Erken Teşhis: Kanserde Hayat Kurtarır

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de öldürücü, vücutta ağır hasarlar bırakan, büyük maddi kayıplara sebep olan hastalıkların başında “kanser” geliyor. Önemli bir halk sağlığı sorunu olarak günden güne etkisini, yayılım alanını arttıran bu hastalıkla ülkemizde her yıl 150 bin kişi tanışıyor. Kanserde en hızlı artış oranları ülkemizin de içinde bulunduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde görülüyor. Bu sebeple kanserde erken teşhisin önemi, daha da ön plana çıkıyor.

Kanserler vücudun yapı taşları olan hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması sonucu oluşuyor. Kanser türleri, bedende bulunduğu bölgeye, organa göre ayrılmakla birlikte ortalama 100 çeşit olduğu bilinmektedir.

Kanser ile ilgili bütün sorularınızın cevabı için “Kanser Rehberi” yazımızı mutlaka okuyun.

Kanserin Temel Belirtileri Ve Uyarı İşaretleri Nelerdir?

Amerikan Kanser Derneği, kanser belirtileri hakkındaki uyarı şu şekilde belirlemiştir.

  • Bağırsak ve idrar kesesi işleyişinde değişiklik,
  • Olağan dışı kanama ya da akıntı,
  • Memede veya başka yerde kalınlaşma, şişlik,
  • Sindirim bozukluğu veya güçlüğü,
  • Yutkunma güçlüğü
  • Sürekli öksürük, inatçı ses kısıklığı veya kalınlaşması,
  • Bir siğil ya da et beninde gözle görülür değişiklik

Kanserde Erken Teşhisin Önemi

Türü ne olursa olsun, kişinin ve yakın çevresinin tüm hayatına etki eden, bu çok zorlu ve yıpratıcı hastalıkta “erken teşhis” bazı durumlarda ölümle yaşam arasındaki mutlak sonucu değiştirebilmektedir. Kanserde erken teşhisin önemi, tedavi sürecinde ve hastalığın atlatılmasına kendini daha da gösteriyor. Çünkü önceden tespit edilen belirtiler tedaviye erken başlanmasını, ağırlaşmadan müdahale edilmesini sağlıyor. Bu sebeple kanserde erken teşhisin önemi hakkında bilinçli olmak ve kontrolleri ihmal etmemek gerekiyor. Erken teşhis de ancak düzenli sağlık taramaları ile sağlanabilir.

Ülkemizde ölümle sonuçlanan kanser türlerinin başında akciğer ve meme kanseri gelmektedir. Prostat, mide, kalın bağırsak, rahim ağzı kanserleri de önem derecesi ve görülme oranı artarak devam eden diğer türlerdendir. Kanser türleri yaş, genetik özellikler, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı gibi özellikler dışında cinsiyetle de ilintili bir hastalıktır.

Kadınlarda en çok meme ve rahim ağzı kanserleri, erkelerde ise akciğer ve prostat kanserleri en çok görülen ve aynı zamanda erken teşhisle önceden saptanarak %100 başarı elde edilmesi mümkün olan türlerdendir. Bu açıdan kanserde erken teşhisin önemi, hastalığı atlatabilmek adına oldukça mühimdir.

İhtiyaçlarınıza göre belirleyeceğiniz ve mümkün olan en erken yaşta edineceğiniz özel sağlık sigortası paketi ile herkesin başına gelmesi çok muhtemel bu hastalıktan korunma ya da hastalığın getirdiği ağır maddi yükleri bir nebze de olsa hafifletme yolunda doğru bir adım atmış olursunuz.

Kanser Tedavisinde Özel Sağlık Sigortasının Önemi

Kanser tedavisi için çok önemli bir noktaya değinmek gerekirse; sağlık sigortanızı ne kadar erken yaptırırsanız bekleme süresine çok takılmadan bir an önce tedaviye başlama fırsatını elde etmiş olursunuz.

Bekleme süresi, bazı hastalıkların sigorta kapsamına alınmadan önce geçilmesi gereken süredir. Bekleme süreleri genelde, poliçenin ilk yılında geçerlidir ve ortalama 90 gündür. Bekleme süresi uygulaması, yanlış anlaşılmaları ve karışıklıkları önlemek, poliçeye daha uygun fiyat avantajlarıyla sahip olmanız için tüm dünyada uygulanan bir sigorta prensibidir. Vücudunuzda kanserle ilgili her hangi bir bulguya rastlandığında sigortanın faydalarından tam olarak yararlanabilmek için bekleme süresini geçirmiş olmanız şartı aranmaktadır. Yenilenen poliçelerde böyle bir uygulama yapılmaz.

Sağlık sigortanızı özel sağlık sigortası adı altında bireysel yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınız ya da çevrenizdekilerle belirli bir sayıya ulaşarak grup sağlık sigortası kapsamında, daha büyük avantajlarla da yaptırabilirsiniz. Diğer bir seçenek de iş vereninizin bu imkanı sizin için sağlaması şeklinde olabilir. Grup sağlık sigortası işverene vergi avantajı, personel bağlılığı, toplu prim indirimi gibi kayda değer fırsatlar sunması nedeniyle ülkemizde tercih edilir seçeneklerin başında gelmektedir.
Grup sağlık sigortalarında rutin kontrollerin olup olmadığı, var ise ne tür kontrolleri kapsadığı ve bu özellikten sigorta başladıktan ne kadar süre sonra, ne sıklıkta yararlanılabilineceği gibi konular detaylı olarak incelenmeli ve sigorta paketi bu doğrultuda oluşturulmalıdır.

İster özel sağlık sigortası, ister grup sağlık sigortası olsun, her ikisinde de sigorta süresi bir yıldır ve her yıl uygun şartlar dahilinde yenilenmektedir.

Kanser türleri ve benzeri diğer hastalıklar için tam kapsamlı bir sağlık sigortası hem yaşam kalitenizi arttırıcı hem de zor günlerde şartlarınızın ağırlığını hafifletici bir yardımcıdır. Düzenli kontrol yaptırma imkanı ile potansiyel tehlikeler için önlem almış, kanserin tanı ve tedavi süreci içinde yaşanacak para, zaman kaybı gibi önemli maliyetleri mümkün olabildiğince en aza indirmiş olursunuz.

Sağlık Sigortanızı İhmal Etmeyin!

Özel sağlık sigortası 14 günlük bebekler için bile yaptırılabilen, 64 yaş itibariyle kendiliğinden sona eren geniş zamanlı, ancak ilerleyen yaşlarla maliyeti artan, kapsamı daralabilen bir sigorta türüdür. Sağlık sigortanızı bir an önce yaptırmak ve sigortanın faydalarından maksimum derecede yaralanmak için Sigortam.net‘ten sağlık sigortası teklifi alabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından telefonla ulaşabilirsiniz.

Müşteri Yorumları