İsofix Nedir? İsofix Avantajları Nelerdir?

İsofix nedir? İsofix ne anlama gelir? İsofix neden tercih edilmelidir? sorularının detaylarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

İsofix Nedir?
İsofix, bebek oto koltuklarında en üst düzey güvenlik sağlayıcı olarak uluslararası çevrelerce de kabul edilmiş bir montaj sistemidir. Araç içerisinde bebek güvenliğini ve rahatını sağlamak için kullanılan eski tip bebek oto koltukları hatırlanacağı gibi çoğu araçta emniyet kemeri ile bağlanmaktaydı. Ancak, emniyet kemeri ile entegreli bebek oto koltuklarının yeteri kadar güvenli olmadığı ve olası bir kaza anında bebek üzerine fazladan baskıya sebep olacağı belirlenince, isofix özellikli bebek oto koltukları tasarlandı. Ayrıca yapılan araştırmalarda emniyet kemeri ile kullanılan bebek koltuklarının %52’sinin yanlış bir biçimde takıldığı belirlenmiştir. İsofix özellikli oto bebek koltuklarında doğru takılma oranı ise benzer bir araştırmada %92 olarak çıkmıştır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Günümüzde 2006 yılı sonrasında piyasaya çıkan otomobillerin çok büyük bir bölümü, İsofix özellikli bebek oto koltukları ile uyumlu durumdadır.

Yapılan bir araştırmada ise Avrupa’daki araçların %60’ından fazlasının isofix özellikli bebek koltukları ile uyumlu olduğu saptanmıştır. Bebeğinizin rahatı ve güvenliği için oto bebek koltuğu seçimi sürecinde ince eleyip sık dokumanız gerektiğini unutmamalısınız.

Aracınızda Neden İsofix Bebek Koltuğunu Tercih Etmelisiniz?

  • İsofix oto bebek koltuklarını hatalı takma ihtimali, emniyet kemerine göre çok daha azdır.
  • Bu türdeki oto bebek koltukları araç ile tam bir uyum içerisindedir, bu nedenle olası bir kaza veya ani firen halinde çocuk üzerinde daha az bir yük uygular.
  • Bebek koltuğunu araca doğru olarak takıp takmadığınızı gösteren testler bulunmaktadır. Bu nedenle bebek koltuğunu hatalı takma riskiniz çok azdır.
  • Kolay ve hızlı bir şekilde takıp çıkarılabilir.

Arabamda ISOFIX Var mı?

Yazımızın başlarında da belirttiğimiz üzere 2006 yılı sonrasında piyasaya çıkan araçların büyük bölümü isofix uyumludur. 2013 yılından sonra üretilen tüm araçlar içinse isofix zorunluluğu getirilmiştir. Aracınızın isofix uyumlu olup olmadığını, aracınızın kullanma kılavuzunu araştırarak veya arka koltuk etrafında isofix logosunun olup olmadığını kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

Hayattaki en önemli varlığınız olan bebeğinizin güvenliği için alacağınız bebek koltuğunun da, aracınızın da İsofix sistemine uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Bazı klasik oto bebek koltukları gerekli güvenlik ihtiyacığını karşılamaması nedeniyle, sadece kaza anında değil, ani bir frende dahi istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Kasko ve zorunlu trafik sigortası poliçenize 2 dakika içerisinde online olarak sahip olabilir veya 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak teklif alabilirsiniz. 

Müşteri Yorumları