Kasko Poliçesi Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Ne kadar iyi sürücü olsanız da trafikte seyir halinde bir kaza ile karşılaşma ihtimaliniz her zaman azımsanmayacak kadar büyüktür. Çünkü; iyi bir sürücü olmak karşı tarafın hareketlerini kontrol edebilmek ve hatalı davranışlara engel olabilmek için yeterli değil. Karşı tarafın sebebiyet verdiği hasarı karşı tarafın trafik sigortası karşılar düşüncesi olsa da; bütün yaptırımlarına rağmen trafik sigortasını yaptırmadan yolculuğa çıkanların oranı da oldukça fazla.

İşte bu noktada devreye kasko sigortası girecek, hasarınızın tazmini gerçekleşecektir. İhtimallerin ve risklerin bu kadar fazla olduğu düşünüldüğünde ise kasko sigortasız trafiğe çıkmanın bir anlamı yoktur. Kasko yaptırdığınızda ödeyeceğiniz kasko primleri, ileride başınıza gelen hasarlara ödeyeceğiniz miktarlar düşünüldüğünde makul oranlarda olacaktır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kasko Poliçesinin İptal Durumları

Ancak bütün gerekliliğine rağmen kasko poliçesinin iptal edilmesi gerekebilir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; kasko araç sahibi adına yapılmaktadır. ‘’Kaskoda Eksik ve Yanlış Beyan’’ başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz gibi aksi halde kasko poliçeniz daha fazla maaliyete hatta iptale kadar gidebilir.

Kasko poliçesinin devri şeklinde birşey söz konusu olamaz. Araç ruhsat sahibi değişirse kasko poliçesi de sonlanmak zorundadır. Ancak asla araç kasko poliçesi için ödediğiniz primler yanmaz, sigorta şirketiniz tarafından kasko hesaplama yapılarak kalan süre için iade primi hesaplanır ve poliçe sahiplerine geri ödenir.

Araç sahibi yeni bir araba aldığında da önceki aracına yaptırdığı kaskoyu da yeni aracına devretmek isteyebilir,  kasko genel şartlarınca mümkündür. Ancak bu durumda sigorta şirketi mevut poliçeyi iptal eder ve yeni araçlar için yeniden kasko poliçesi hazırlar. Yeni araç için kasko poliçesi yaparken arada prim farkı oluşursa; araç sahibinden talep edilir.

Kasko poliçesinin iptal edilmesini gerektirecek bir diğer durum ise; kasko sigortasına sahip araç sahibinin vefat etmesidir. Araç sahibinin vefatı sonrasında araç mirasçılara geçeceğinden kasko sigortasıda araç ile birlikte mirasçılara devrolur. Mirasçıların, kaskonun varlığını öğrendikten sonra sigorta şirketine 8 gün içerisinde başvurmaları gerekmektedir.Bu durumda mevcut kasko sigortası iptal edilir ve eğer mirasçılar istiyorlarsa onların adına poliçe yenilenir. Ama mirasçılar yenileme istemezlerse sigorta şirketi poliçeyi iptal eder ve kalan gün sayısına düşen prim hesaplanarak mirasçılara ödenir.

Doğrudan kasko poliçesi iptali ile ilgili olmasa da kaskonun geçerli olması adına kasko prim ödemeleri çok önemlidir. Kasko poliçesi düzenlenmiş ve sigortalıya teslim edilmiş olsa dahi, kasko priminizin tamamı ödenmediyse ya da taksitlendirme yapıldığı halde ilk taksit ödenmemiş ise; kasko poliçesi değer taşımayacak ve bu durumdan kaynaklanan sorunlardan sigorta şirketi sorumlu sayılmayacaktır.

Siz de bütçenize uygun kasko poliçesine ulaşmak için kasko sorgulamanızı Sigortam.net’ten yapın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı 7/24 hizmet veren Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları