Kasko Poliçesinde Eksik Sigorta Nedir?

Kasko poliçesinde belirtilen sigorta bedelinin sigorta edilen aracın hasara uğradığı andaki değerinden düşük olması haline ‘eksik sigorta‘ denir. Poliçenizde ‘eksik sigorta’ durumunun olması ve bir hasar meydana gelmesi halinde sigorta şirketi hasar tazminatınızı eksik öder. Peki eksik sigortaya neden olan halleri biliyor musunuz? Önce bunları bilmeli ve daha sonra da poliçenizde eksik sigorta oluşmamasına dikkat etmelisiniz.

Kaskoda Eksik Sigorta

Poliçenizi satın alırken aracınızın sigorta bedelini eksik beyan ederek poliçenizi ‘eksik sigorta’ durumu ile satın almış iseniz hasarda ödenen hasar tutarını eksik alacaksınız demektir. Örneğin, aracınızın piyasa bedeli 40.000 TL olduğu halde poliçenizi yaptırırken bu bedeli 35.000 TL olarak beyan etmişseniz bir hasar meydana geldiğinde sigorta şirketi hasar tazminatınızı 40.000 TL’ye göre değil de 35.000 TL’ye göre ödeyecektir.
Kasko poliçenizi satın alırken ‘hasar ikame zeyili‘ teminatını seçmemiş olabilirsiniz. Bu teminatı seçmediğiniz halde ve bir hasar meydana gelirse sigorta şirketi hasar tazminatınızı öder ve ödediği hasar tazminatını aracınızın sigorta bedelinden düşer. Böylece, poliçeniz eksik sigorta bedeli ile devam eder.

Yukarıdaki bu durumlardan birinin veya bir kaçının olması halinde kasko poliçenizde ‘eksik sigorta‘ durumu meydana gelir. Olası bir hasar halinde hasar tazminatınızın eksik ödenmesini istemiyorsanız, durumu fark eder etmez poliçenize aksesuarlarınızı dahil ettirebilir ya da aracınızın değerini piyasa değerine zeyil yaptırarak yükseltebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Eğer poliçenizi Sigortam.net‘ten aldıysanız;

7 gün 24 saat 444 24 00 numaralı hattımızdan Müşteri Hizmetleri Birimimizi arayabilir ve zeyil işleminizi en hızlı ve en kolay şekilde yaptırabilirsiniz.
Eğer poliçenizi Sigortam.net dışında başka bir kurumdan satın aldıysanız;
Poliçenizi satın aldığınız aracı kurumu veya sigorta şirketini arayarak zeyil işlemi için neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi alarak gerekli işlem ve prosedürleri yerine getirmelisiniz.

Müşteri Yorumları