Akü ve Bakımı Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Akü kimyasal yapısı ile enerji toplayan ve elektirik enerjisini kimyasal enerji olarak depo edebilen, ihtiyaç duyulması halinde araca elektrik enerjisi yükleyen cihazdır.  

Akünün görevi; marş motoruna elektrik akımı vermek, araç motorunun çalışmadığı zamanlarda kullanılacak alıcılara akım göndermek ve motorun çalışmadığı durumlarda kullanılarak alıcılara akım göndermek ve motorun zarar görmesini engellemektir. 

Nikel, demir, kadmiyum ve lityum akünün içerisinde yer alan kimyasallardır. Akü, marş motoruna ilk elektriği veren araç olduğu için büyük bir öneme sahiptir. Zamanında yapılan akü bakımı sayesinde yolda kalmadan aracınızı sağlıklı bir biçimde kullanabilirsiniz. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Belli başlı kontrollerin zamanında ve sürekli yapılması araç performansını arttırma yolunda önemlidir. Akünün amacını yerine getirememesi durumunda yolda kalabilirsiniz, bu durumda panik olmadan neler yapabileceğinizi öğrenmek için; ''Aracımın Aküsü Bitti, Ne Yapmalıyım?'' başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Birçok araç markası olduğu gibi birçok akü seçeneği de bulunur. Akü seçerken dikkat edilmesi gereken ilk husus kullanılacak amaca göre seçim yapılmasıdır. Araç performansını arttıracak ek bilgiler ile iglili detaylar için ''Araç Performansını Arttıracak Bilgiler'' başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Araç Aküsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Su Seviyesi Kontrolleri

Akünün işlevini yerine getirebilmesi adına aküdeki su seviyesi her daim önemli bir ayrıntıdır. Su seviyesinde baz alınması gereken oran su seviyesinin hiçbir zaman plaka seviyesinin altında olmaması. 
Bilhassa yaz aylarında meydana gelen buharlaşmadan dolayı su seviyesi düşebilir. Bu sebeple; su seviyesi kontrolleri gözden kaçmamalıdır.

Araç Aküsü Metallerden Uzak Tutulmalı

Hem elektriksel hem kimyasal birçok birleşenden oluşan araç aküleri oldukça hassas bir bileşene sahiptir. Yapısı korumak adına aküler sürekli kontrol altında tutulmalı ve kısa devreden korumak için metallerden her türlü metalden uzak tutulmalıdır

Jel Akü Bakımı

Aşırı sıcaklara karşı kullanabileceğiniz Jel akü hiçbir şekilde titreşimden etkilenmeyecektir ve sıcakların aşırı arttığı durumlarda direnç göstereceklerdir. 

Bu tür akülerde jel hücreler sayesinde kurşun plaka üzerinde döküntüler meydana gelmez. Diğer akülere oranla fiyatı pahalı olan jel  aküler araç performansını yükseltecektir. Yüksek fiyatlar ilk başta fazla gelse de size uzun vadede kazanç sağlayacaktır. 

Kullanılacak Alana Göre Tercih

Akü tercihi kullanılacak alana göre yapılmalıdır. Gerek standart kuru aküler gerekse jel aküler aracın yapısına göre tercih edilebilir. Aracın yüksek performans göstermesinde oldukça işlevsel olan jel akülerin yanı sıra normal kullanılan akülerde tercih edilebilir. 

Takip ve Bakım

Araç bakımının sürekli kontrol altında olması gerektiği gibi, akülerin uzun ömürlü olması için de elektrot seviyesi, akünün geneli ve su oranı da bellir periyotlarla takip edilmelidir. 

Akülerden elde edilecek uzun performans ancak bu sayede sağlanabilir. Aküdeki seviyeler kontrol edildikten sonra kutup başları ve oksitlenmelere karşı gerekli önlemler alınabilecektir. 

Akünü yüzeyinde yer alan tozlar, kaçaklar ve oksitlenmelere karşı sürekli bakım ve temizlik gerektiği gibi mevsimsel bakım programları (yaz-kış) uygulanmalıdır. Aracın her bir parçasından yüksek performans ve doğru kullanım elde etmenin en iyi yolu bakımdır. 

