444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Amortisör ile İlgili Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Amortisör aracın ağırlığını taşıyan yayların salınmasını azaltarak konforlu sürüş sağlar.

Yaylar engebeli olan bozuk yollarda fazla salınır ve güvenli sürüşü de tehdit eder. Amortisörün doğru çalışmadığı durumlarda da bu sonuç görülecektir.

Amortisör Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Amortisör değişimi her 20 bin km’de bir yetkili servis tarafından kontrol edilmeli ve sorun görülüyorsa mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Araç sahipleri bazen amortisörün değişip değişmemesi gerektiğini anlamayabilirler.

Bunu gösteren durumlar; aracın virajlarda sarsılmaya ya da savrulmaya başlaması, tümseklerde sallanıp, ses çıkarması, fren yapıldığında aracın ön kısmının çok fazla inip kalkması, lastiklerin çok kısa sürede aşınması vs. gibi durumlardır.

  

Amortisör Değişmezse Ne Olur?
 

 • Virajlarda yol tutuş kapasitesi ve lastik-yol temasının kaybı: İyi bir amortisör virajlarda savrulmayı önler, tekerleklerin yola iyi basmasını sağlayarak hem çekişi arttırır hem de fren yapıldığında duruş mesafesini kısaltır.
   
 • Frenleme mesafesinin uzaması: Ani yapılan frenlerde güç tamamen tekerlekler ile yol arasındaki sürtünmeye aktarıldığından, zıplayan bir tekerlek yerle teması kestiği süre içinde fren yapamaz. Bu ise fren gücünün yarı yarıya azalması, bir başka deyişle durma mesafesinin iki katına çıkması demektir.
   
 • Sollama sırasında ve yandan rüzgarda tehlikeli şekilde ani savrulma,
   
 • Suda kızaklamanın düşük hızlarda bile görülmesi: Bu durumun yaşanmaması için amortisörlerin ön çift yada arka çiftinin beraber; tercihen dördününde aynı anda değiştirilmesi önerilir. Ayrıca ön amortisörler değiştirildikten sonra daima ön takım rot balans ayarlarının yaptırılması gerekir.
   
 • Aşınan amortisör sarsıntıya yol açar, farlar etkilenir, gece yolculuklarında karşıdan gelen sürücülerin görüşünü bozma riski ortaya çıkar
   
 • Sürücünün daha fazla yorulmasına ve reflekslerinin yavaşlamasına sebebiyet verir.
   
 • Amortisörlerin görev yapmaması durumunda araç lastikleri farklı yerlerden, düzensiz ve erken aşınır.
   
 • Aracın temel parçalarının bozulmasına ve gelecekte tamiri son derece pahalıya mal olacak masraflara sebep olur.
   
 • Buzlu ve karlı yollarda araç hakimiyeti kaybolur.

Sürüş güvenliğiniz için amortisör değişimini geciktirmeyin. Olası risk durumunda çıkan masrafların tümünü ise cebinizden ödememek için kasko satın alın. En uygun kasko fiyatlarına Sigortam.net’ten ister online kasko teklifi alarak isterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 ulaşın.


Benzer İçerikler

Kasko Sigortasının Aracınıza Faydaları

Her araç sahibi, mutlaka aracına en iyi bakımı sağlamayı ve aracını en uzun süre, en verimli şekilde kullanmayı ister.

Devamını Oku

Kasko Değeri Üzerinden Mtv Hesaplama

Sürücülere maddi bir yük olan MTV tutarını (Motorlu Taşıtlar Vergisi) indirimli ödemek mümkün. Bu noktada kritik detay ise kasko değer listesi. 

Devamını Oku

Kasko Hesaplama Nereden Yapılır?

Kasko şirketleri teminatları hesaplarken ve doğru teminatlara karar verirken bir takım çalışmalar yapar, bunlardan biri de kasko hesaplaması yapmaktır. 

Devamını Oku