5 Bin Altındaki 2.El’i Yüksek Fiyattan Satmanın Püf Noktaları

Sıfır araçlardaki satışların durulmasına rağmen ikinci el otomobillerin altın çağını yaşadığına dair pek çok haber gündeme geliyor. Peki, gerçekten ikinci el araç satımını yapmak kolay mı? Sahibinden ikinci el satmak için ekstra bir efora gerek yok mu? Elbette, var!

Sıfır araçların seçiminde dikkat edilen detaylar olduğu gibi, ikinci el araç alışını da etkileyen faktörler de var. Sıfır araç alımında dikkat edilmesi gerekenlere ”Sıfır Araç Almak İsteyenlere Öneriler” başlıklı yazımızda değinmiştik

Özellikle aracınızın değeri 5 bin ve altındaysa, araç sahiplerinin çok daha özenli davranması gerekiyor. Çünkü; 5 bin altındaki araçların satımında karşılaşılan problemler, diğer araçlara göre daha farklı. Bu problemleri ve aracınızı en yüksek fiyattan satabilmenin püf noktalarını öğrenmeniz için birkaç basit ipucunu bir araya getirdik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

5 Bin Altındaki Otomobilin Satışında Dikkat Edilecekler

Aracınızın Durumunu Önce Kendiniz Gözden Geçirin

5 bin ve altındaki değerde bir aracın km birkaç yüz bini aşmış olacaktır, bu yüzden aracınızı gerçekci bir şekilde değerlendirmelisiniz. Takasa verirseniz, eliniz geçecek ücret sıfıra yakındır. Tamir ettirmeye kalktığınızda ortaya çıkacak tamir masrafı araç değerinin yarısıysa, parça olarak satabilirsiniz. Tamir ücreti araç değerinin yarısından az olduğu halde sizin beklentinizin üstündeyse, bu durumu araç alıcısına açarak tamir ücretini araç fiyatından düşebilirsiniz.

Pazarlık Payı Şart

Aracınızı elden çıkarmaya ve kişilere teklif sunmadan önce benzer araçların fiyatlarına dair bilgileri 2.el araç satışı yapan yerlerden öğrenmeye çalışın. Bu noktada pazarlık payını atlamayın. Örneğin; aracınızı minimum 5 binden elden çıkarmayı kafanıza koyduysanız, ilanınız daha yüksek bir fiyattan verebilirsiniz.

Bazı kişiler, aracınızı hiç görmeden fiyat pazarlığına girebilir. Bu tavır sizi yanlış adımlara yönlendirebilir. Çünkü; henüz araç görülmeden yapılan pazarlık sonrasında tekrar bir pazarlık durumu oluşacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına ‘’Aracı görmeden pazarlık yapmayacağınızı’’ belirtmeniz faydanıza olur.

Etkili Bir İlan

Aracınıza dair verdiğiniz bilgi ne kadar çok olursa, aracınızı elde çıkarma şansınız o kadar artar. Günümüzde, araş satışını yapmanızı kolaylaştıracak pek çok site var ve bu sitelerin alanları aracınız hakkında bilgi vermeniz için gayet yeterli bir alan sahip. Her ne kadar bol açıklama verseniz de aracın görüntüsü çok daha önemlidir, aracınızın farklı açılardan fotoğraflarını bol bol kullanın.

İlan Sonrası

Araç ilanını takip eden birkaç gün en fazla talebi alırsınız. Aracınızın hafta sonu göz önünde olmasını istiyorsanız, satış ilanını hafta sonundan önce çıkmanızda yarar var.

Aracınızı Tamir Ettirip Satmak İsteyenler

Bazı kişiler tamir imkanı olan ikinci elleri satın alıp tamir ettirerek kar elde ederler, bu durum gayet normaldir ancak kendileri kar payını korumak adına size sunacakları fiyat düşük olacaktır. Kişilerin bu amaçta olduklarını anlamasanız da bu bakış açısı temkinli davranmanızı sağlar.

Aracınızın sigortalarının eksiksiz yapıldığının alıcı tarafından bilinmesi de dikkatli ve özenli bir sürücü olduğunuzun göstergesidir. Aracınızı elinizde bulundurduğunuz sürece zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasını eksiksiz ve zamanında yaptırdığınızdan emin olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL