Kasko Sigortası Hangi Araçlara Yaptırılmalı?

Kasko sigortasına gerek duyan araçlar, düşünüldüğünde akla ilk gelen cevap özel araçlar olacaktır. Özel aracı olan ve trafiğe sıklıkla çıkan sürücüler kasko sigortası yaptırma gerekliliğini daha fazla duyacaktır. 

Bilinçli özel araç sürücüleri, hukuki bir zorunluluğu olmamasına rağmen araç kaskolarını zaman kaybetmeden yaptıracaktır.

Peki aklınıza gelebilecek ya da tahmin edemeyeceğiniz riskler sadece özel araçları mı kapsıyor, özel araçların dışındaki araçlar kasko yaptırmalı mı?

Kasko Yaptırabileceğiniz Araçlar

Kasko sigortasının sınırlarını belirleyen kasko genel şartları, kasko konusunu belirlerken; karayolunda kullanılan motorlu ve motorsuz araçlar, romörk veya karavanlar, iş makineleri ve lastik tekerlekli traktörler için yapılabileceği vurgusunu yapıyor. 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Öncelikle kaskoda geçen aracı tanımlamak doğru olacaktır. Araç derken kasdedilen, karayolunda insan hayvan ve yük taşımaya yarayan araçlardır kastedilen. Bu araçların bir bölümü makine gücü ile çalışır. Motor gücü ile yürütülen araçlara, motorlu araç denir. İnsan ve hayvan gücüne bağlı olarak çalışan araçlara ise, motorsuz araç denir.

Motorlu araç tanımına dahil edebileceğimiz araçlar; otomobiller, minibüsler, otobüsler, kamyonlar, kamyonetler, tırlar, özel amaçla kullanılan araçlar, çekiciler, arazi araçları ve kendi kendine hareket etme kabiliyeti olan diğer araçlardır. Yani bütün bu araçlar için kasko sigortası yaptırılabilir.

Kasko genel şartlarına göre; römork, yarı römork ve karavan için de kasko yapılabileceğini söylüyor. Römorklar, içinde insan ya da yük taşımak içim imal edilmiş motorsuz araçlardır. Yarı römork araçlar ise , bir bölümü bağlı olduğu motorlu aracın üzerine oturtulmuş araçlardır. İnsan veya eşya taşıyan bu araçlarda yükün bir kısmı bağlı oldukları motorlu araç tarafından taşınır. Römork sahibi olan araç sahipleri de kasko yaptırabilirler.

Römork sahipleri gibi karavan sahipleri de araçlarını kasko ile güvenceye alabilirler. Motokaravan sınıfına giren karavanlar motorlu araçlar içine dahil edilir. Karavanlar, özel amaçlı araçlarla aynı risk kategorisinde kabul edilir.

Bu araçlar dışında, iş makineleri ve lastik tekerlekli traktörler için de kasko yapılabileceği belirtiliyor, neticede iş makinelerinin de birçok alanda kullanımı söz konusu. Sigorta şirketlerinin ürünleri içerisinde mühendislik sigortası kapsamında makine kırılması teminatı da bulunuyor. İş makinesini daha kapsamlı korumak isteyen araç sahipleri kasko sigortalarını daha geniş kapsamlı tutabilir, iş makinelerine daha sağlam güvenceler alabilir. Özellikle tarımda kullanılan lastik tekerlekli traftörler için de kasko yaptırılabilir.

Kasko sigortası ve kapsamı hakkında daha fazla bilgi almak için; ‘’Niçin Kasko Sigortası Yaptırmalısınız?’’, ‘’Kasko Sigortası Neleri Kapsar?’’ başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Siz de hangi araç türüne sahip olursanız olun aracınızın kaskosunu ertelemeyin. Sahip olduğunuz aracı en uygun kasko fiyatları ile sigortalamak için dilerseniz Sigortam.net’in online işlemlerini değerlendirin, dilerseniz de 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Müşteri Yorumları