Araba Alırken Otopark Borcuna Dikkat Edin!

Özellikle ikinci el araçlarda alım ve satım işlemlerinde sistem üzerinden aracın vergi ve trafik borcunu öğrenmek mümkün. Burada diğer önemli nokta ise aracın otopark borcunun bulunup bulunmamasının öğrenilmesidir. Araba satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili "Sahibinden Araba Alırken Dikkat!" yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Yeni bir araç satın alanların başının ağrımaması için bu bilginin sorgulanması son derece önem taşıyor. İSPARK’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu husus üstünde önemle duruyor. Sıfır ya da ikinci el araç olsun aracın vergi ve trafik borcu olup olmadığı kontrol edilmeden alım-satım işlemi gerçekleştirilmiyor. Otopark borcunda böyle bir sistem olmadığı için aracı alan kişinin bu borçları öğrendiğinde oldukça zor durumda kalacağını belirtti. Dolayısıyla alım-satım öncesi kişilerin İSPARK internet sitesinden borç olup olmadığını mutlaka öğrenmeleri gerektiğini ve borcu yapan sürücünün İSPARK’a borcunu ödendikten sonra satın alımın yapılması gerektiğini vurguladı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

İstanbul’da 50 Bin Aracın Otopark Borcu Bulunuyor

İstanbul’da bulunan 4 milyon araçtan 50 bin aracın otopark borcunun bulunduğunu aktaran İSPARK, plakaya yansıtılan fakat ödenmemiş olan borçların 5 lira ile 2 bin lira arasında değiştiğini ifade ediyor.

İSPARK, otoparkları para ödemeden kullananlardan yasal olarak ücretlerini edindiklerine dikkat çekerek, sürecin işleyişinden bahsediyor. Otopark borcu olan sürücülere ödemenin yapılması ile ilgili ihtarda bulunduklarını, yine de ödemenin yapılmaması durumunda icra takibinin başlatıldığını söylüyor.

İSPARK, sürücülerin mağdur olmaması için çabaladıklarının, borcun yapıldığı dönemdeki sürücüden bu ücretin tahsil edildiğinin, gerektiğinde hukuki prosedürlerin uygulandığının altını çiziyor. Burada sürücülere düşen görevin ise bir an önce İSPARK’a başvuruda bulunmak olduğunu belirtiyor.

Araba satın alırken bütçenizi korumak aracın borçlarının olup olmadığını öğrendiğiniz gibi kasko sigortası da yaptırarak olası hasar durumunda aracınızın masraflarının sigorta güvencesinde olmasını sağlayabilirsiniz. Riskin ne zaman gerçekleşeceği belli olmadığı için aracınızı satın alır almaz kasko yaptırmanız önemlidir. En uygun kasko fiyatlarını bulmak için ise uzun süre uğraşmanıza gerek yok. Sigortam.net’ten 3 dakikada kasko hesaplama yapın, en uygun kasko fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızı 7/24 telefon üzerinden satın alın.

Benzer İçerikler

Anadolu Sigorta Kasko – Kasko
 

Anadolu Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel...Şartlar

 
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler...olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel...Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç...Bedeli

 
Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine...araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın Sigorta

 
Araç bedeli artık poliçeye...yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için...devam edecek.
 

C) Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu...üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
 
-Yurtdışı (Seçimli)
 
-0 km araçlarda yenisi...ile değiştirme (Şartlı)
 

3- Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
 
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
 
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
 
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
 
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
 
*Kemirgen ve...diğer hayvanların aracın motor, elektrik ve mekanik aksamına, sıkışma, kemirme vb. yollarla vereceği zararlar teminat...kapsamındadır. Evcil hayvanların araç içerisine vereceği zararlar ile kuşların doğrudan veya dolaylı olarak...araç boya ve kaportasına vereceği zararlar teminat kapsamı...dışındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı...tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri...taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.
 

B) Cam Hasar Uygulaması 

 
Anlaşmalı cam...servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam değişimlerinde %25 muafiyet...uygulanır.
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım sigortacının...anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir....Anlaşmasız servislerde
 
Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar...ödenmez.
 

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması 

 
Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet...sitelerinden en az 3 adet fiyatın ortalaması... alınır.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik...yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları...mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta...danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.