444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Amortisör Arızaları Nelerdir?

Güvenli sürüşe büyük katkısı olan amortisör, aracın ağırlığını taşıyan yayların fazla salınmasının önüne geçer ve bu sayede dengeli bir şekilde yola devam etmesini sağlar.

Amortisörde sorunlar oluştuğunda bunları hissetmek mümkündür. Her ihtimale karşı amortisör kontrolünün her 20.000 km’de bir yapılması gerekir. Herhangi bir sorun görülüyorsa değişiminin yapılması gerekir. Aksi durumda sonrasında daha büyük sorunlar çıkabilir. Genel olarak yaşanan amortisör arızalarını ve belirtilerini sizin için derledik.

Amortisör Arızaları Nelerdir?

Amortisör arızaları farklı şekillerde yaşanabilir. Örneğin; amortisör bağlantılarında sorun çıkabilir, amortisörde yağ kaçağı olabilir, amortisör gövdesi hasar görebilir, amortisörün bağlantı uçlarında sorun olabilir, amortisör piston mili paslanabilir ya da amortisör kilitlenebilir. Bunlar gibi birçok sorun yaşanabilir. Dolayısı ile bu sorunları yaşamamak için periyodik bakımın ihmal edilmemesi son derece önemlidir.

 ,

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?
 

 • Amortisörde herhangi bir arıza olduğunda görevini tam olarak yerine getiremez. Dolayısı ile amortisöründe sorun olan aracın yola tutunması zorlaşır ve savrulma yaşanabilir.
   
 • Amortisörlerin %50’sinden fazlasının aşınması durumunda virajlarda ve kuru zeminlerde güvenli sürüş hızı %10 oranında düşer. 
   
 • Amortisörlerde sorun olduğunda yolda ilerlerken aracın hakimiyetini kaybetmesi ve savrulması söz konusudur.
   
 • Amortisör sorunlarından dolayı direksiyonda sertleşme ve titreme görülür.
   
 • Süspansiyon sisteminde yumuşama yaşanır.
   
 • Islak zeminlerde araçta kayma yaşanır.
   
 • Sorunlu amortisör virajlarda savrulmalara neden olurken fren mesafesinin de kısalmasına yol açar.
   
 • Amortisörde yaşanan sorunlar aracın gece görüşünü azaltır. Yolun düzensiz bir şekilde aydınlatılıyor olması araç kullanırken gece görüşünü tehlikeye atar. Aracın oldukça fazla sallandığı düşünüldüğünde yakılan farların hareketli olarak yolu aydınlatması diğer sürücüleri rahatsız eder.
   
 • Lastiklerin hızlı aşınmasına neden olan amortisörler, lastiğin güvenli sürüşteki etkisi düşünüldüğünde oldukça risk yaratır. Ayrıca lastikleri çabuk aşınması maddi yönden sizi sıkıntıya sokar.

Aracınızın uzun ömürlü olması ve riskler yaşamamak için araç bakımını ihmal etmeyin. Ayrıca olası hasarlara karşı çıkabilecek masraflarınızı sigorta güvencesine almak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. En uygun kasko bedeli için Sigortam.net’ten kolay ve hızlı bir şekilde araç kasko poliçesi sorgulaması yapın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak, 7/24 telefonda sigorta satın alın.


Benzer İçerikler

Online Sigorta Poliçesi Almanın Kolaylıkları

Online sigorta sorgulamanın kolaylıklarını değerlendirmek için Sigortam.net'e gelin, en kolay ve en uygun sigortaya hızla sahip olun.

Devamını Oku

Galatasaray HDI Sigorta’yla Sektöre Girdi

Galatasaray ve  HDI Sigorta büyük bir işbirliğine imza atarak bir sigorta markası yarattı. GSSİGORTA HDI ile bundan böyle hem Galatasaray, hem de Galatasaraylılar kazanacak.

Devamını Oku

Motor Yağı Değişimi Nasıl Yapılır?

Aracınızın motor yağı değişimi yöntemlerini bildikten sonra son derece kolay bir işlemdir.

Devamını Oku