Motorlu Taşıtlar Vergisi 2012 Yılı İkinci Taksidi

Tüm gerçek ve tüzel kişilerin ödemekle yükümlü olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube ve bürolarına kayıt ve tescil edilmiş motorlu kara taşıtları ve liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarını kapsamaktadır.
MTV 2. taksidi
 
Kısaca MTV olarak anılan, motorlu taşıt vergisi, taşıtların kayıt ve tescillerinin yapıldığı yerin vergi dairesi tarafından, her yıl Ocak ayının başında yıllık olarak tahakkuk ettirilmiş sayılır. Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununda yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarları, kasko değer listesi esas alınarak belirlenir.
 
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından açıklanan kasko değer listesi, aracın cinsi, kodu, modeli, markası, tipi ve yaşına göre her ay yeniden belirlenir.
 
Kasko araç değeri, MTV dışında aynı zamanda sigortalıların, kasko değerlerini belirlemeye   yardımcı bir listedir. Bu listede yer almayan taşıt sahiplerinin mutlaka sigorta şirketleri ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Motorlu Taşıt Vergisi, her yıl Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere iki eşit taksitte ve kredi kartı imkanıyla ödenebilmektedir. Geciken ödemeler faizlendirilmektedir.
 
Ödemelerinizi yaparken, MTV indiriminden faydalanıp faydalanamadığınızı da kontrol etmenizi öneririz. MTV hesaplaması yaparak MTV'nizi indirimli ödeyebilirsiniz.
 
MTV indiriminden faydalanmak için;
 
Aracınızın bugünkü kasko değerinin %5 ini hesaplayın.
 
2012 mtv ödeme tutarları listesindeki, tablodan aracınıza uygun olan vergi miktarını hesapladığınız %5′lik değer ile karşılaştırdığınızda, tablodaki değer hesapladığınız %5′lik değerden fazla ise bu durumda bir alt kademedeki vergi miktarını ödeyebilirsiniz. Eğer o da fazla ise bu sefer ikinci alt kademedeki vergi miktarını ödeme imkanına sahipsiniz demektir.
 
Değilse güncel MTV taksitinizi hemen ödemelisiniz.
 
MTV indirim avantajından faydalanıyorsanız yetkili sigorta acentelerinin düzenlemiş olduğu ‘bildirim formu’ ile vergi dairesine başvuruda bulunmanız yeterlidir. Ancak aracınızın kaskolu olması zorunludur.
 
Aracınızın kaskosunu yaptırmak için 444 24 00 numaralı sigorta destek hattını arayarak 7/24 müşteri temsilcilerimizden yardım alabilirsiniz.
 

Benzer İçerikler