2015 Araç Kasko Değer Listesi Hakkında Merak Edilenler

Araç kasko değer listesi, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından her ay yayınlanan bir listedir. Bu liste sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Bu değer üzerinden kasko sigortası yapılmamaktadır.

Araç Kasko Değer Listesinin Eski Uygulaması Nasıl?

2013 yılındaki kasko yasasından önce sigorta şirketleri kasko değer listesindeki aracın değerine göre kasko fiyatı belirtiliyordu. Aracın bedeli de poliçe üzerinde yazıyordu. Hasar durumunda ödenecek tazminat da yine aracın bedeline göre yapılıyordu.

2015 Araç Kasko Değer Listesi Hangi Değişiklikleri İçeriyor?

1 Nisan 2013 yılında kasko yasası ile devreye giren araç kasko değer listesi değişiklikleri 2015 yılında da geçerliliğini sürdürecek. Bu yasa ile birlikte poliçeye aracın bedeli yazılmıyor. Sigorta şirketleri bu listeden sadece fikir alabilir ve bunu poliçede belirtir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Aynı şekilde tazminat ödemesi de kasko değer listesindeki aracın bedeline göre yapılmaz. Aracın kaza yaptığı durumdaki piyasa değerini baz alır. Buna araç rayiç bedeli denir. Detaylı bilgi için “Rayiç Bedel Hakkında Merak Edilenler” yazımızı inceleyebilirsiniz.

2015 Araç Kasko Değer Listesinin Avantajları
 

  • 2015 araç kasko değer listesi her ay yayınlanırken yeni eklenen araçlar da bu listede belirtilir. Bu araçların hangileri olduğunu görerek, bu araçlar için kasko teklifi alabilirsiniz. 15 yaş üzerinde araçların bu listede yer almadığını da bilmeniz gerekir. Konu ile ilgili “Kasko Değer Listesi Ocak 2015” sayfamızı inceleyebilirsiniz.
     
  • 2015 kasko değer listesi ile Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) indiriminden de yararlanmanız mümkün. Eğer MTV tutarı, kasko değerinizin %5’inden fazla ise alt kademedeki vergi tutarını ödersiniz. 2005’ten sonra ödediğiniz MTV ücreti, kasko bedelinin %5’ini aşıyorsa bu fazla ödeme yaptığınızı gösterir ve fazla ücreti geri alma şansınız vardır. Ayrıntılı bilgi için “Kasko Değeri Üzerinden Mtv Hesaplama” yazımızı okumanızı öneririz.

MTV’nizi indriimli ödemek için kasko değer listesini takip etmeyi atlamayın. Aracınızı güvence altına almak için ise en uygun kasko fiyatlarına Sigortam.net’ten teklif alarak ulaşın. İster araç kasko sorgulama sayfasından online, isterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak telefonda 7/24 sigorta satın alın.

Benzer İçerikler