2015 Araç Vergisi | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2015 Yılı Araç Vergisi ile İlgili Önemli Noktalar

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödenmesi zorunlu olan bir araç vergisidir. Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere her yıl 2 kez ödenen bu verginin ödenmemesi veya son gününün kaçırılması durumunda ceza yaptırımları mevcuttur. Faiz ödemediğiniz süre boyunca işlemeye devam eder ve sizi maddi olarak oldukça fazla sıkıntıya sokar.

2015 yılı araç vergisinde önemli değişiklikler yapıldı. MTV fiyatlarına zam geldi. Bu gelişmeye göre ödenecek en düşük MTV fiyatı 591 TL’yken en yüksek fiyat ise 1.667 TL oldu. MTV fiyatları araçların yaşı ve silindir hacmi baz alınarak belirlenmektedir.

Araç vergisi hesaplaması ile 2015 araç verginizi zamanında ödememek sizin için bir kaçış yolu değil aksine daha fazla bütçe harcamanıza yola açacak bir durumdur. Çünkü bu vergiyi yaptırmayanlar kolayca takip edilir ve uyarı alırlar. Bu uyarı Maliye Bakanlığı tarafından yapılır. Eğer yapılan uyarılar dikkate alınmazsa banka hesaplarına haciz konularak toplam ödenmesi gereken ücret bu hesaplardan temin edilir. Üstelik faizi ile birlikte alınır.

 ,

MTV Ödemelerine 3 Taksit Olanağı Mevcut

Aslında MTV ödemesi oldukça kolay ödenebilecek vergilerdir. Toplam yıllık fiyat üzerinden 3 taksit yapan birçok banka vardır. Bu taksitlere bir de devletin yaptığı 2 taksit eklenince toplam 5 taksit olarak ödeme yapılabilir. Böylece maddi açıdan zorlanmamış olursunuz. Bankaların yaptıkları taksit fırsatları ile ilgili detaylı bilgiyi “MTV Ödemelerinde 3 Taksit Fırsatı” yazımızda bulabilirsiniz.

MTV’nizi yine uygun bir şekilde ödemek için diğer bir yol ise aracın kasko değeri ile ilgilidir. Bunun için arabanızın araç kasko değerinin %5’inin ne kadar olduğunu hesaplamanız gerekiyor. MTV fiyatınız bu değerin altındaysa araç verginizi belirlenen fiyat üzerinden ödemeniz gerekir. Fakat üzerindeyse MTV tarifesini baz alarak bir alt kademede bulunan tutarı ödeyebiliyorsunuz. Bunun yanında tekrar bir alt kademeye daha inme şansınız bulunmuyor. Yine de bütçeniz için kolaylıklar sağlıyor.

MTV’nizin son ödeme tarihlerini geçirmeyin, cebinizden daha fazla para çıkmasın. Araç hasarlarınızı da güvence altına almak için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko bedeline Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasından kasko poliçe sorgulaması yaparak online ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 ulaşın.


Benzer İçerikler

ESP ile Hasar %80 Azalacak!

ESP, sürücü davranışlarını, araç kullanım şeklini takip altına alan ve güvenli sürüşe ciddi derece katkı sağlayan bir sistemidir.

Devamını Oku

Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta

Araba kullanırken uyulması gereken kuralları öğrenin, Sigortam.net'ten teklif alarak en uygun fiyatla kasko sigortası da yaptırın yollarda güvencede olun.

Devamını Oku

Anlaşmalı Araç Servisi Uygulamasında En Çok Merak Edilenler

Hem ilk defa kasko alacak, hem de zaten kaskolu olan sürücülerin anlaşmalı araç servislerine dair bilgi sahibi olabilmesi adına anlaşmalı araç servislerine dair en çok merak edilenleri bir araya getirdik.

Devamını Oku