Kasko Poliçesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ülkemizde genellikle araç sahipliği için ekonomik açıdan büyük fedakarlıklar yapılır veya bazen yıllarca kredi borcu ödenir. Çoğu zaman trafikte güvende olmak için zorunlu trafik sigortası yaptırmış olmanın yeterli olduğu düşünülür. Oysa kasko ve trafik sigortası arasındaki fark düşünülenden daha fazladır.
Ülkemizde pahalı olduğu ve lüks kaçacağı düşüncesi ile kasko poliçesi yaptırmak genellikle önemsenmez. Oysa hasar oluşması durumunda çıkacak masraflarla karşılaştırıldığında kasko yaptırmış olmak çok daha ekonomiktir. Üstelik, belli noktalara dikkat ederek ve online kasko karşılaştırma olanağını kullanarak en ekonomik kasko sigortasını satın almak mümkün.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kasko Poliçesi Alırken Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Doğru ve Eksiksiz Bilgi

Araç kaskosu satın alan kişinin beyanları doğrultusunda düzenlenen sigorta sözleşmelerinde, poliçe ihtiyaçlarının tam olarak işlevini yerine getirebilmesi için sigorta sahibinin sigorta şirketlerine doğru bilgileri eksiksiz bir şekilde vermesi oldukça önemlidir.

Sigorta Poliçeniz İncelemeden Almayın

Poliçe sigorta şirketi ile sigorta sahibi arasındaki sözleşme niteliğindedir ve poliçede her 2 tarafı da bağlayan hükümlerin olması sebebiyle sözleşmede yer alan her bir maddeye dikkat edilmeli.

Sigort Genel Şartlarını İnceleyin

Sigorta sahibi ve sigorta şirketinin üzerine düşen görevleri anlaması, temel konular ile alakalı bilgi sahibi olması ve sigorta teminatı dışındaki durumların net bir şekilde anlaşılması için sigorta genel şartları incelenmelidir.

Poliçe Hazırlanırken Anlamadıklarınızı Sorun

Sigorta poliçesi hazırlanırken anlmadığınız konular olabilir, sigorta şirketinden bu konular hakkında size bilgiler vermesini istemekten çekinmeyin. Anlamadığınız bir maddenin neleri kapsadığını bilmezseniz hasar anında sigortanızdan yararlanamayabilirsiniz.

Özel Şartları da Atlamayın

Sigorta poliçesi hazırlanırken sigorta sahibinin aleyhine olmayan yahut genel şartları etkileyebilecek sözleşmeler özel şartlar içerisinde yer alabilir. Bu sebeple sigorta sahibi olacak kişinin özel şartları detaylı bir şekilde incelemesi gerekir.

Kasko Poliçenizi Mutlaka Ödeyin

Kasko sigorta teminatları, kasko ücretinin tamamı ya da taksitle ödenmesi kararı verildiyse, ilk taksitin ödenmesi ardından başlar. Yani sigorta şirketi ile kararlaştırılan vade veya prim tutarı ödenmesi ardından sigorta poliçesi geçerli olur. Kasko poliçeniz onaylansa dahi sigorta yaptıran kişi ödemesini henüz yapmadıysa teminat başlamaz.

Kasko Poliçenizde Varsa Muafiyet Uygulamanızı Kontrol Ettirin

Sigorta sahibi olunan şirket ile sigorta sahibi olacak kişi, sigorta bedelinin belirlenen bir yüzdesine kadar olan hasarların sigortacı tarafından karşılanabileceği konusunda karar kılabilir. Muafiyet uygulaması işe hasarın bir kısmı sigorta sahibine pay edilmiş olacağından kişinin ödeyeceği prim miktarında da indirim yapılabilir. Böylece; hasar anında hasarınızı tazmin edeceğiniz miktarı etkileyen muafiyet uygulamalarının avantaj ve dezavantajlarını değerlendirerek, sigorta poliçenizi etkileyebilirsiniz.

