444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Amortisör Arızaları Nelerdir?

13 Şubat 2015

Güvenli sürüşe büyük katkısı olan amortisör, aracın ağırlığını taşıyan yayların fazla salınmasının önüne geçer ve bu sayede dengeli bir şekilde yola devam etmesini sağlar.

Amortisörde sorunlar oluştuğunda bunları hissetmek mümkündür. Her ihtimale karşı amortisör kontrolünün her 20.000 km’de bir yapılması gerekir. Herhangi bir sorun görülüyorsa değişiminin yapılması gerekir. Aksi durumda sonrasında daha büyük sorunlar çıkabilir. Genel olarak yaşanan amortisör arızalarını ve belirtilerini sizin için derledik.

Amortisör Arızaları Nelerdir?

Amortisör arızaları farklı şekillerde yaşanabilir. Örneğin; amortisör bağlantılarında sorun çıkabilir, amortisörde yağ kaçağı olabilir, amortisör gövdesi hasar görebilir, amortisörün bağlantı uçlarında sorun olabilir, amortisör piston mili paslanabilir ya da amortisör kilitlenebilir. Bunlar gibi birçok sorun yaşanabilir. Dolayısı ile bu sorunları yaşamamak için periyodik bakımın ihmal edilmemesi son derece önemlidir.

 ,

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?
 

 • Amortisörde herhangi bir arıza olduğunda görevini tam olarak yerine getiremez. Dolayısı ile amortisöründe sorun olan aracın yola tutunması zorlaşır ve savrulma yaşanabilir.
   
 • Amortisörlerin %50’sinden fazlasının aşınması durumunda virajlarda ve kuru zeminlerde güvenli sürüş hızı %10 oranında düşer. 
   
 • Amortisörlerde sorun olduğunda yolda ilerlerken aracın hakimiyetini kaybetmesi ve savrulması söz konusudur.
   
 • Amortisör sorunlarından dolayı direksiyonda sertleşme ve titreme görülür.
   
 • Süspansiyon sisteminde yumuşama yaşanır.
   
 • Islak zeminlerde araçta kayma yaşanır.
   
 • Sorunlu amortisör virajlarda savrulmalara neden olurken fren mesafesinin de kısalmasına yol açar.
   
 • Amortisörde yaşanan sorunlar aracın gece görüşünü azaltır. Yolun düzensiz bir şekilde aydınlatılıyor olması araç kullanırken gece görüşünü tehlikeye atar. Aracın oldukça fazla sallandığı düşünüldüğünde yakılan farların hareketli olarak yolu aydınlatması diğer sürücüleri rahatsız eder.
   
 • Lastiklerin hızlı aşınmasına neden olan amortisörler, lastiğin güvenli sürüşteki etkisi düşünüldüğünde oldukça risk yaratır. Ayrıca lastikleri çabuk aşınması maddi yönden sizi sıkıntıya sokar.

Aracınızın uzun ömürlü olması ve riskler yaşamamak için araç bakımını ihmal etmeyin. Ayrıca olası hasarlara karşı çıkabilecek masraflarınızı sigorta güvencesine almak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. En uygun kasko bedeli için Sigortam.net’ten kolay ve hızlı bir şekilde araç kasko poliçesi sorgulaması yapın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak, 7/24 telefonda sigorta satın alın.


Okumaya Devam Edin

Amortisör ile İlgili Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

27 Ocak 2015 Salı

Amortisör araçlarda güvenli sürüş açısında oldukça önemlidir. Amortisörle ilgili derlediğimiz bilgileri inceleyin, konforlu ve güvenli yolculuklara çıkın.

2015 Ocak Ayında En Çok Satılan 5 Araba Markası

11 Şubat 2015 Çarşamba

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD)’nin verilerine göre, 2015 yılının Ocak ayında otomotiv pazarı büyüdü ve ayın en çok satılan araba markaları belli oldu.

Araç Kasko Bedelini Sorgulayarak Elde Edebileceğiniz 5 Avantaj!

12 Şubat 2015 Perşembe

Sigortam.net'ten araç kasko bedelini sorgulayarak en uygun kasko fiyatlarına ulaşabilir, zamanınızdan ve bütçenizden tasarruf sağlayabilirsiniz.