İnternetten Otomobil Satışları

Araç Satın Almak İsteyenlerin %87’si İnternete Başvuruyor

Otomobil sektörünün büyümesi 2011 yılında da devam ediyor. Araç sahipleri ve araba almak isteyenler her geçen gün internetten daha fazla araştırma yapıyorlar. İnternet, günümüzde satın alma alışkanlıklarını değiştiren en önemli satış kanallarından biri.
İnternetten Otomobil SatışlarıGoogle’ın araç satın alma alışkanlıkları üzerinde yaptırdığı bir araştırmanın sonuçlarına göre;
– Araç satın almayı planlayanların % 87’si işe internet araştırması ile başlıyor. Arama motorları ve karşılaştırma siteleri sayesinde hem otomobil marka-model-fiyatları, hem de sigorta gibi servislerin bir arada görülmesi kolaylaşıyor.
– Araç satın almayı planlayanların %79’u süreç içinde mutlaka internetten bilgi alıyor. 
Otomobil almak isteyenlerin internette en çok başvurdukları konular arasında üreticilerin web sitelerini inceleme, bayi araştırma, fiyat karşılaştırması yapma ve araçlar hakkındaki yorumları okuma bulunuyor.
İnternetin günlük hayattaki yaygın kullanımı sayesinde tüketiciler tüm ihtiyaçları için güvenilir kaynaklara, bayilere ve satıcılara ulaşabiliyor.
Aynı araştırmadan çıkan sonuca göre Türk otomobil alıcıları test sürüşlerine fazla rağbet etmiyor. Bayilerde araçları görmek, internetten ve diğer kanallardan bilgi edinmek satın alma kararı vermede yeterli görülüyor.

Yurtdışında İnternetten Otomobil Satışı

Consumer Barometer adlı dünya çapında ülkeleri kapsayan diğer bir araştırmaya göre; Türkiye’de araç satın almak isteyen kitlenin %61’i internetten araştırma yaptıktan sonra aracı bayiden alırken, %6’sı ise aracını doğrudan internet üzerinden aldığını belirtmiş.
Yurtdışındaki verilerde ise kişilerin %40’ının internetten araç satın almak istedikleri görülüyor. Amerika’da iPad üzerinden ilk araba satışının gerçekleştirilmiş olması ise gelişen teknolojinin günlük hayattaki yerini görmek açısından önemli.
Özellikle otomotiv sektörü için internette araştırma yapmak ve satın almak giderek artan bir trend haline geliyor. Gerek otomobil, gerekse yan hizmetlerin internetteki güvenilir kurumlardan alınması, hem işlemlerin hızını artırıyor, hem de kolay ulaşılabilirlik açısından avantaj sağlıyor.
Otomobilin yanı sıra kasko sigortalarını da internet üzerinden araştırmak isterseniz, Sigortam.net anlaşmalı olduğu onlarca şirkete ait bilgileri istediğiniz özelliklere göre karşılaştırma yapmanızı sağlıyor. Yerinizden kalkmadan sadece bir kaç adımda size en uygun kapsamda ve maliyette kasko sigortasına ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Kurban Bayramı Trafiğine Hazır mısınız?
Kurban bayramına çok az bir zaman kaldı. Bu bazılarımız için tatil, bazılarımız içinse memleketlerimize dönüp...tanıdıklarımızla hasret gidermek için bir fırsat. Her ne nedenle olursa olsun bir çok insan bayram öncesi ve sonrasında yollara...dökülüyor. Hem özel araçların hem de otobüslerin sayısının arttığı, trafiğin yoğunlaştığı bu bayram trafiği...ne yazık ki trafik kazalarının yaşanmasına da neden oluyor. 

İstatistikler, son 5 yılda dini bayramların öncesi ve...sonrasında 10 bin 955 trafik kazası meydana geldiğini gösteriyor. Her bayram, gündemi yoğun olarak meşkul eden bu...kazaların nedeni trafik yoğunluğunun yanı sıra, dikkatsizlik, hoşgörüsüzlük, acelecilik, kurallara uyulmaması, yorgun araç...kullanılması gibi sürücü kaynaklı etkenler.

Trafiğe Çıkmadan Önce Alınması Gereken Önlemler

Bayram tatili...veya aile ziyaretleri için yola çıkmadan önce alınacak basit önlemler ve yolculuk boyunca birkaç hususa dikkat edilerek, kaza riskini...en aza indirmek mümkün.

Yola çıkmadan önce:

• Araçların teknik özelliklerine uygun bakımlarının mutlaka...yapılmalı,
• Hava ve yol şartları önceden araştırılıp öğrenilmeli, gerekirse ekstra önlem alınmalı, • Sürücü mutlaka iyi bir şekilde dinlenmiş olmalı, dalgın, uykusuz, yorgun, özellikle alkollü ve uyuşturucu etkisi...yapabilecek ilaç içerek direksiyona geçmemeli.

Yolculuk boyunca:

• Yolculuk süresince ağır ve yağlı yemekler...yenilmemeli,
• Hava, yol ve görüş şartlarına göre hız ve fren mesafesi ayarlanmalı,
• Sık sık mola...verilmeli,
• Kurallara titizlikle uyulmalı, hatalı sollama yapılmamalı, emniyet kemeri mutlaka kullanılmalı, • Karayollarındaki işaret ve işaretçilere uyulmalı.

Ne kadar dikkatli olur, her türlü durum için önlem almış...olursanız olun, trafik yoğunluğu içerisinde tatsız bir durum yaşamanız yine de söz konusu olabilir. Böyle bir olay yaşanması...durumunda kasko sigortası ve trafik sigortası yaptırmış olmanız, yaşayacağınız olası tatsız...bir durumda daha az zararla atlatmanızı sağlayacaktır.

Trafik ve kasko sigortalarınızı bir kaç adımda kolayca...yaptırmak için Sigortam.net uzmanlarından teklif alabileceğinizi...unutmayın.

İyi yolculuklar ve iyi bayramlar dileriz.