444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araba Anahtarı Kaybolduğunda Neler Yapılabilir?

12 Şubat 2015

Otomobil sahiplerinin başına gelebilecek, en can sıkıcı durumlardan biri de araba anahtarının kaybolmasıdırGün içerisinde pek çok yerde bulunurken araba anahtarını nerede kaybettiğimizi tahmin etmek çok güç; ofiste, alışverişte veya akraba ziyaretlerinde araç anahtarını kaybedebiliyoruz. 

Bazen kafamızdaki yoğunluğun yarattığı dalgınlıkla bazense dikkatsizlik nedeniyle araba anahtarını bir yerlerde bırakabiliyor daha da kötüsü çaldırabiliyoruz.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Ancak aracınızı kasko güvencesine aldıysanız; araç anahtarını kısa sürede tekrar elde edebilirsiniz. Çünkü; Kasko sigortası kapsamında geçen ek teminatlar arasında; “Araba anahtarının kaybolması veya ele geçirilmesi” de bulunmaktadır.

Yani, kasko poliçenizi almadan önce ek teminatlarınız arasına araba anahtarının kaybolması ya da çalınması durumunu da dahil ederseniz, bu tip olaylar gerçekleştiğinde kasko sigortanız zararı karşılayacaktır.

Araba anahtarı kaybı veya çalınması durumunun yanı sıra, hırsızların kilit sistemini zorlarken verdiği hasarlar da kasko kapsamındadır.

Bu yüzden kasko almadan önce poliçenizin tüm teminatlarını iyice anlamalı, aklınıza takılan veya merak ettiğiniz teminatları sorgulamalısınız. Eğer ek teminat kaskonuzda bulunmuyorsa, belli bir ek ücret karşılığında bu teminatı kaskoya ekletebilirsiniz.

Ancak tüm kasko teminatlarında olduğu gibi araç anahtarı güvencesi için alınan bu teminatın da uygulaması sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir.

Araç anahtarının kaybolması ve çalınmasıyla ilgili genel uygulamaları sizin için sıraladık.

 

Araç Anahtarı Güvencesini Kapsayan Durumlar
 

 • Araba anahtarlarının, kapalı bir mekanda bulunması ve bu mekana; zor ve şiddet kullanılarak girilmesi,
 • Araç anahtarının gasp yoluyla ele geçirilmesi sonucunda aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi hali teminata dahil edilmiştir


Araç Anahtarı Güvencesini Kapsamayan Durumlar
 

 • Araca ait anahtarların araç üzerinde bırakılması sonucu hırsızlığın gerçekleşmesi veya hırsızlığa teşebbüs zararları,
   
 • Sigortalıyı resmi sıfat takınarak veya güven oluşturan şekil, davranış, görüntü ve eylemlerle yanıltarak araç anahtarlarının elde edilmesi sonucu meydana gelen zararlar,
   
 • Güç ve şiddet kullanmaksızın araca ait anahtarları ele geçirerek yapılan hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüs sonucu oluşan zararlar,
   
 • Aracın emanet edilen kişilerce çalınmaya teşebbüs edilmesi veya çalınması neticesinde meydana gelen zararlar,
   
 • Sigortalının algılama yeteneğinin zayıflığından yahut içinde bulunduğu hal ve şartlardan yararlanarak sigortalı aracın anahtarlarının elegeçirilmesi.

Peki, araba anahtarınız kaybolduğunda ne yapmalısınız?

Öncelikle tabi ki araç anahtarınızın kaybolmaması veya çalınmaması için gerçekten gereken dikkati göstermelisiniz. Çünkü; araç anahtarının kaybolması veya çalınması durumu sizin dikkatsizliğinizden kaynaklandıysa, hasarınızı karşılayamayabilirsiniz.

Aldığınız bütün önlemlere rağmen araç anahtarınızı kaybettiyseniz, en kısa sürede polise başvurmalısınız.  Kasko poliçenizi Sigortam.net’ten aldıysanız, çok daha şanslısınız. Çünkü; asla hasar anında yalnız kalmazsınız. 

Kasko alma aşamasındaysanız, en uygun kasko fiyatları için Sigortam.net üzerinden online kasko teklif formunu doldurun, dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Okumaya Devam Edin

Oto Hırsızlığına Karşı Önlem Alın

14 Mayıs 2013 Salı
Oto hırsızlığına karşı park yeri seçiminden mekanik aksama, araç içindeki eşyalara, aracın durdurulacağı yerlere kadar pek çok tedbiri sizler için derledik.

Oto Hırsızlığına Dikkat!

24 Nisan 2014 Perşembe

Oto hırsızlığı günümüzde çok fazla yaygınlaştı. Gerekli önlemleri alarak hırsızlık sonucu meydana gelen kötü sonuçlardan en az derecede etkilenmenizi sağlayabilirsiniz.

Oto Hırsızlığında Yapılması Gerekenler

06 Mayıs 2014 Salı

Hırsızlıkla karşılaşma olasılığınız yüksek olması gibi bu durumu zararsız atlatma şansınızda yüksektir. Kasko sigortası yaptırarak karşılaştığınız zararları bu sigorta ile temin edebilirsiniz