Kar Zinciri Nasıl Takılır?

Kış ayları, sürücülerin direksiyon hakimiyetinin zorlaştığı ve trafik kazalarının sıklıkla yaşandığı bir dönemdir. Kış aylarının oldukça sert yaşandığı ülkemizde, zorunlu hale getirilen kış lastiği ve kar zinciri kritik bir konudur. Zamanında kış lastiğine geçmek ve araca zincir takmak, hem sürüş güvenliğinizi arttıracak, hem de daha rahat araç kullanmanızı sağlayacaktır.

Siz de sürüş güvenliğini tam anlamıyla hissetmek istiyorsanız, aracınıza zincir takmayı ihmal etmemelisiniz. Kış lastiği ve kar zinciri karşılaşabileceğiniz cezaların da önüne geçmenizi sağlar. Kar zinciri, karlı havada güvenli sürüş teknikleri içerisinde destekleyici bir unsurdur.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde görülen kötü hava şartlarına karşı alınabilecek en güvenli yöntem kar zinciridir. Ancak, pek çok kişinin kullanmadığı kar zinciri ve bu zincirin takılmasıyla ilgili birçok detay bilinmiyor.

Kar zinciri ile ilgili bilinmesi gereken ilk ve en önemli şey zincirin aracın modeline ve lastiğin türüne göre değiştiği. Kış lastiği zincirinizi almadan önce lastiğin çapı ve zincirin boyutlarının uyumlu olup olmadığı gözden geçirilmeli. Eğer zincir seçiminde zorlanıyorsanız, konunun uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Kar zinciriyle ilgili bilinmesi gereken bir diğer konu da kar zincirinin kış lastikleri için tasarlanmış olduğu ve bu zincirlerin kar seviyesinin belli bir seviyeyi aştığı dönemde takılması gerektiğidir. Aksi halde, kış lastikleriniz zamanından önce yıpranacaktır.

 

Kar Zinciri Nasıl Takılır?


Kar zincirlerini araç servislerinde taktırmak yerine kendiniz takmak isteyebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken birkaç basit adım var.

Öncelikle yazımızın başında da söylediğimiz gibi kar zinciri için ilk yapılacak şey araç lastiklerinizin çapını öğrenmektir.

Araç zincirini takma aşamasına geçmeden önce zincir üzerinde bulunan bağlantı bölgelerinin sivri olan kısımlarının tekerlek ile temasından kaçınmalısınız. Bu hareket, lastiğinize zarar vererek maddi bir kayıba neden olabilir.

Zincirinizi takarken bir dolanma yahut karışma olmamasına dikkat ederek lastiğinize zinciri geçirebilirsiniz. Bu ayarlama sonrasında zincirin ana halkasını oluşturan parçayı tekerlek etrafında dolamalısınız. Artık, zincirinizi takılmaya uygun hale getirebilirsiniz. Bu aşamada, renkli olarak belirlenen kısmı tekerlek arkasına alarak sabitleyebilirsiniz.

Zincirinizin geri kalan kısımlarını da tekerleğin önüne doğru çekerek zincir takma işleminin çoğunluğunu tamamlamış olursunuz.

Sonrasında açıkta kalan zincir kenetleme kısımlarını en uygun olacak şekilde zincire kenetlemeniz yeterli olacaktır. Kilitleme işlemini yaparken zincirin olabildiğince gergin olmasına özen göstermelisiniz

Son olarak ayarlama işlemini de yaptıktan sonra zincir takma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz.Böylece kaygan ve buzlu yollarda dahi güvenle ilerleyebilirsiniz.

 

Zincir Çeşitleri


Halat Zincirler

Halat zincirler kar zincirlerinin alternatifidir. Bu zincir türü her şeyi kendileri yapmaktan hoşlanan sürücüler için uygun bir tercih olacaktır. Diğer zincir türlerine göre fiyatı çok daha uygun olan halat zincirin takılması oldukça zahmetlidir. Bu nedenle bütçenizden biraz daha ödün verip çelik halka zincirlere yönelmeniz daha doğru olur.

 

Çelik Halka Zincirler

Çelik halka zincirler halat zincirlere oranla daha maliyetlidir ancak çok daha pratik ve konforludur. Tekerleğin arkasına takmak çok daha kolaydır. Çelik halka zinciri takmak için sadece çelik halka zinciri lastiğin üzerine koyun ve kancalayarak kapatın.

 

Hızlı takma sistemleri

Halat ve çelik halkla zincirlerin içerisinde en pahalı olan hızlı takma sistemleri, en kolay takılan zincir türüdür. Bu lastikler özellikle uzun yolculuklarda tercih edilmelidir. Hızlı takma sistemlerini kullanırken halkaların bağlantılarının uzunluğunu da lastik boyutuna göre ayarlamalısınız.

Güvenli sürüş için doğru sürüş tekniklerine dikkat etmek önemlidir ancak yeterli değildir. Bu yüzden kasko ve trafik sigortası yaptırmadan yola çıkmayın.

En uygun kasko fiyatları için ise dilerseniz Sigortam.net’e gelerek sigorta poliçe sorgulaması yapın, dilerseniz de 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Müşteri Yorumları