2015’te Dizel Arabalarda Euro 6 Geçerli Olacak!

Trafikteki araç sayısının her geçen gün artması araçların çıkardığı egzoz gazlarının da çevreyi oldukça kirletmesine neden oluyor. Bu duruma çözüm getirmek amacıyla her aracın belli bir standartta egzoz gazı vermesi konusunda anlaşmaya varılmıştı. 2009 yılında Euro 5 tüm araçlar için zorunlu standart haline getirilmişti.

Her geçen gün bu standartlar artırılırken otomotiv firmaları da ürettikleri araçları çevreye en az zarar verecek şekilde “sıfır emisyon, elektirikle çalışan, hibrit teknolojisine sahip” özellikteki araçları üretmeye başladı. 

Şimdi ise dizel arabalar için Euro 6 standartı uygulamaya konulacak. 1 Ocak 2015 tarihinde geçilecek olan bu uygulama ile benzinli araçlar gibi dizel araçların da çevreye zarar vermemesi amaçlanıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Avrupa Birliği’nde taşıtlar için egzoz gazı emisyon standartlarını belirleyen Euro 6, Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Eylül 2014’te yürürlüğe girmişti. Buna göre dizel araçlar kilometrede 80 mg’den daha fazla nitrojen oksit salınımı yapamayacak.

Euro 6’ya Uyumlu Modeller Daha mı Pahalı?

Bu gelişme bazı kişilerde “Acaba arabalar pahalılaşacak mı?” sorusunu gündeme taşıdı. Euro 6’ya uyumlu modeller ile Euro 5’ye uyumlu araç modelleri arasında çok fark olmayacak. Sadece bazı modellerde farklı vites ya da değişik lastikler vs. özellikler olabileceği için fiyat biraz artabilecek.

Satılmakta Olan Araçlarda Ne Gibi Değişiklikler Olacak?

Gündemdeki diğer bir konu da; yeni tip onayı alanacak olan binek ve hafif ticari araçların ise 1 Ocak 2016’dan itibaren Euro 6 emisyon standardına uygun olması planlanıyor. Şuan satılmakta olan sıfır otomobillerin ise Euro 6’ya olarak yenilenerek satışına devam edilmesi için araç üreticilerine 1 Ocak 2017’ye kadar süre tanınması planlanıyor.

Ağır ticari araçlar ise Euro 6’ya 3 aşamada geçecek. Bu aşamalar: Euro 6A, Euro 6B ve Euro 6C şeklinde olacak. Yeni tip onayı alacak araçlar ise 1 Ocak 2015 tarihinden sonra Euro 6A ve 1 Ocak 2016 tarihinden sonra da Euro 6C standartlarını karşılamak durumundadır. Şuan satılmakta olan araçlar için de 1 Ocak 2016’dan sonra ilk aşama ve 1 Ocak 2017’den sonra da üçüncü aşamanın uygun olması gerekiyor.

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Euro 6, Türkiye’de şuan satılan otomobiller için bir değişiklik taşımıyor. Araç sahipleri de araçlarını aynı şekilde kullanabiliyor. Yeni araç alacakların ise bu standarta uyması gerekiyor.

Sizin ve çevreniz için güvenli olan araçları tercih edin. Bunun yanı sıra kasko sigortası yaptırmayı da ihmal etmeyin, güvenli yolculukların tadını çıkarın. En uygun araba kasko fiyatları için Sigortam.net’ten online kasko teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler