Alternatif Satış Kanallarının Yaratılması Pazarı Büyütür

Sigortacı
Sigorta sektöründe üretimin yaklaşık yüzde 70’ini acentelerin gerçekleştirdiğini söyleyen Ankara Sigorta Genel Müdürü Şaban Çağıran, “Pazarı büyütmenin yolu, yeni alternatif satış kanalları ve yeni ürünler yaratılmasından geçiyor” dedi.

Alternatif Satış Kanallarının Yaratılması Pazarı BüyütürAnkara Sigorta Genel Müdürü Çağıran, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda sektörün alternatif satış kanallarına yöneleceğini, internet sigortacılığı anlamında Türkiye’de henüz somut önemli bir adım olmadığını, Avrupa’da ise internet sigortacılığının önemli pay aldığına değindi. Türkiye’de mevzuat yapısının henüz internet üzerinden satışa uygun olmadığını, hasar suiistimallerinde cezai müeyyidelerin yeterli ve etkili olmadığını da belirten Çağıran sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörün, internet alanında suiistimal konusunda endişelerinin olduğunu düşünüyorum. Henüz bir gelişme olmadı ama uzun vadede gerek mevzuat düzenlemesi gerekse müşteri ihtiyaçları kapsamında sektörün bu yöne gideceğini düşünüyorum. Büyümenin yolu yeni alternatif satış kanallarının yaratılmasından geçiyor. Sigorta sektöründe üretimin yaklaşık yüzde 70’ini acenteler gerçekleştiriyor. Acente memnuniyeti bizim için son derece önemli. Acentelerin müşteriyle temas halinde olması, sigortalıların birincil ilişkiler kurmayı seviyor olması, sigortalanacak değerin görülmesi gibi nedenler Türkiye’de internet sigortacılığının etkin hale gelmesini engelliyor. Buna rağmen yaratılacak alternatif satış kanallarının acentelere de faydası olacağına dikkat çekmek istiyorum. Pazar payı büyüyeceği için, bu sistemde de acenteye yakın adrese göre belli bir komisyon verilebilir. Elementer branşta faaliyet gösteren şirketlerin acente ağını kullanmadan üretimlerini büyütmeleri zorluk taşımaktadır.”

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

‘Aldığımız Prim Yetersiz’

Türkiye’de fiyatların yurtdışına kıyasla çok ucuz olduğunu söyleyen Şaban Çağıran, son iki yıldır sektörün özellikle kasko ve trafikte zarar ettiğini dile getirdi. Sunulan hizmete karşılık alınan primin yetersiz olduğunu belirten Çağıran, “Burada sadece bazı şirketlerin değil, büyük şirketler de dahil tüm sektörün zarar ettiğini söylüyorum. Burada fiyat üzerindeki rekabetin çok büyük rolü var. Rekabetin sadece fiyat üzerinden yapılması çok yanlış. Rekabetin hizmet kalitesi, ürün çeşitliliği, yeni ürünler yaratmak üzerine olması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Çağıran şöyle devam etti: “Örneğin Türkiye’de trafikte ortalama prim 200 lira civarındayken, Avrupa’da bunun 300-350 euro civarında olduğunu görüyoruz. Bu açıdan baktığımızda sektör fiyatlarının çok ucuz olduğunu söyleyebilirim. Kasko ve trafik dışında diğer branşlarda da fiyatların çok düşük olduğunu görüyoruz. Sektörde teknik kârlara baktığımız zaman bunun yüzde 1- 1,5 arasında olduğunu görüyoruz. Böyle bir tabloda sigorta şirketlerinin gelecekten umutlu oldukları için yatırım yapmaya devam ettiklerini söyleyebilirim, birkaç yıl dayanan, geleceğe yatırım yapan şirketler ileride çok daha kârlı olacaklardır. Sektör pastayı büyütebilse belki fiyatları çok fazla arttırmamız gerekmez. Örneğin, trafikte zorunlu olduğu için yüzde 90’lara yaklaşan bir sigortalanma oranı var. Ama kaskoda bu oran yüzde 30. Yani 100 aracın yüzde 30’una değil de yüzde 90’ına kasko sigortası satabilsek fiyat daha düşük olabilir. Sigorta sektörü fon biriktirme özelliği nedeniyle sermaye piyasalarının gelişimine de çok ciddi katkı salıyor. Fonların büyümesi ve daha fazla fon elde etmek bu piyasanın gelişmesi açısından önemlidir.”

