Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

telefon
0850 250 2400
7/24 Bizi Arayabilirsiniz!

Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

Araç kasko değer listesi, motorlu kara taşıtlarının kasko poliçelerinin düzenlenmesinde yardımcı olmak amacıyla Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından aylık olarak hazırlanan listedir. Araç kasko değeri, ortalama araç değerini ifade eder. Bir örnekle açıklamak gerekirse, kasko sigortası bulunan bir aracın ağır bir kaza sonrasında pert olduğunu varsayalım. Bu durumda sigorta şirketinin, sigortalıya tazminat ödemesi yapması gerekmektedir. Sigorta şirketleri işte bu aşamada ödemeleri gereken tutarı TSB’den kasko değer listesini kontrol ederek belirlemektedirler.

Kasko araç değer listesi ile başta kasko poliçelerinin primleri olmak üzere, noterdeki devir işlemleri ya da MTV ödemelerinde hesaplamalar gerçekleştiriliyor. Kasko değer listesindeki fiyatlar piyasa şartlarına, aracın yaşına, model aralığı ve motor hacmi gibi özelliklere göre farklılık gösterebilir.

Hazine Müsteşarlığının yayınladığı yönetmeliğe göre sigorta şirketleri TSB’nin kasko araç listesi dışında farklı kaynakları da referans alabiliyorlar. Poliçe düzenleme sırasında aracın rayiç bedeli hangi referans kaynağına göre belirlendiyse, hasar veya tazminat ödemesi sırasında da söz konusu referans kaynağındaki rakam göz önünde bulundurularak ödeme yapılıyor.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL