlük hayatta en sık karşılaşılan durumlardan biri boğazın bir cisim yoluyla tıkanmasıdır. Bu durumda pek çok kişinin aklına ilk gelen şey ise tıkanma yaşayan kişinin sırtına vurmaktır. Oysa, bu hareketler kişilerin daha da çok tıkanmasına neden olur. Böyle bir durumda yapılması gereken; kişiyi göğsünden destekleyip öne eğerek kürek kemiklerinin arasından sert bir şekilde vurmaktır.

Kalp Durmasında İlk Yardım
Birinin kalbinin durduğunu veya solunumunun durduğunu fark ettiğinizde yapılması gereken şey kalp masajıdır. Ancak kalp masajının yanlış yapılması, kişileri hayatından edebilir. Bu yüzden kalp masajı hakkında bilgisi olmayan, ilk yardımı eğitimi almamış kişilerin kazazedelere müdahalede bulunmaması gerekir.

Trafik esnasında aldığınız veya sizin sebep olduğunuz hasarlar sadece fiziksel olmayabilir. Karşı tarafa verebileceğiniz hem fiziksel hem de maddi zararların bütçenize yük olmaması içintrafik sigortanızı ertelemeyin.

En doğru ve en uygun trafik sigortası poliçesine ulaşmak için tek yapmanız gereken şey ise sigorta sorgulamasıdır, araç sigortanızda telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

Müşteri Yorumları