‘Fiyatlama Stratejileri Değişmeli’

Şirketlerin başa baş noktasının altına inmeyecek şekilde bir underwriting yapmaları gerektiğine dikkat çeken Şaban Çağıran, “Bugün trafik ve kasko sigortasında sektörün 300–400 milyon lira zarar etmiş olması ve bu zararın 2010’da da devam ediyor olması şirketlerin fiyatlama stratejilerini gözden geçirmelerini zorunlu kılıyor. Büyük küçük demeden bütün şirketlerin konuya bu şekilde yaklaşması gerekiyor, çünkü bu branşlarda büyük şirketler de zarar ediyor” dedi. Müşterilerin sigortaya daha fazla ilgi göstermesinin kendi varlıklarını ve değerlerini güvence altına almaları anlamına geldiğini söyleyen Çağıran, “Toplam havuzun büyümesi fiyatların makul kalmasını ve şirketlerin daha iyi hizmet sunmalarını sağlar. Geri dönüşlerin daha hızlı olmasını, satış sonrası servis hizmetlerinin çok iyi yönetilmesi sonucunu doğurur” dedi.

‘Müfredatta Sigorta Konusu da Olmalı’

Alternatif ürünlerin yaratılması ve çoğaltılması gerektiğine değinen Çağıran, bunların yanında sigortalanma oranının çok daha önemli olduğunu belirtti. Çağıran şöyle devam etti: “Müşteri ihtiyaçları sonsuz olduğu için yeni ürünler yaratılabilir ama var olan ürünlerin Avrupa ile uyuşmasına rağmen ölçeğinin yetersiz olduğunu görüyorum. Bu ölçeği nasıl arttırabiliriz diye baktığımızda ise üç şey öne çıkıyor. İlk olarak sigorta bilincinin küçük yaşlarda edinilmesi için ders müfredatlarında yer alacak şekilde eğitim sistemine dâhil edilmesi gerekiyor. İkincisi, sigorta şirketlerinin de bu eğitime destek vermesi ve toplumu eğitecek adımlar atması gerekiyor. Son olarak devletin bazı sigortalarda zorunluluk getirmesi ve bunu ciddi cezai müeyyidelerle desteklemesi gerekiyor. Avrupa’da bazı sigorta türlerinde rakamların çok büyümesinde devletin payının çok büyük olduğunu görüyoruz. Onlarda zorunlu sigortalarda devletin çok ciddi cezai müeyyidesi var. Örneğin Türkiye’de DASK zorunlu bir sigorta ama burada sigortalılık oranı yüzde 25’te kaldı çünkü cezai müeyyidesi yok ya da yeterince uygulanmıyor. Zorunluluk, pastanın büyümesini sağlayan bir unsurdur. Devlet denetim mekanizmasını çalıştırırsa insanlar daha çok sigorta yaptırır. Kural koyduktan sonra bu kuralı sonuna kadar uygulamak gerekiyor.”

Müşteri Bazında Fiyatlama 

Ankara Sigorta’nın elementer branşlarda varolan bütün hizmetleri acentelerine cazip alternatiflerle, müşterilerine ise uygun fiyatlarda sunduğunu vurgulayan Ankara Sigorta Genel Müdürü Şaban Çağıran, “Biz müşteri bazında, acente bazında hasar primini çok yakından izliyoruz. Hasar prim frekansı, hasar prim performansı düşük olan müşteriler ve işleri tercih ediyoruz” dedi. Fiyatlamayı müşteri bazında yaptıklarını dile getiren Çağıran sözlerini şöyle sürdürdü: “Riski tabana yayıyoruz, bu yüzden çok büyük işlerden kaçınıyoruz ve bireysel ürünlere ağırlık veriyoruz. Bireysel müşteri ve yaygınlığa önem veriyoruz. Örneğin acente sayımızı 780’e çıkardık. Ayrıca hasar denetim ve hasar kontrol fonksiyonunu çok önemsiyoruz. Bunun dışında yeni ürünler geliştirdik. ‘Kaskon, Kontra, Kazara’ ürünlerimizi geliştirdik ve müşterilerimize sunduk. Kaskon’da, kaskonun yanında konut poliçesini de 10.000 lira teminatla çok uygun fiyata sunuyoruz. Kontra’da ise trafik poliçesinin yanında konut poliçesini çok uygun fiyatlara yapıyoruz. Kazara da çok ilgi gören, hem grup poliçelerinde hem bireysel poliçelerde çok geniş teminat sunan ürünümüz, 2010’un 5 aylık döneminde Ankara Sigorta acente üretiminde yüzde 24 büyüdü.”

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL