444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Amortisör ile İlgili Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

27 Ocak 2015

Amortisör aracın ağırlığını taşıyan yayların salınmasını azaltarak konforlu sürüş sağlar.

Yaylar engebeli olan bozuk yollarda fazla salınır ve güvenli sürüşü de tehdit eder. Amortisörün doğru çalışmadığı durumlarda da bu sonuç görülecektir.

Amortisör Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Amortisör değişimi her 20 bin km’de bir yetkili servis tarafından kontrol edilmeli ve sorun görülüyorsa mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Araç sahipleri bazen amortisörün değişip değişmemesi gerektiğini anlamayabilirler.

Bunu gösteren durumlar; aracın virajlarda sarsılmaya ya da savrulmaya başlaması, tümseklerde sallanıp, ses çıkarması, fren yapıldığında aracın ön kısmının çok fazla inip kalkması, lastiklerin çok kısa sürede aşınması vs. gibi durumlardır.

  

Amortisör Değişmezse Ne Olur?
 

 • Virajlarda yol tutuş kapasitesi ve lastik-yol temasının kaybı: İyi bir amortisör virajlarda savrulmayı önler, tekerleklerin yola iyi basmasını sağlayarak hem çekişi arttırır hem de fren yapıldığında duruş mesafesini kısaltır.
   
 • Frenleme mesafesinin uzaması: Ani yapılan frenlerde güç tamamen tekerlekler ile yol arasındaki sürtünmeye aktarıldığından, zıplayan bir tekerlek yerle teması kestiği süre içinde fren yapamaz. Bu ise fren gücünün yarı yarıya azalması, bir başka deyişle durma mesafesinin iki katına çıkması demektir.
   
 • Sollama sırasında ve yandan rüzgarda tehlikeli şekilde ani savrulma,
   
 • Suda kızaklamanın düşük hızlarda bile görülmesi: Bu durumun yaşanmaması için amortisörlerin ön çift yada arka çiftinin beraber; tercihen dördününde aynı anda değiştirilmesi önerilir. Ayrıca ön amortisörler değiştirildikten sonra daima ön takım rot balans ayarlarının yaptırılması gerekir.
   
 • Aşınan amortisör sarsıntıya yol açar, farlar etkilenir, gece yolculuklarında karşıdan gelen sürücülerin görüşünü bozma riski ortaya çıkar
   
 • Sürücünün daha fazla yorulmasına ve reflekslerinin yavaşlamasına sebebiyet verir.
   
 • Amortisörlerin görev yapmaması durumunda araç lastikleri farklı yerlerden, düzensiz ve erken aşınır.
   
 • Aracın temel parçalarının bozulmasına ve gelecekte tamiri son derece pahalıya mal olacak masraflara sebep olur.
   
 • Buzlu ve karlı yollarda araç hakimiyeti kaybolur.

Sürüş güvenliğiniz için amortisör değişimini geciktirmeyin. Olası risk durumunda çıkan masrafların tümünü ise cebinizden ödememek için kasko satın alın. En uygun kasko fiyatlarına Sigortam.net’ten ister online kasko teklifi alarak isterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 ulaşın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.