2014 Kasko Değer Listesi

Kasko almak isteyen her sürücünün kaskosunu almadan önce bilmesi gereken detaylar, konular ve cevaplaması gereken sorular var. Bu konulardan ilki ve belkide en önemlisi; kasko değer listesi.

Kasko değer listesi, kasko sahibi olacak sürücülere ideal araç kasko fiyatları hakkında bilgi verirken; sigorta şirketlerine de kasko poliçesinin nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda yardımcı oluyor. 

Hem sürücüler hem sigorta şirketleri için yol gösterici olan kasko değer listesi,  1987’den beri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından her ay düzenli olarak düzenleniyor.

Son 15 yılın araç modellerini kapsayan araç değer listesi, araçların modelleri, markasına göre belirli bir değer üzerinden sıralanıyor. Kasko değer listesinin hazırlanma aşamasında yeni ve ikinci el araçlar için 2 ayrı yöntem izlenir;

Yeni otomobillerde, imalatçı ve ithalatçı firmalardan alınan fiyat listelerinden yararlanılır. 

İkinci el araçlarında ise, ikinci el internet siteleri, gazetelerin seri ilan listeleri baz alınır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Araç fiyatları belirlenmesinde ve ikinci el araç kredisi alımında dikkat edilen kasko değeri, 2013 yılında uygulamaya sokulan yeni yönetmelikle kasko fiyatlarını doğrudan etkilemiyor. Yani 2014 kasko değer listesi sadece öneri niteliğinde. 

2014 kasko fiyatları belirlenirken o günkü piyasa bedeli baz alınıyor. Kasko fiyatları üzerinde belirleyici olan bu değişkene ise araç rayiç bedeli deniyor. 2013 itibari ile uygulanan araç rayiç değeri uygulamasında ise birbirlerinden farklı referans kaynakları kullanılıyor. Şimdiye kadar açıklanan referans kaynakları şunlar:

•    Türkiye Sigortalar Birliği Kasko Değer Listesi
•    Sahibinden.com
•    DOD
•    Arabam.com

Değişen kasko sistemi ve araç rayiç bedeli ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilmek için; ‘’Kasko Sisteminde Araç Rayiç Bedeli Neleri Değiştirdi’’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Öneri niteliğinde olan araç değer listesinin hazırlanma amacı; kasko poliçelerinin düzenlenmesine yardımcı olmak sürücülere kolaylık sağlamak.

Kasko Değer Listesi Üzerinden mi Kasko Yaptırmalıyım?

Kasko sigortasına sahip olmak isteyen sürücüllerin kasko değer listesini dikkate almak gibi bir mecburiyetleri yok. Aracın genel durumunda, düzenlenme tarihindeki şartlara bağlı olarak bu listede yer alan kasko değerinin altında veya üzerinde bir kasko bedeli ile araç sigortası yapılabilir.

Hem aracınızın değerini sorgulamak hem de 2014’ün uygun kasko fiyatlarını yakalamak için Sigortam.net’gelin. Araç kasko sorgulamanızı sadece 3 dakikada yapın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın, sigortanızı telefonda, sigorta uzmanlarımızın yardımıyla satın alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler