444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Amortisör ile İlgili Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Amortisör aracın ağırlığını taşıyan yayların salınmasını azaltarak konforlu sürüş sağlar.

Yaylar engebeli olan bozuk yollarda fazla salınır ve güvenli sürüşü de tehdit eder. Amortisörün doğru çalışmadığı durumlarda da bu sonuç görülecektir.

Amortisör Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Amortisör değişimi her 20 bin km’de bir yetkili servis tarafından kontrol edilmeli ve sorun görülüyorsa mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Araç sahipleri bazen amortisörün değişip değişmemesi gerektiğini anlamayabilirler.

Bunu gösteren durumlar; aracın virajlarda sarsılmaya ya da savrulmaya başlaması, tümseklerde sallanıp, ses çıkarması, fren yapıldığında aracın ön kısmının çok fazla inip kalkması, lastiklerin çok kısa sürede aşınması vs. gibi durumlardır.

  

Amortisör Değişmezse Ne Olur?
 

 • Virajlarda yol tutuş kapasitesi ve lastik-yol temasının kaybı: İyi bir amortisör virajlarda savrulmayı önler, tekerleklerin yola iyi basmasını sağlayarak hem çekişi arttırır hem de fren yapıldığında duruş mesafesini kısaltır.
   
 • Frenleme mesafesinin uzaması: Ani yapılan frenlerde güç tamamen tekerlekler ile yol arasındaki sürtünmeye aktarıldığından, zıplayan bir tekerlek yerle teması kestiği süre içinde fren yapamaz. Bu ise fren gücünün yarı yarıya azalması, bir başka deyişle durma mesafesinin iki katına çıkması demektir.
   
 • Sollama sırasında ve yandan rüzgarda tehlikeli şekilde ani savrulma,
   
 • Suda kızaklamanın düşük hızlarda bile görülmesi: Bu durumun yaşanmaması için amortisörlerin ön çift yada arka çiftinin beraber; tercihen dördününde aynı anda değiştirilmesi önerilir. Ayrıca ön amortisörler değiştirildikten sonra daima ön takım rot balans ayarlarının yaptırılması gerekir.
   
 • Aşınan amortisör sarsıntıya yol açar, farlar etkilenir, gece yolculuklarında karşıdan gelen sürücülerin görüşünü bozma riski ortaya çıkar
   
 • Sürücünün daha fazla yorulmasına ve reflekslerinin yavaşlamasına sebebiyet verir.
   
 • Amortisörlerin görev yapmaması durumunda araç lastikleri farklı yerlerden, düzensiz ve erken aşınır.
   
 • Aracın temel parçalarının bozulmasına ve gelecekte tamiri son derece pahalıya mal olacak masraflara sebep olur.
   
 • Buzlu ve karlı yollarda araç hakimiyeti kaybolur.

Sürüş güvenliğiniz için amortisör değişimini geciktirmeyin. Olası risk durumunda çıkan masrafların tümünü ise cebinizden ödememek için kasko satın alın. En uygun kasko fiyatlarına Sigortam.net’ten ister online kasko teklifi alarak isterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 ulaşın.


Benzer İçerikler

Yılın Otomobili Adayları Belli Oldu

Otomobil Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen Türkiye'de Yılın Otomobili 2016 yarışmasının finalistleri belli oldu.

Devamını Oku

Araç Muayene Gecikmelerini İndirimli Ödemek İçin Son Gün 31 Aralık!

Torba Yasa ile birlikte gelen araç muayene gecikmelerini indirimli olarak ödemek için 31 Aralık'a kadar muayeneye başvuruda bulunun, bütçeniz korunsun.

Devamını Oku

LPGli Araca Motor Garanti Sigortası

Zavoli ile işbirliği yapan Koru Sigorta, LPG dönüşümü yaptıran araçların motorlarını sigortalayacak.

Devamını Oku