444 24 00
7/24 Yanınızdayız

5 Bin Altındaki 2.El'i Yüksek Fiyattan Satmanın Püf Noktaları

18 Aralık 2014

Sıfır araçlardaki satışların durulmasına rağmen ikinci el otomobillerin altın çağını yaşadığına dair pek çok haber gündeme geliyor. Peki, gerçekten ikinci el araç satımını yapmak kolay mı? Sahibinden ikinci el satmak için ekstra bir efora gerek yok mu? Elbette, var!

Sıfır araçların seçiminde dikkat edilen detaylar olduğu gibi, ikinci el araç alışını da etkileyen faktörler de var. Sıfır araç alımında dikkat edilmesi gerekenlere ''Sıfır Araç Almak İsteyenlere Öneriler'' başlıklı yazımızda değinmiştik 

Özellikle aracınızın değeri 5 bin ve altındaysa, araç sahiplerinin çok daha özenli davranması gerekiyor. Çünkü; 5 bin altındaki araçların satımında karşılaşılan problemler, diğer araçlara göre daha farklı. Bu problemleri ve aracınızı en yüksek fiyattan satabilmenin püf noktalarını öğrenmeniz için birkaç basit ipucunu bir araya getirdik.

 ,

5 Bin Altındaki Otomobilin Satışında Dikkat Edilecekler
 

Aracınızın Durumunu Önce Kendiniz Gözden Geçirin

5 bin ve altındaki değerde bir aracın km birkaç yüz bini aşmış olacaktır, bu yüzden aracınızı gerçekci bir şekilde değerlendirmelisiniz. Takasa verirseniz, eliniz geçecek ücret sıfıra yakındır. Tamir ettirmeye kalktığınızda ortaya çıkacak tamir masrafı araç değerinin yarısıysa, parça olarak satabilirsiniz. Tamir ücreti araç değerinin yarısından az olduğu halde sizin beklentinizin üstündeyse, bu durumu araç alıcısına açarak tamir ücretini araç fiyatından düşebilirsiniz.

Pazarlık Payı Şart

Aracınızı elden çıkarmaya ve kişilere teklif sunmadan önce benzer araçların fiyatlarına dair bilgileri 2.el araç satışı yapan yerlerden öğrenmeye çalışın. Bu noktada pazarlık payını atlamayın. Örneğin; aracınızı minimum 5 binden elden çıkarmayı kafanıza koyduysanız, ilanınız daha yüksek bir fiyattan verebilirsiniz. 

Bazı kişiler, aracınızı hiç görmeden fiyat pazarlığına girebilir. Bu tavır sizi yanlış adımlara yönlendirebilir. Çünkü; henüz araç görülmeden yapılan pazarlık sonrasında tekrar bir pazarlık durumu oluşacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına ‘’Aracı görmeden pazarlık yapmayacağınızı’’ belirtmeniz faydanıza olur.

Etkili Bir İlan 

Aracınıza dair verdiğiniz bilgi ne kadar çok olursa, aracınızı elde çıkarma şansınız o kadar artar. Günümüzde,  araş satışını yapmanızı kolaylaştıracak pek çok site var ve bu sitelerin alanları aracınız hakkında bilgi vermeniz için gayet yeterli bir alan sahip. Her ne kadar bol açıklama verseniz de aracın görüntüsü çok daha önemlidir, aracınızın farklı açılardan fotoğraflarını bol bol kullanın.

İlan Sonrası

Araç ilanını takip eden birkaç gün en fazla talebi alırsınız. Aracınızın hafta sonu göz önünde olmasını istiyorsanız, satış ilanını hafta sonundan önce çıkmanızda yarar var.

Aracınızı Tamir Ettirip Satmak İsteyenler

Bazı kişiler tamir imkanı olan ikinci elleri satın alıp tamir ettirerek kar elde ederler, bu durum gayet normaldir ancak kendileri kar payını korumak adına size sunacakları fiyat düşük olacaktır. Kişilerin bu amaçta olduklarını anlamasanız da bu bakış açısı temkinli davranmanızı sağlar.

Aracınızın sigortalarının eksiksiz yapıldığının alıcı tarafından bilinmesi de dikkatli ve özenli bir sürücü olduğunuzun göstergesidir. Aracınızı elinizde bulundurduğunuz sürece zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasını eksiksiz ve zamanında yaptırdığınızdan emin olun.

 


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.