Araba Anahtarının Kaybolması Durumunda Neler Yapılabilir?

Araba Anahtarının Kaybolması Durumunda Neler Yapılabilir?Otomobil sahiplerinin başına gelebilecek, en can sıkıcı durumlardan biri de araba anahtarının kaybolması durumudurGün içerisinde pek çok yerde bulunurken araba anahtarını nerede kaybettiğimizi tahmin etmek çok güç; ofiste, alışverişte veya akraba ziyaretlerinde araç anahtarını kaybedebiliyoruz. 

Bazen kafamızdaki yoğunluğun yarattığı dalgınlıkla bazense dikkatsizlik nedeniyle araba anahtarını bir yerlerde bırakabiliyor daha da kötüsü çaldırabiliyoruz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Araba Anahtarının Kaybolması Durumunda Kasko Güvencesi

Ancak aracınızı kasko güvencesine aldıysanız; araç anahtarını kısa sürede tekrar elde edebilirsiniz. Çünkü; Kasko sigortası kapsamında geçen ek teminatlar arasında; “Araba anahtarının kaybolması veya ele geçirilmesi” de bulunmaktadır.

Yani, kasko poliçenizi almadan önce ek teminatlarınız arasına araba anahtarının kaybolması ya da çalınması durumunu da dahil ederseniz, bu tip olaylar gerçekleştiğinde kasko sigortanız zararı karşılayacaktır.

Araba anahtarı kaybı veya çalınması durumunun yanı sıra, hırsızların kilit sistemini zorlarken verdiği hasarlar da kasko kapsamındadır.

Bu yüzden kasko almadan önce poliçenizin tüm teminatlarını iyice anlamalı, aklınıza takılan veya merak ettiğiniz teminatları sorgulamalısınız. Eğer ek teminat kaskonuzda bulunmuyorsa, belli bir ek ücret karşılığında bu teminatı kaskoya ekletebilirsiniz.

Ancak tüm kasko teminatlarında olduğu gibi araç anahtarı güvencesi için alınan bu teminatın da uygulaması sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir.

Araç anahtarının kaybolması ve çalınmasıyla ilgili genel uygulamaları sizin için sıraladık.

Araç Anahtarı Güvencesini Kapsayan Durumlar

  • Araba anahtarlarının, kapalı bir mekanda bulunması ve bu mekana; zor ve şiddet kullanılarak girilmesi,
  • Araç anahtarının gasp yoluyla ele geçirilmesi sonucunda aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi hali teminata dahil edilmiştir

Araç Anahtarı Güvencesini Kapsamayan Durumlar

  • Araca ait anahtarların araç üzerinde bırakılması sonucu hırsızlığın gerçekleşmesi veya hırsızlığa teşebbüs zararları,
  • Sigortalıyı resmi sıfat takınarak veya güven oluşturan şekil, davranış, görüntü ve eylemlerle yanıltarak araç anahtarlarının elde edilmesi sonucu meydana gelen zararlar,
  • Güç ve şiddet kullanmaksızın araca ait anahtarları ele geçirerek yapılan hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüs sonucu oluşan zararlar,
  • Aracın emanet edilen kişilerce çalınmaya teşebbüs edilmesi veya çalınması neticesinde meydana gelen zararlar,
  • Sigortalının algılama yeteneğinin zayıflığından yahut içinde bulunduğu hal ve şartlardan yararlanarak sigortalı aracın anahtarlarının ele geçirilmesi.

Araba Anahtarınız Kaybolduğunda Ne Yapmalısınız?

Öncelikle tabi ki araç anahtarınızın kaybolmaması veya çalınmaması için gerçekten gereken dikkati göstermelisiniz. Çünkü; araç anahtarının kaybolması veya çalınması durumu sizin dikkatsizliğinizden kaynaklandıysa, hasarınızı karşılayamayabilirsiniz.

Aldığınız bütün önlemlere rağmen araç anahtarınızı kaybettiyseniz, en kısa sürede polise başvurmalısınız. Kasko poliçenizi Sigortam.net’ten aldıysanız, çok daha şanslısınız. Çünkü; asla hasar anında yalnız kalmazsınız. 

En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net üzerinden online kasko teklifleri değerlendirin, bütçenize en uygun kasko poliçesine anında sahip olun. Dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
tam kasko dikkat edilmesi...gerekenler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1...Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak...bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır. -Toprak kayması -Fırtına -Yıldırım -Kullanım...ve gelir kaybı -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni...Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar: -3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı,...parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar* *Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A)...Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça...tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir....Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar...Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı (...150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste yapılır.

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması

Şirket tarafından...internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin...ortalaması piyasa rayici olarak belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.