444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2015'te Otomobil Fiyatlarına İndirim mi Geliyor?

28 Ocak 2015

Genellikle otomobil sektörüne dair haberler araç vergisi veya benzin zamları gibi sürücülerin canını sıkan konular olsa da hem sektörü canlandıracak, hem de sürücülerin yüzünü güldürecek gelişmeler olmuyor değil. 

2015 otomobil sektörüne dair gelişmelere ve öngörülere "2015 Yılında Benzinli Araç Satışı Artacak mı?" başlıklı haberimizde değinmiştik. Sektörün canlanacağını gösteren bir diğer haber de Hürriyet'ten geldi.

Hürriyet’in haberine göre; Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı kararların sonucunda düşen kur kaybı otomobil fiyatlarına da yansıyacak. Euro'daki düşüş geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında % 18.5'i bulduğu görülüyor. Düşüşün hem  sıfır araçlara hem de ikinci el araçlara yansıması bekleniyor.

Gelen haberleri değerlendiren otomotiv yetkilileri stok sebebiyle düşüşün şu an için fiyatlara yansımayacağını belirterek Şubat ayında satışa sunulacak 2015 model otomobil fiyatlarında % 3 ila 5 arasında düşüşler olabileceği öngörüsünde bulunuyor. Bu oranda bir düşüşün bir ilk olduğu da gelen yorumlar arasında.

  

İkinci El Araçlarda Daha Fazla Düşüş

Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak kurdaki bu düşüşün er geç fiyatlara yansıyacağını belirterek, "Otomobil fiyatlarındaki indirim kiminde çok kiminde daha az olacaktır. 2015 modeller henüz gelmedi. Şubat ayıyla birlikte gelecek araçlarda fiyatlarda düşüş olabilir. Ancak asıl ikinci el fiyatları çakılıyor. Bu alan sıfır araçları takip ediyor. Fiyatlar düşecek beklentisiyle ikinci el fiyatları inmeye başladı bile." açıklamasında bulundu.

Kur Düşüşü Devam Ederse Otomobil Fiyatları Düşer

İndirim ihtimalini değerlendiren bir diğer isim Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise düşüşün kalıcı olması halinde 2015’in önümüzdeki aylarında fiyatların biraz aşağıya gelebileceğini belirtti.Bozkurt, "Otomotiv sektöründe kur hareketleri genelde 2-3 ay sonra fiyatlara yansıyor. Ani iniş çıkışlar genelde etkili olmuyor. Ancak kalıcı olunca etkisini gösteriyor. Verilen siparişler 2-3 ayda geldiği için bu bu şekilde yansıyor. Şu andaki stoklar da ağırlıklı ekim-aralık kurlarından stoklara girmişti. Eğer kur böyle kalmayı başarırsa mart başından itibaren fiyatlara etkisi olur." dedi.

Bütçenizden tasarruf sağlamak adına sürekli bir indirim haberi beklemek zorunda değilsiniz, aracınızın yıllık giderlerinden biri olan kasko sigortasına da uygun fiyatlarla sahip olarak kazanç elde edebilirsiniz.

Bütçenizin ve araçlarınızın her an tehlikede olduğunu hatırlatmak ister, kasko sigortası yaptırmanın kritik olduğunu hatırlatmak isteriz. Sigortam.net’ten araç kasko sorgulaması yaparak, isterseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak kısa sürede sigortalanabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

En Güvenli 10 Otomobil Markası Hangileri?

20 Ocak 2014 Pazartesi

Yeni bir yılla birlikte yeni umutlar, yeni planlar ve hedefler de hayatımıza giriyor. 2014 hedefleriniz arasında araba sahibi olmak varsa eğer, karar vermenizi kolaylaştıracak hazırladığımız son 10 yılın en güvenli otomobillerinin listesine göz atabilirsiniz.

2015'in Merakla Beklenen Otomobilleri

18 Aralık 2014 Perşembe

Henüz istediğiniz arabayı bulamadıysanız, acele etmeyin! 2015’in merakla beklenen otomobillerine sizin için bir araya getirdik.

2015’in Merak Edilen Otomobilleri

23 Aralık 2014 Salı

Otomobil markaları 2015 yılında satışa sunacağı merakla beklenen otomobil modellerini duyurdu. Modeller yeni yıldan sonra severleri ile buluşacak.