2015 Yılında Benzinli Araç Satışı Artacak mı?

Dünyada petrol fiyatlarının ciddi ölçüde düşüşe uğradığına “Benzin Fiyatları Düştü” yazımızda değinmiştik. Dünyadaki bu düşüş, Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarını da ekledi. Akaryakıt fiyatlarındaki indirimler ise benzinli motorları tekrar gündeme taşıdı. 

Akaryakıt fiyatlarındaki bu düşüşün ardından küçük hacimli ve daha düşük tüketimli motorların piyasaya çıkması da 2015'te otomotiv sektöründe benzinli modellerin ön plana çıkabileceği öngörüsünü uyandırıyor.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’ın açıklamalarının da bulunduğu Milliyet’in haberine göre; akaryakıt fiyatlarının son dönemde aşağıya çekilmesi ile beraber, benzinli modellerin ilk satın alma değerinin de düşmesi, benzinli motorlara sahip araç modellerinin artış göstermesi bekleniyor. Aybar yaptığı açıklamalarda, 2015'te bunun ciddi etkisinin satışlarda da görülebileceğine dikkat çekti.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Düşük tüketim değerinin de etkisiyle dizel araçların otomotiv pazarında bir ağırlığı olduğunun söyleyen Aybar, "Ancak az kilometre yapan tüketicilerin, özellikle ilk satın alma değerini de düşünerek benzinli araçlara doğru yönelmesi mümkün görünüyor. Sonuçta dizellerin satış fiyatları, benzinlilere göre yüksek" dedi.

Son zamanlarda piyasaya sürülen benzinli araç motorlarının düşük tüketim değeriyle birlikte küçük hacimli olduğunu, dizellerin bu özellikleri sebebiyle ciddi güç alternatifleri sunduğunu hatırlatan Aybar, "Bu motorlar, benzinliye yönelimde ciddi rol oynayabilir" ifadesini kullandı. 2015 otomobillerinin motor seçeneklerine sahip modellerle ilgili Renault’un da bazı çalışmalarını belirten Aybar, bu tip motora sahip modellerin ön plana çıkarılmasının mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

Küçük Hacimli Benzinli Araç Tercihi Artacak

Türkiye’de satışa sunulan benzinli motorların genellikle 900 cc ile 1.600 cc arasında yoğunlaşıyor. Ancak sektörün hergeçen gelişimi ile birlikte otomobil markalarının hacim küçültme" hedefleriyle ortaya çıkardığı ve turbo beslemeyle güçlendirdiği yeni motor seçeneklerinin yoğunlaştığı hacimler 900 cc ile 1.500 arasında değişiyor. Benzinli motorların bazılarında .9 lt veya 1.0 lt motorlarında 125 HP'ye kadar güç bulunuyor.

Türkiye pazarında 2014 Ocak-Kasım döneminde dizel otomobillerin satışlardaki payı yüzde %62’yken, 2013 yılında bu oran %58.7 civarlarındaydı. Bu yıl Türkiye'de piyasaya sunulacak yeni modellerle birlikte pazardaki küçük hacimli benzinli motor seçeneklerinin artması bekleniyor.

Benzinli araç modellerinde farklı hedefleri olan araç markalarından bir diğerinin de Toyota olması bekleniyor.  Ancak Toyota'nın önceliği, benzinli motorun yanı sıra elektrik motoru da bulunan "hibrit" teknolojili modeller olacak.

Toyota Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt, daha önceki açıklamalarında 2015'te en öncelikli konularından birinin hibrit teknolojisi olacağını, bu kapsamda da yeni Yaris Hybrid modelini ön plana çıkaracaklarını ifade etmişti.

Düşen akaryakıt  fiyatları bütçenizde epey bir tasarruf sağlayacaktır ama hem bütçenizde hem de yakıt tasarrufunda daha fazlasını isterseniz, “Yakıt Tasarrufu için 5 Öneri!” yazımızı incelemenizi öneririz.

Bütçenizin ve araçlarınızın her an tehlikede olduğunu hatırlatmak ister, kasko sigortası yaptırmanın kritik olduğunu hatırlatmak isteriz. Sigortam.net’ten araç kasko sorgulaması yaparak, isterseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak kısa sürede sigortalanabilirsiniz.

Benzer İçerikler