İyi Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Daha Güzel Fotoğraflar Çekmek için…

 
Arkadaşlarla bir araya geldiğimizde, tatilde, doğumgünlerinde, yılbaşında, kısaca hayatımızın tüm önemli anlarında fotoğraf çekmeden olmaz. 
 
Artık bir fotoğraf makinesi edinmek ve hemen çekmeye başlamak eskiye göre çok daha kolay. Yeni çıkan dijital makineler sayesinde çekilen fotoğraflar kolayca görüntüleniyor ve bilgisayara aktarılarak hemen paylaşılabiliyor. Çocuklar bile çok güzel fotoğraflar çekebiliyor. Bu yazımızda çekim tekniklerine biraz daha dikkat çekmek istedik. İster tatil, ister günlük çekimlerinizde fotoğraflarınızın kalitesini artırmak için tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz.
 


Hangi Fotoğraf Makinesini Almalıyım?
 

Anı fotoğrafı olarak tabir edilen, profesyonel olarak değişik efektler ile çekilmesine gerek olmayan fotoğraflar için küçük kompakt dijital makineler yeterli olmaktadır. Hangi makineyi almanız konusunda karar vermenizi kolaylaştırmak için şu noktalar dikkat edin:
 
–Piyasada bir çok markanın bir çok modeli var, hepsinin de özellikler farklı. Kendiniz için en iyi makineyi bulmak için öncelikle ihtiyaçlarınızı doğru belirlemeniz önemli. Mesela fotoğrafları sadece bilgisayarda mı görüntüleyeceksiniz, yoksa baskı almayı düşünüyor musunuz? İhtiyacınızı doğru belirlemezseniz eksik özellikte bir makine alabileceğiniz gibi sizin için gereksiz özellikleri olan bir makineye daha fazla para verme ihtimaliniz de bulunmakta. 
 
Cimri.com gibi karşılaştırma sitelerinden faydalanarak fotoğraf makinesi için alternatifli seçeneklerinizi görebilirsiniz. Tüm modellerin özelliklerini bir arada görmek seçenekleri azaltmanıza yardımcı olabilir. 
 
Dijital fotoğraf makinelerinde çözünürlüğü belirleyen ve kaliteyi doğrudan etkileyen makine içerisinde bulunan sensördür. Sensörler CCD (Charge-Coupled Device) ve CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) olmak üzere iki çeşittir. Kompakt makineler için CCD sensörü tercih etmeniz daha doğru olacaktır. 
 
–Fotoğraf makinesi satın alırken mega piksel olarak yüksek olanı tercih etmek zorunda değilsiniz. Mega piksel sayısı genelde baskı almada önemlidir ve şu anda piyasadaki tüm makinelerin piksel sayısı baskı için yeterlidir. Genel olarak belirtmek gerekirse 1,5 veya 2 mega piksel ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu sayılar, baskı olarak da yeterli kaliteyi sağlar. Mega piksel sayısı yüksek bir makine almak yerine daha farklı bir özelliğe odaklanabilirsiniz.
 
– Dijital makinelerde zoom yapmak görüntü kalitesini düşürmektedir. Yani ne kadar zoom yaparsanız, görüntü kalitesi o kadar düşecektir. Zoom özelliğini en az kullanacağınız fotoğraflar çekmeyi planlamak daha iyidir. Bu nedenle zoom özelliği de temel bir belirleyici değildir. 
 
–Manzara fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız geniş açılı bir objektifi olan ve panaromik çekim özelliğine sahip bir fotoğraf makinesi almak en doğrusu olacaktır. Panaromik fotoğraf çekimi için makineyi sabitlemek gerektiğini de unutmamalıdır.  
 
–Bir çok kompakt dijital makinenin kırmızı göz engelleme, yüz tanıma ve otomatik odaklanma özellikleri bulunmaktadır. Bu şekilde manuel odaklama sorunu ortadan kalkmaktadır. 
 
–Fotoğraf makinesi seçimi kadar, makinenizde kullanacağınız hafıza kartının da özelliklerinin iyi olması gerekir. Hafıza kartlarında kapasite ve hız olmak üzere iki önemli kriter vardır. Kapasite, GB (gigabyte) olarak, hız ise MB/s (magabyte per second) olarak ölçülmektedir. Kartın hızlı olması çekilen görüntünün daha kısa sürede kaydedilmesini sağlar, bu da ardarda daha hızlı çekimler yapmaya olanak verir.  Ayrıca fotoğrafları bilgisayara aktarma işleminde de kartın hızı önemlidir. 

 
Daha İyi Fotoğraf Çekimi için İpuçları

 
Aşağıda fotoğraf çekmeyi sevenler için çekim ipuçlarını bir araya getirdik:
 
Arka fon: Fotoğrafını çektiğiniz konunun arka planının daha düz ve tek renk olması asıl çekmek istediğiniz konunun daha fazla ortaya çıkartmanızı sağlar. 
 