Kasko Poliçesinde Gözden Kaçmaması Gerekenler

Yapılan açıklamalar da göz önünde bulundurularak araç kasko sahiplerinin bilinçli bir tüketici olarak hareket etmeleri için; kasko poliçelerinde dikkat etmesi gereken ve kendisinin belirleyebileceği ana noktaları belirledik. Bu ana noktaları kendi aracınız ve beklentileriniz için değerlendirin.

 • Kasko çeşitleri seçenekleri ( Kasko, Tam Kasko, Dar Kasko, Genişletilmiş Kasko)
 • Araç rayiç değer referans kaynaklarından baz alacağınız yer;
 • TSB Kasko Değer Listesi
 • Sahibinden.com
 • DOD
 • Arabam.com
 • Kaza ve hasar gibi durumlarda aracı tamirhaneye mi yoksa şirketin anlaşmalı olduğu tamirhaneye mi göndereceği,
 • Parçaların değişmesi durumunda orjinalliği koruyacak parçaların mı seçileceği,
 • Kasko poliçesi içerisinde genel durumlar dışında yer alacak özel haller ve durumlar olabilir. Kişilerin risklerini teminat altına almak istediği bu durumları ayrıca belirtmesi gerekir.

Bütün bu detaylar aslında gerekli olan bilgilerdir. Hasar ve oluşabilecek her türlü risk durumunda ortaya çıkan koşulların kontrolü bu bilgiler ışığında yapılacaktır. Genel şartlarda esnemeler yapılması halinde ise şartların çizdiği çerçeveler ekseninde düzeltmeler yapılacak ve poliçe tamamlanacaktır.

Bu gibi temel noktaları kasko sahibi olacak kişiler kendileri belirleyebilecektir. Bu yüzden ilgili sigorta şirketi kadar size de görev düşmektedir. Siz de kasko poliçesi sahibi olmadan önce bu ayrıntıları gözden geçirin, sigortanızı şansa bırakmayın.

Kasko Alırken Bunları Unutun!

Pek çok kişi kasko poliçelerinin içeriği ve teminat kapsamı konusunda çok bilgili olmadığı için seçim esnasında da yanlış yönlendirmelere maruz kalmaktadır. Poliçe alırken en çok düşülen hatalar:

 •  Fiyat öncelikli değerlendirmek
 •  Araştırma yapmadan ilk karşınıza çıkanı almak
 •  Bir yakınımızın çalıştığı veya temsilcisi olduğu şirket ise hiç düşünmeden kaskomuzu yaptırmaktır.

Kasko Poliçesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

En ucuz poliçe, en ekonomik poliçe değildir; benzer şekilde en pahalı poliçe de en çok güvence veren poliçe değildir. Poliçenizi alırken aşağıdaki noktalara dikkat ederseniz, bütçenize ve aracınıza en uygun poliçeyi alabilirsiniz.

 • Sigorta poliçeniz mutlaka araç kasko bedeline göre düzenlenmiş olması gerekir.
 • Daha önce hasarınız yoksa, hasarsızlık indiriminin uygulanmış olması gerekir.
 • Anlaşmalı araç servis ağının genişliğine dikkat etmek gerekir.
 • Özel şartlarda yer alan mini hasar kapsamı iyi değerlendirilmelidir.
 • Ferdi Kaza teminatlarının içeriği ve limitleri karşılaştırılmalıdır.
 • Ödeme seçeneklerinin esnekliği ve ödeme planının sigortalı tarafından belirlenebilmesi, anlaşmalı kredi kartlarına taksit seçenekleri göz önünde bulundurulmalı.
 • Satın almadan önce poliçenin genel ve özel şartları ile teminatlar mutlaka kontrol edilmelidir.

Kasko poliçenizi almadan önce konunun uzmanlarından doğru bilgi almak kritik önem taşır. En uygun kasko poliçesini bulmak için 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayarak 7/24 sigorta uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Dilerseniz İnternettten 2 dakika da kasko teklifi alın.

Müşteri Yorumları