444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sürücünün Dostu Antifiriz Nedir?

Antifiriz, dört mevsimin yaşandığı ülkemizde motorlu taşıtlar için olmazsa olmaz ürünlerden biridir. Özellikle kış aylarında kullanılan antifiriz, kış ayları yaklaştıkça daha fazla önemsenmeye başladı.

Halbuki antifiriz sadece soğuk havalarda değil 4 mevsim kullanılmalıdır. Çünkü antifirizin içinde etilen glikol bulunur ve bu madde suyun donma derecesini düşürürken kaynama derecesini de yükseltir. Dolayısıyla antifiriz sıcak havalarda da motora fayda sağlar.

Antifiriz, radyatördeki suyun kireçlenmesini önleme özelliğine de sahip olduğu için bu suyun motor bloğunu paslandırmasını da engeller. Aksi durumda ilerleyen zamanlarda motor tıpalarında su kaçakları ve su pompası arızaları görülebilir. Bu nedenle antifirizin her mevsim hem dizel ve hem de benzinli araçlarda kullanılması gerekir.

  

Antifiriz Değişimini Uzmanlarına Yaptırın

Antifiriz kullanan sürücülerin en çok yaptığı hata da motor suyunun üzerine antifrizi eklemeleridir. Halbuki bu durum motorda fazla suyun olmasına ve su dolaşımının hava yaparak hararet sorunlarına yol açmasına neden olur. Dolayısıyla motorun içindeki suyu tamamen boşalttıktan sonra temiz su ve antifriz eklemeniz gerekir. Bu sayede motordaki kirli su da boşaltılmış olurken yeni eklenen temiz su ile de antifirizin etkisinin artaması sağlanır. Bu açıdan antifirizi kişilerin kendisi değil araç servisinde uzmanlara yaptırması gerekir. Ayrıca serviste uzmanlar bu işlemi yaparken soğutma sisteminin işleyişini ve radyatörde hava kalıp kalmadığını da kontrol ederek olası bir sorunu en başından çözebilir.

Kaliteli Antifiriz Satın Alın

Motor yağlarında olduğu gibi antifirizde de kaliteye göre değişiklik görülür. Motor ve şanzıman yağı üreten büyük firmalar antifiriz üretimini de gerçekleştirir. Dolayısıyla antifiriz alırken bu markalardan satın alım yapmaya özen gösterilmelidir. Açık satılan antifirizler dış görünüş olarak kaliteli antifirizlerle aynı görülebilir fakat motora ve soğutma sistemine ciddi boyutta hasarlar verebilir. Kalitesiz antifirizler radyatör, su hortumları, motor tıpaları ve su pompası gibi araç için son derece kritik olan parçaları aşındırırken motor bloğunun (silindir bloğu) zayıf noktalarını da bile delebilir. Ucuz olduğu için tercih edilen bu ürünlerin size yaratacağı büyük zararlar maddi ve manevi olarak daha büyük boyutta olacaktır.

Aracınızın uzun ömürlü olması için bakımlarını ihmal etmeyin. Kasko sigortası da yaptırarak olası masrafları güvence altına alın. En uygun araba kasko fiyatları için Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasını ziyaret edin. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.


Benzer İçerikler

Aracın Sigortasını Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler

Araç sigortasını maddi açıdan koruyan önemli sigortalardan biri olan kasko sigortasını yaptırırken gerekli olan evrakları öğrenin kolayca sigortanızı alın.

Devamını Oku

Online Kasko Başvurusunun Avantajları

Online kasko başvurusu yaptırmak isteyen ancak soru işaretleri nedeniyle vazgeçenler için online kaskonun avantajlarını bir araya getirdik.

Devamını Oku

En Uygun Kasko için 5 Basit Yöntem

Uygun kasko primleriyle yerine yenisini alamayacağınız aracınızı bütçenize zarar vermeden koruyabilir, güven içerisinde yolculuk edebilirsiniz

Devamını Oku