Dış mekanda flaş: Dış ortamlarda güneşli havada bile fotoğrafını çektiğiniz kişinin yüzü gölgede kalmışsa karanlık çıkacaktır. Bunun önlemek için flaş kullanmak gerekir. Flaş dış ortamı etkilemeyeceği gibi çektiğiniz kişinin yüzünü aydınlatacaktır. Arka planda güneş batarken bir kişinin fotoğrafını çekmek için flaş kullanmak iyi bir yöntemdir. Denedikçe farkı göreceksiniz. 
 
Kırmızı göz: Kırmızı göz problemi göz retinasından yansıyan ışık yüzünden oluşmaktadır. Şu anda piyasada olan makinelerin hepsinde kırmızı göz önleme özelliği bulunmakta. Fotoğrafını çektiğiniz kişinin direk olarak flaşa bakmamasını sağlamak da kırmız göz oluşumunu engeller.
 
Dijital zoomdan kaçınmak: Dijital zoom bilgisayarınızda bir görüntüyü, resmi zoom yapmaktan farksızdır. Sadece görüntüyü büyütür. Netlik bozulur.
 
Yakın çekimler, makro: Etkileyici çekimler yapmak için konuya yaklaşabilirsiniz. Çok yakın çekimlerde makro modu kullanınız. Eğer makro modu yoksa bazı dijital kameralarda görüntü bozulabilir. Makro modu ile aşırı parlaklığı önlemek için flash kullanmamanız daha iyi olur.
 
Dikey ve diyagonal resimler: Birçok konu dikey çekimde daha güzel görünebilir. Bir arkadaşınız çekerken veya yüksek bir yapıyı çekerken fotoğraf makinenizi dik tutarak resim çekmeyi deneyin. Makineyi 45 derecelik bir açıyla tutmak da, sürekli kullanılmamak koşuluyla, bazı fotoğraflara güzel bir etki verir. 
 
Konunun seviyesine inmek: Fotoğrafını çekeceğiniz konu aşağıda ise onun göz seviyesine inmeniz detayları daha iyi yakalayabilmenizi, orantıların daha belirgin olmasını sağlar. Daha kişisel bir duygu yakalayabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun resmini çekerken çöküp onun göz seviyesinde kamera tutmak güzel bir gülümseme yakalamanızı sağlayabilir.
 
Konuyu kenara almak: Konunuzu (örneğin bir ağaç, ev, kule, tarihi eser gibi.. ) tam ortaya almak yerine kenara alarak daha doğal bir resim çekmeniz mümkün. Bunu yaparken genelde tüm kameraların tam ortaya odaklandığını unutmamak gerekir. Konuya odaklanıp deklanşöre yarıya kadar basıp nesneyi yana kaydırabilirsiniz.
 
Flaş mesafesi: Kameranızın flaş mesafesini bilmek önemlidir. Küçük makinelerde flaş mesafesi 1- 1,5 metre arasındadır. Bunun ötesindeki cisimler flaş ışığından faydalanmayacak ve aydınlanmayacaktır.
 
Işık: Fotoğrafını çekeceğiniz nesnenin çok ışık altında olmasını istemezseniz kendiniz yer değiştirin. Manzara fotoğrafları için sabahın erken saatlerini ya da akçam üstü saatlerini tercih edin. Öğlen güneşi fotoğraflarda çok parlak alanlar ve keskin gölgeler yaratacağından fotoğrafçılar tarafından tercih edilmez. Öğlen fotoğraf çekmek zorundaysanız, çekeceğiniz kişiyi bir ağaç altına veya yarı gölge olan bir yere almanız keskin ışığı engeller. 
 
Bunun yanı sıra sabah ve akşam üzeri ortaya çıkan kızıl ve yumuşak ışık güzel portreler çekmenizi sağlar. 
 
Konuyu yönetmek: Fotoğrafını çekeceğiniz kişileri, organize edip düzenleyin, ne yapmaları gerektiğini söyleyin, onların, yüz hatlarını, duygularını ortaya çıkarın. Yönetmen olun, karşınızdaki bir yabancı da olsa onu yönlendirin. 
 
Geometrik formlardan faydalanmak: Fotoğrafını çekeceğiniz eşyalar, kişiler veya canlılar dağınık duruyorsa bunları geometrik bir düzen alacak şekilde kadraja sokmaya çalışın. Örneğin hayvanları daire olacak şekilde ayarlayın. Bunu yapmak genelde zor olsa da, göz geometrik formlara daha yatkın olduğundan, yakalayabildiğiniz kadarıyla bu yöntemi uygulamak faydalı olacaktır. 
 
Fotoğraf güzel anılar ortaya çıkartmak demektir. Her zaman hatırlanacak, insanları birbirine bağlayan anıları sabitler. Günlük hayatta veya tatilde daha iyi fotoğraflar çekmek için çekim tekniklerinden faydalanarak bir süre sonra uzmanlaşabilirsiniz. 

Müşteri Yorumları