2015 Kasko Değer Listesinde Bizi Neler Bekliyor?

2014 yılının son günlerine girmemizle birlikte 2015 otomobil piyasasına dair haberler gelmeye, öngörüler yapılmaya başlandı. Otomobil sektörüyle ilgili merak edilenler, otomobil modelleri ve markalarla sınırlı değil. Otomobilin yıllık ve aylık giderlerinin ne kadarı bulacağı, MTV ve ÖTV gibi vergilerin ne kadar zamlanacağı ve 2015 kasko fiyatlarının ne kadar olacağı da merak konusu. Markası ve modeli ne olursa olsun, tüm sürücülerin karşılaması gereken aylık ve yıllık giderlere ‘’Yıllık Otomobil Masrafları’’ yazımızda değinmiştik.

2015’te ilk defa kasko alacak veya kasko yenilemesini yaptıracak sürücüler, referans niteliğinde olan kasko değer listesinden yararlanabilirler. 

Araç sahipleri araçlarının 2015 kasko değerini, sigorta şirketlerinden öğrenebilir. Araç değer listelerine aylık olarak bakmak gerekir. Çünkü; araç değer listesi TSB tarafından aylık olarak yayınlanır ve araçların marka, model ve yıllarına göre piyasa fiyatları göz önüne alınarak hazırlanır ve yayınlanır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Sigorta şirketleri ise araç değer listesindeki verileri kullanarak kasko tekliflerini yapar. Kasko değer listesinde yer alan araçlar 15 yaşına kadar olan araçlar içindir, 15 yaş sınırını aşan araç model ve tiplerinin bedelleri sigortalı ile sigorta şirketi arasında mutabık kalınarak tespit edilmektedir.

Kasko Değer Listesi Referans Kaynakları

Kasko değer listesi, yeni araç fiyatlarının kaydı ve ikinci el fiyatlarının belirlenmesi olmak üzere 2 şekilde gerçekleşir.

Yeni araçların araç değeri, imalatçı ve ithalatçı firmalar ile birlikte pazarlama şirketlerinden alınan fiyat listelerinden oluşturulur.

İkinci el araçların değeri ise, internet sitelerinden, günlük gazetelerin seri ilanlarından, oto pazarları ve galerilerden alınan bilgiler doğrultusunda oluşturulur.

Otomobillerin bir diğer yıllık gideri MTV de kasko değer listesi ile bağlantılıdır. 2015’te MTV’sini indirimli ödemek isteyen sürücülerin 2015 kasko değer listesini takip etmesi faydalı olacaktır. Peki, kasko değeri ile MTV arasındaki bağlantı nedir?

2005 yılında yürürlüğe giren uygulamayla birlikte MTV'lerde araç kasko değerleri etkin olmaya başladı. Araç kasko değerinin MTV’nizde indirim sağlayıp sağlamadığını görmek için;

Otomobilinizin veya arazi taşıtınızın, kasko değerinin %5’ini hesaplıyorsunuz,
Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı, kasko değerinizin %5’ini aşıyorsa alt kademedeki vergi tutarını ödüyorsunuz. 

2005 yılında sonra ödediğiniz MTV ücretleri, kasko bedelinin %5’ini geçiyor ise fazladan ödeme yapmışsınız demektir. Fazla ödediğiniz ücreti geri alabilirsiniz. Bunun için; düzeltme dilekçesi hazırlamanız ve kasko sigorta değeri bildirim formunu doldurmanız gerekiyor.

Hem en uygun kasko fiyatlarıyla ilgili hem de araç kasko değeri ile ilgili bilgi almak için Sigortam.net'e gelin, kısa sürede araç kaskonuzu yaptırın. İster online ister telefonda sigortanızı kolayca satın alın. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın, sigorta uzmanlarımıza ulaşın.

Benzer İçerikler