5 Bin Altındaki 2.El’i Yüksek Fiyattan Satmanın Püf Noktaları

Sıfır araçlardaki satışların durulmasına rağmen ikinci el otomobillerin altın çağını yaşadığına dair pek çok haber gündeme geliyor. Peki, gerçekten ikinci el araç satımını yapmak kolay mı? Sahibinden ikinci el satmak için ekstra bir efora gerek yok mu? Elbette, var!

Sıfır araçların seçiminde dikkat edilen detaylar olduğu gibi, ikinci el araç alışını da etkileyen faktörler de var. Sıfır araç alımında dikkat edilmesi gerekenlere ”Sıfır Araç Almak İsteyenlere Öneriler” başlıklı yazımızda değinmiştik

Özellikle aracınızın değeri 5 bin ve altındaysa, araç sahiplerinin çok daha özenli davranması gerekiyor. Çünkü; 5 bin altındaki araçların satımında karşılaşılan problemler, diğer araçlara göre daha farklı. Bu problemleri ve aracınızı en yüksek fiyattan satabilmenin püf noktalarını öğrenmeniz için birkaç basit ipucunu bir araya getirdik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

5 Bin Altındaki Otomobilin Satışında Dikkat Edilecekler

Aracınızın Durumunu Önce Kendiniz Gözden Geçirin

5 bin ve altındaki değerde bir aracın km birkaç yüz bini aşmış olacaktır, bu yüzden aracınızı gerçekci bir şekilde değerlendirmelisiniz. Takasa verirseniz, eliniz geçecek ücret sıfıra yakındır. Tamir ettirmeye kalktığınızda ortaya çıkacak tamir masrafı araç değerinin yarısıysa, parça olarak satabilirsiniz. Tamir ücreti araç değerinin yarısından az olduğu halde sizin beklentinizin üstündeyse, bu durumu araç alıcısına açarak tamir ücretini araç fiyatından düşebilirsiniz.

Pazarlık Payı Şart

Aracınızı elden çıkarmaya ve kişilere teklif sunmadan önce benzer araçların fiyatlarına dair bilgileri 2.el araç satışı yapan yerlerden öğrenmeye çalışın. Bu noktada pazarlık payını atlamayın. Örneğin; aracınızı minimum 5 binden elden çıkarmayı kafanıza koyduysanız, ilanınız daha yüksek bir fiyattan verebilirsiniz.

Bazı kişiler, aracınızı hiç görmeden fiyat pazarlığına girebilir. Bu tavır sizi yanlış adımlara yönlendirebilir. Çünkü; henüz araç görülmeden yapılan pazarlık sonrasında tekrar bir pazarlık durumu oluşacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına ‘’Aracı görmeden pazarlık yapmayacağınızı’’ belirtmeniz faydanıza olur.

Etkili Bir İlan

Aracınıza dair verdiğiniz bilgi ne kadar çok olursa, aracınızı elde çıkarma şansınız o kadar artar. Günümüzde,  araş satışını yapmanızı kolaylaştıracak pek çok site var ve bu sitelerin alanları aracınız hakkında bilgi vermeniz için gayet yeterli bir alan sahip. Her ne kadar bol açıklama verseniz de aracın görüntüsü çok daha önemlidir, aracınızın farklı açılardan fotoğraflarını bol bol kullanın.

İlan Sonrası

Araç ilanını takip eden birkaç gün en fazla talebi alırsınız. Aracınızın hafta sonu göz önünde olmasını istiyorsanız, satış ilanını hafta sonundan önce çıkmanızda yarar var.

Aracınızı Tamir Ettirip Satmak İsteyenler

Bazı kişiler tamir imkanı olan ikinci elleri satın alıp tamir ettirerek kar elde ederler, bu durum gayet normaldir ancak kendileri kar payını korumak adına size sunacakları fiyat düşük olacaktır. Kişilerin bu amaçta olduklarını anlamasanız da bu bakış açısı temkinli davranmanızı sağlar.

Aracınızın sigortalarının eksiksiz yapıldığının alıcı tarafından bilinmesi de dikkatli ve özenli bir sürücü olduğunuzun göstergesidir. Aracınızı elinizde bulundurduğunuz sürece zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasını eksiksiz ve zamanında yaptırdığınızdan emin olun.

Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
tam kasko dikkat edilmesi...gerekenler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1...Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak...bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır. -Toprak kayması -Fırtına -Yıldırım -Kullanım...ve gelir kaybı -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni...Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar: -3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı,...parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar* *Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A)...Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça...tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir....Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar...Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı (...150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste yapılır.

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması

Şirket tarafından...internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin...ortalaması piyasa rayici olarak belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.