Aracınızın yüksek performansı sizin elinizde olsa da güvenliği her zaman, her şartta sizin elinizde olmayacaktır. Araç güvenliğinizi sağlamak adına kasko sigortanızı yaptırın aklınız aracınızda kalmasın.

Bütçenize katkı sağlayacak uygun kasko fiyatları için dilerseniz Sigortam.net’in online işlemlerini değerlendirin, dilerseniz de 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
3 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Araç Sigortası Teklifi Alın, Bütçeniz Güvencede Olsun!

Araç Sigortası Teklifi Alın, Bütçeniz Güvencede Olsun!

İnternetten araç sigortası teklifi alın,...%50'ye varan fiyat avantajı ve internete özel indirimleri kaçırmayın! Sigortam.net üzerinden araç sigortası...sorgulama yaparak, sigorta şirketlerinin tekliflerini tek bir ekran üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Sadece fiyatları...değil ürün teminatlarını da karşılaştırarak bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun araç sigortasını rahatlıkla...bulabilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"] Araç sigortası ne kadar? sorusu...kasko ve trafik sigortası yaptırmayı düşünenlerin en merak ettiği konuların başında gelir....En uygun araç sigortası fiyatları için internete özel indirim fırsatından yararlanabilirsiniz. Online indirimli...sigorta fiyatlarına ulaşmak için ise araç sigortası teklif işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Siz de geç...olmadan araç sigortalarınızı yaptırın, yüksek maliyetli hasar risklerine ve trafik sigortası cezalarına karşı önleminizi...alın!

İnternetten Araç Sigortası Teklifi Alın, Bütçenizi Koruyun!

Araç sigortası fiyatları, birçok...etkene göre değişiklik gösterir. Trafik sigortası kapsamında teminat ve limitler tüm sigorta şirketleri için aynı fiyat üzerinden...hesaplanırken, ödeme koşullarında farklılıklar olabilmektedir. Aynı zamanda indirim ve ek hizmet gibi şirkete bağlı özellikler,...%10- 20 oranında fiyatlar üzerinden farklılıklara neden olabilir. Kasko sigortası fiyatları ise zorunlu trafik sigortasına göre...daha fazla değişir. Sigorta şirketine ait özelliklerden bağımsız olarak kasko ürünleri arasındaki çeşitlilik farklı fiyat...yelpazelerinin ortaya çıkmasına neden olur. Teminatların sınırlı olduğu dar kasko ve teminatların daha kapsamlı olduğu...genişletilmiş kasko gibi ürünler, fiyatların düşük ve yüksek olmasına yol açar.

İnternete Özel İndirim Fırsatı

En...uygun fiyatlı araç sigortasını bulmak için uzun karşılaştırmalar yapmak yerine, Sigortam.net'in online indirim fırsatlarını...değerlendirebilirsiniz. Kasko veya trafik sigortası arıyorsanız teklif almanız yeterli. Teklif almanız durumunda size özel indirimli...sigorta fiyatlarına erişebilirsiniz. Bu sayede normal fiyatlandırmanın da altında çok daha uygun fiyatlara araç...sigortası yaptırma avantajınız olur.

Karşılaştırma Yapın, Bütçenize Uygun Poliçeyi Seçin!

İnternetten...araç sigortası teklifi almanın en önemli avantajlarından biri de karşılaştırma yapma imkanıdır. Tek tek...acenteleri gezerek zaman kaybetmek yerine, tek bir ekrandan tüm sigorta şirketlerinin araç sigortası tekliflerine ulaşabilirsiniz. Bu...sayede fiyatlar gözünüzün önünde olur ve seçim yapmanız daha da kolaylaşır. En yüksek fiyattan en uygun fiyata kadar tüm...teklifleri görerek bütçenize en uygun poliçeyi kendiniz seçebilirsiniz. Aynı zamanda ürünler arasında da karşılaştırma yaparak...teminatları inceleyebilme şansınız olur. Araç sigortası hesaplama yapmak için kasko teklifi
ve trafik sigortası teklifi alın, aracınız ve...bütçeniz güvencede olsun!