Sürücünün Dostu Antifiriz Nedir?

Antifiriz, dört mevsimin yaşandığı ülkemizde motorlu taşıtlar için olmazsa olmaz ürünlerden biridir. Özellikle kış aylarında kullanılan antifiriz, kış ayları yaklaştıkça daha fazla önemsenmeye başladı.

Halbuki antifiriz sadece soğuk havalarda değil 4 mevsim kullanılmalıdır. Çünkü antifirizin içinde etilen glikol bulunur ve bu madde suyun donma derecesini düşürürken kaynama derecesini de yükseltir. Dolayısıyla antifiriz sıcak havalarda da motora fayda sağlar.

Antifiriz, radyatördeki suyun kireçlenmesini önleme özelliğine de sahip olduğu için bu suyun motor bloğunu paslandırmasını da engeller. Aksi durumda ilerleyen zamanlarda motor tıpalarında su kaçakları ve su pompası arızaları görülebilir. Bu nedenle antifirizin her mevsim hem dizel ve hem de benzinli araçlarda kullanılması gerekir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Antifiriz Değişimini Uzmanlarına Yaptırın

Antifiriz kullanan sürücülerin en çok yaptığı hata da motor suyunun üzerine antifrizi eklemeleridir. Halbuki bu durum motorda fazla suyun olmasına ve su dolaşımının hava yaparak hararet sorunlarına yol açmasına neden olur. Dolayısıyla motorun içindeki suyu tamamen boşalttıktan sonra temiz su ve antifriz eklemeniz gerekir. Bu sayede motordaki kirli su da boşaltılmış olurken yeni eklenen temiz su ile de antifirizin etkisinin artaması sağlanır. Bu açıdan antifirizi kişilerin kendisi değil araç servisinde uzmanlara yaptırması gerekir. Ayrıca serviste uzmanlar bu işlemi yaparken soğutma sisteminin işleyişini ve radyatörde hava kalıp kalmadığını da kontrol ederek olası bir sorunu en başından çözebilir.

Kaliteli Antifiriz Satın Alın

Motor yağlarında olduğu gibi antifirizde de kaliteye göre değişiklik görülür. Motor ve şanzıman yağı üreten büyük firmalar antifiriz üretimini de gerçekleştirir. Dolayısıyla antifiriz alırken bu markalardan satın alım yapmaya özen gösterilmelidir. Açık satılan antifirizler dış görünüş olarak kaliteli antifirizlerle aynı görülebilir fakat motora ve soğutma sistemine ciddi boyutta hasarlar verebilir. Kalitesiz antifirizler radyatör, su hortumları, motor tıpaları ve su pompası gibi araç için son derece kritik olan parçaları aşındırırken motor bloğunun (silindir bloğu) zayıf noktalarını da bile delebilir. Ucuz olduğu için tercih edilen bu ürünlerin size yaratacağı büyük zararlar maddi ve manevi olarak daha büyük boyutta olacaktır.

Aracınızın uzun ömürlü olması için bakımlarını ihmal etmeyin. Kasko sigortası da yaptırarak olası masrafları güvence altına alın. En uygun araba kasko fiyatları için Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasını ziyaret edin. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.

Benzer İçerikler

HDI Sigorta Kasko – Birleşik Kasko
HDI Sigorta Birleşik Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle...Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir...kaybı
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde...bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,

4-Ürüne Özel...Uygulamalar

Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın...aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız....İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.