444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2015'te İkinci El Araç Pazarı %7 Büyüyecek Öngörüsü

17 Aralık 2014

Markaların otomotiv pazarını canlandırmaya çalıştıklarına ''2014 Yıllının Son Otomobil Kampanyalarını Kaçırmayın!'' başlıklı yazılarımızda değinmiştik . Her ne kadar yılın son ayında kampanyalar devam etse de ikinci el araçlara ilgili devam ediyor.

Sıfır araçların pazardaki payının daralmasının sebepleri arasında; yeni otomobil pazarına yönelik kredi sınırlamaları, özel tüketim vergisi (ÖTV) artışı ve  ve döviz kurundaki hareketlilik sayılıyor. Markalar bu olumsuz etkileri, çeşitli otomobil kampanyalarıyla yenmeye çalışsa da ikinci el pazarı büyüme eğilimini gösteriyor. 

Yeni araç pazarındaki durulmayı dönüştürmek isteyen markaların sıfır faiz ve uzun vade gibi avantajlarla bir miktar düşen fiyatlar ikinci el araç pazarını hareketlendirdi. DOD Satış ve Pazarlama Müdürü Gökhan İncekara, 2014 yılında yeni araç satışlarında %15’lik bir düşüş yaşanırken ikinci el pazarın %11’lik bir dilimle büyüme görüldüğünü söyledi.

 ,

TÜİK verilerine göre; ikinci el araç pazarı 2014’ün ilk 9 ayına kıyasla %11’lik bir artış yaşandığını belirten İncekara, ikinci el pazarındaki bu büyümenin en önemli nedeninin özel tüketim vergisi (ÖTV) artışı ve kurun yılın ilk aylarında yüksek seyretmesi olduğunu belirtti. 2014 ÖTV oranlarına ''Otomobil Sahiplerine ÖTV 'de İndirim Müjdesi mi Geliyor?'' başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kampanyaların arttığına dikkat çeken İncekara, ‘’Markalardaki kampanyalarla yeni araç fiyatları düşlüyor, İkinci el araç pazarı ise 2014’ün son aylarında % 11'lik büyümeyi koruyacak bir artış devam ediyor" diye konuştu.

2015 İkinci Elde % 7 Büyüme Öngörüsü

2015 yılında dair öngörülerini açıklayan İncekara, 2015 yılı sıfır araç pazarında, ÖTV’de ve dövüz kurunda bir farklılık olmayacağı varsayılırsa, ikinci el pazarı % 7 civarında artış görüleceğini söyledi.

2015 yılı için ikinci el araç pazarında fiyatların çok daha fazla değişikliğe uğramayacağı öngörüsünda bulunan İncekara,

 "Bunların hepsi sıfır araçların fiyatlarına paralel olarak devam edecek. Şimdi 2014 modeller satılıyor. Ocak ve şubat aylarında da 2014 modeller satılmaya devam edecek. 2015 model araçlar geldiği zaman tahmini yüzde 5 artış olursa yine ona paralel ikinci el araçların fiyatlarında da % 1 ya da 2 artış söz konusu olabilir" şeklinde açıklamada bulundu.

Türkiye’de sedan araçların daha önde gittiğini de aktaran İncekara, 2014’ün en çok satılan araç özelliklerine dair de açıklamalar yaptı. İncekara’nın yaptığı açıklamaya göre ikinci el pazarında en çok satılan araçlar şu şekilde;

1,6 ve daha düşük hacimli,
Dizel 
Manuel vites arabalar

Otomobil sektörüne dair bir öngörü yapılabilse de aracınızın veya sizin başınıza gelebilecek riskleri öngörmek ve önlemek her zaman mümkün değil. Siz de öngöremediğiniz risklere karşı aracınızı ve kendinizi korumak için kasko sigortanızı yaptırın, 2015 yılının güvencesini şimdiden elde edin.

2015 kasko fiyatlarına dair bilgi almak için diler Sigortam.net'e gelin, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.