444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Mustafa Su: "Japonya Depremi Sigortanın Önemini Bir Kez Daha Gösterdi"

16 Mart 2011
SigortacıGazetesi
 
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, Japonya gibi depreme hazırlıklı bir ülkede bile bu kadar büyük kayıpların yaşanmasından yola çıkarak, sigortanın önemine bir kez daha dikkatleri çekti.

Geçtiğimiz Cuma günü, Japonya’da meydana gelen deprem ve ardından yaşanan tsunami felaketi sonucu ortaya çıkan kayıplar sigortanın önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, Japonya gibi depreme hazırlıklı bir ülkede bile bu kadar büyük kayıpların yaşanmasından yola çıkarak, sigortanın önemine bir kez daha dikkatleri çekti. 
 
Mustafa Su, coğrafi konumu nedeniyle her yıl yüzlerce kez yaşanan deprem, toprak kayması, su baskını gibi doğal ve sosyal felaketlere rağmen, Türkiye’deki konutların büyük bir kısmının hiçbir sigorta güvencesi bulunmadığını söyledi.
 
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su; “Her yıl defalarca yaşanan bu felaketlere rağmen Türkiye’deki 13 milyon konuttan yaklaşık 3,5 milyonu zorunlu deprem sigortasıyla depreme karşı, yaklaşık 2,2 milyonu da konut poliçesiyle yangın, infilak, sel, fırtına, hırsızlık gibi çeşitli risklere karşı önlem aldı. Yaklaşık 9,5 milyon ev sahibi veya kiracı ise “oynak bir zeminde” bulunan Türkiye’de deprem riskinin gerçekleşmesi durumunda “geleceğin yoksulu” haline gelmeye aday durumda” dedi.
 
Türkiye’de sigortacılık sektörünün daha da güçlenmesinin stratejik bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Mustafa Su, sözlerine şu şekilde devam etti; ”Ülkemizde sigortalı olma bilinci mutlaka mümkün olan en üst noktaya taşınmalıdır. Sigortacılık sektörü, yaşanması muhtemel bir felaket sonrasında, ülkenin yeniden toparlanması sürecinde etkin ve yapıcı bir rol üstlenecektir. Bu ise ancak sigortacılık sektörünün desteklenmesi ve güçlendirilmesiyle gerçekleşir. İşte bu noktada hem bireysel olarak hem de devlet nezdinde sigortacılık sektörüne gösterilen ilginin artması gerektiği kanaatindeyiz”.
 
Yaklaşık 127 milyon nüfusu bulunan Japonya’nın 2009 yılı hayat dışı rakamlarına göre, dünya sigortacılığındaki payı yüzde 6’nın üzerinde. Japonya, yine aynı dönemdeki rakamlara göre 107 milyar doların üzerinde bir prim büyüklüğüne sahip. 2010 yılı hayat dışı prim üretimi yaklaşık 12 milyar lira civarında olan Türkiye’nin ise, 2009 yılı hayat dışı rakamlarına göre dünya sigortacılığındaki payı yüzde 0.38 civarında. 

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.