444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Geçen Yılın Trafik Kazaları İstatistiği Açıklandı

28 Temmuz 2016

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2015 yılında karayollarında meydana gelen kazaların bilançosunu açıkladı. TÜİK’in verilerine göre Türkiye’deki karayollarında geçen yıl toplamda 1 milyon 313 bin 359 kaza meydana gelirken, bu kazaların 1 milyon 130 bin 348’i maddi hasarlı, 183 bin 11’i ise ölümlü – yaralanmalı kazalardan oluştu. Açıklanan verilere göre ölümlü – yaralanmalı trafik kazalarının %75’i yerleşim yerlerinde meydana gelirken, %25’i yerleşim yeri dışında meydana geldi.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Kazalardaki Kusurlarım %90’ında Sürücü Etkisi

Türkiye’nin yllardan bu yana en önemli problemlerinden biri olan trafik terörü geçen yıl 7 bin 530 can aldı. TÜİK’ten açıklanan verilere göre 2015’te 304 bin 421 kişi ise bu kazalarda yaralandı. İstatistiklere göre geçen yıl meydana gelen kazalarda yaşamını yitirenlerin 3 bin 831’i olay yerinde, 3 bin 699’u ise kazanın etkisiyle sağlık kuruluşuna sevk edilirken veya sağlık kuruluşundayken hayatını kaybetti. Meydana gelen kazalardaki en önemli kusur ise yine sürücülerin oldu. Açıklamaya göre kazaların %89.3’ü sürücü kusuru nedeniyle yaşanırken, yayaların kusurlu olduğu kazaların oranı ise %8,8 oldu.

İstatistikler genel anlamda doğru bilinen bazı yanlışları da gözler önüne seriyor.  Her ne kadar kış aylarındaki hava ve yol şartlarından dolayı ölümlü ve yaralanmalı kazaların sayısında artış olması beklense de, veriler bu kazaların en fazla yaşandığı ay olarak Temmuz’u işaret ediyor. (%11) Üstelik istatistiklere göre en az ölümlü – yaralanmalı kazanın meydana geldiği ay ise Şubat. (%5.6) Dikkat çeken bir diğer veriye göre ise ölümlü – yaralanmalı trafik kazalarının %66.7’si gündüz meydana gelirken, %30.3’ü ise geceleri meydana geldi.

Kaza Sayısı Her Yıl Artmaya Devam Ediyor

Yıllara göre değerlendirdiğimizde iseTürkiye’deki meydana gelen trafik kazası sayısının artmaya devam ettiğiniz görüyoruz. Son 10 yıla baktığımızda meydana gelen trafik kazalarının sayısının yaklaşık %100 oranında arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kazalarda meydana gelen ölüm ve yaralanma  olayları dışında kazaların önemli bir de maddi tarafı bulunuyor. Maddi hasarlı trafik kazalarının sayısı 2006 yılında 632 bin 627 olurken, bu sayının 2015 yılında ise 1 milyon 130 bin 348’e ulaştığını görüyoruz.

Kazalara Karşı Kasko Güvencesini İhmal Etmeyin

Aracınızı ve bütçenizi sürüş sırasında meydana gelebilecek kazalardan kaynaklı hasarların maddi yüküne karşı koruma altına almak için kasko avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Beklenmedik masraflara karşı hazırlıklı olmak ve olası bir kaza anında hızlı bir yol yardımı ve diğer hizmetlerden yararlanmak için hemen online olarak veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak bize ulaşın, uzman sigorta danışmanlarımız ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun kasko teklifleri ile kolayca poliçenize sahip olmanızı sağlasın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.