Akü Bakımı | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Akü Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Akü, bir aracın olmazsa olmazıdır. Kimyasal enerjiyi depolayan aküler bu enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek aracın çalışmasını sağlar.

Akü bittiğinde araç çalışmaz. Aracınızla yola çıkacağınız zaman böyle bir kötü sürprizle karşılaşma olasılığınız yüksektir.

Her akünün kullanım süresi vardır. Bu süre akünün kalitesine ve kullanım şeline göre değişir. Akünüzün uzun ömürlü olması için kolayca akü bakımı için yapılabilecek adımlar vardır.

Akünüz bittiğinde yapmanız gerekenlere "Aracımın Aküsü Bitti, Ne Yapmalıyım?" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Akünün Uzun Ömürlü Olması için Yapılacaklar:
 

 • Akü seçiminde parayı ikinci planda tutun. Kalitesiz birçok akü çok çabuk performansını kaybedeceğinden sizi sürekli akü yenilemek durumunda bırakacak, bu durum da daha maliyetli olacaktır.
   
 • Akü almadan önce akünün boyutunun aracınıza uygun olduğundan, yedekleme kapasitesinin bulunduğundan ve üretim tarihinin 6 ayı geçmediğinden emin olun.
   
 • Aküyü yerine takarken kutup başlarının gevşek olmadığından ve akü kablolarının sağlam ve temiz olduğundan emin olun. Bunlar olmassa eğer elektirik akımı gerçekleşmez.
   
 • Akünün çok soğuk ve aşırı sıcak havalarda performansı düşer. Bu nedenle mümkün olduğunca aracınızı güneş altında ya da çok sağuk havalarda dışarıda bırakmayın.
   
 • Aracınızı devamlı kullanmıyorsanız akünün araçla olan bağlantısının kesilmesi iyi bir yöntem olacaktır. Arabanızı kullanmadığınız zamanlarda da akünüzü de çıkmanız doğru olacaktır. Çünkü akünün kullanım süresi siz kullanmasınız bile devam edecektir.
   
 • Düzenli periyodlarla akünüzü kontrol etmenizi önem taşır. Böylelikle sorunları önceden fark ederek önlem almanız kolaylaşır.

Akü bakımını ihmal etmemenin yanı sıra kasko sigortanızı da yaptırarak güvenli yolculuklara "Merhaba" deyin. Sigortam.net üzerinden kasko fiyatı hesaplama yaparak sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun sigorta fiyatlarına kolayca ulaşın. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 bilgi alın.


Benzer İçerikler

Doğru Sis Farı Kullanmamanın Cezası 77 TL

Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılmasının bedelinin 77 TL olduğunu biliyor muydunuz?

Devamını Oku

HDI Sigorta’dan Avantajlı Genişletilmiş Kasko

Geniş kapsamlı bir kasko sigortasına uygun fiyatlarla sahip olmak, ek hizmetlerle donatılmış bir kasko poliçesi istiyorsanız, HDI Sigorta’nın genişletilmiş kasko sigortasını incelemenizi öneririz.

Devamını Oku