Kadınlar için 10 Adımda Araç Park Etme | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kadınlar için 10 Adımda Araç Park Etme

Park ederken bir çoğumuz gereksiz yere strese giriyoruz ve bu yüzden park ederken zorlanıyoruz. Oysa nasıl trafikte araç kullanırken kendine güvenmek, paniğe kapılmamak hataların önüne geçiyorsa aynı şekilde park ederken de kendine güvenmek ve rahat olmak yapılabilecek hataların bertaraf edecektir.

Kadınlar düzgün park edemez algısı tamamen önyargıdır. Yeterince pratik yapıldığında herkes park edebilir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Birkaç farklı park şekli vardır. Otoparklarda geri geri veya düz park etmek kısmen daha kolaydır. En zor ve en korkulan park etme şekli ise paralel parktır. Özellikle akan trafiğin içinde, arkadan gelen araçlar ve trafiği aksatmama stresi park etmeyi daha da zorlaştırmaktadır.

Oysa sadece sakin olmak, park etme sırasında yapılması gerekenleri eksiksiz bir biçimde yapmak ise kolayca park etmek için yeterli olacaktır. “Kim korkar park etmekten” diyoruz ve park etmenin pratik yöntemlerini paylaşmaya başlıyoruz. Hatasız park etmek için aşağıdaki 10 hamleyi düzgün sırada ve tarif edildiği gibi yapın.

Yazının sonunda park etmenin inceliklerini gösteren bir videolu anlatım daha bulacaksınız. Videoyu izlemeyi de ihmal etmeyin!

Nasıl Park Ederim?

Başka araçların bulunduğu alanlarda genellikle iki şekilde park etmeniz gerekir; iki araç arasına dikey veya yatay. Dikey park etmek yatay park etmeye göre daha kolaydır. Bu tarz park etmede ilk olarak  iki araç arasındaki mesafeye dikkat etmeniz gerekiyor. 

Zarar vermeden giriş yapabilecek ve aracınızın kapılarını rahatça açabildiğiniz bir mesafe olmalı bu. Park ederken yanından dödüğünüz araçla aranızda geniş açı olması gerekiyor. İki araca eşit mesafede aracınızı konumlandırabildiyseniz bu iş tamam demektir. Tabi park sırasında trafiğe muhakkak dikkat edin.

İki araç arasına paralel parketmek dikey park etmeye göre daha zordur. Bunun için birden fazla hamle yapmanız gerekir. Mesafelere daha fazla dikkat etmeniz, daha fazla direksiyon hareketi yapmanız, aynaları daha aktif kullanmanız gerekir.

Nasıl İki Araç Arasına Paralel Park Ederim?

  1. Park ederken ilk yapmanız gereken park edeceğiniz yerin genişliğinin uygun olmasıdır. Çünkü hem park ederken hem de park yerinden çıkarken herhangi bir hasara uğramamanız için park etmenize yetecek bir mesafeye ihtiyacınız var.
  2. Park etmek için yeterli mesafeyi bulduğunuzda park edeceğiniz alanı geçerek öndeki arabaya paralel olacak bir biçimde hizalanın.
  3. Öndeki araçla mesafenin yarım metre olması yeterlidir.
  4. Daha sonra aynalardan trafiği kontrol etmenizin ardından trafik müsait ise direksiyonunuzu tam sağa kırın ve geri geri gitmeye başlayın.
  5. Arkadaki aracın plakasını yan aynada görene kadar devam edin. Plakayı gördüğünüzde hep söylenen 45 derecelik açıyı yakalamış olacaksınız.
  6. Aracınızın ön kapısı park etmeyi planladığınız aracın tamponu ile aynı hizaya gelince direksiyonu ters istikamette çevirerek toplayın ve düz devam edin.
  7. Aracınız kaldırımla paralel hale geldiğinde aracınızı düz vitese alın ve biraz ileri doğru hareket ettirin.
  8. Aracınızın öndeki ve arkadaki araçlara mesafesi uygun ise aracınızı durdurabilirsiniz.
  9. Aracınzın diğer araçlarla aynı hizada olmasına dikkat edin.
  10. Zorlanmadan park edebilmeniz için pratik yapmanız şart. Bu yüzden bir defada sakın pes etmeyin.

İster trafikte ister park ederken veya aracınız park halindeyken karşılaşabileceğiniz herhangi bir hasarda güvencesiz kalmak istemiyorsanız kasko hesaplama ile veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı arayarak araç kaskonuzu mutlaka yaptırın. Sigortam.net’in konusunda uzman sigorta danışmanlarıyla beraber ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun kaskoyu %45’e varan fiyat avantajı fısatıyla alabilirsiniz.  


Benzer İçerikler

Kasko Fiyatlarını Düşürmeye Yönelik Öneriler

Kasko fiyatlarını düşürmek adına ihtiyacınız olan teminatlardan vazgeçmeyin, kasko fiyatlarını düşürecek basit önerilerimize göz atın!

Devamını Oku

Fiat Egea Kasko Sigortası

Fiat Egea markalı aracınız için en iyi fiyat garantili kasko Sigortam.net'te. Siz de kasko sorgulama yaparak, sadece 3 dk'da sizin en uygun kasko sigortasına ulaşın.

Devamını Oku

Sıfır Araba Sahibi Olmak İsteyenler İçin Mart 2016 Otomobil Kampanyaları

Mart 2016'daki en cazip otomobil kampanyaları listesini sizler için derledik. Sıfır model araba kampanyaları ile indirim fırsatından yararlanın.

Devamını Oku