Araba Cilalama İşleminde 5 Önemli Nokta!

Araba bakımı güvenli sürüş için en önemli konulardan biridir. Her şeyde olduğu gibi uzun süre kullanılan araçlarda da birtakım sorunlar yaşanabilir, araç parçaları eskiye bilir. Dolayısıyla araç performansını kaybederken, işlevini tam olarak yerine getiremeyen donanımlardan dolayı trafikte de hayati risk olur. Bu durumda gerekli kontrollerin belli periyodlarda yapılması ve yıpranan parçaların değiştirilmesi ve gerekli onarım, bakımların yapılması gerekir. Bu kontrollerin neler olduğuna "Oto Periyodik Bakımı Nedir?" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Araç bakımı hem iç hem de dış olarak yapılmalıdır. Yani aracın içi kadar dış kısımları da önemlidir. Dış etkenlerin yol açtığı yıpranmalardan dolayı araba cilalama işlemi önlemli yer tutar. Arabanızı yenilemek istediğinizde aracınızı satarken bu durum sizin için avantaj olacak, aracınızın ikinci el değeri artacaktır. "İkinci El Araba Satarken Dikkat!" yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kimyasal maddelerin ve güneş ışınlarının aracınıza vereceği zararları cilalama yöntemiyle yok edebilirsiniz. Bu işlem arabanızı temizlemenizi kolaylaştırırken aynı zamanda boyasının da uzun ömürlü olmasını sağlar. Aracın ilk günkü görünümünü korumasında önemlidir.

Araba Cilalama İşleminde Bunlara Dikkat Edin!
 

 • Cilalama işlemini belirli periyodlarla yapmanız ya da yaptırmanız gerekir. Bu süre maksimum 4 aydır. Cilalama makinesi kullansanız da bu durum değişmez.
   
 • Piyasada satılan ürünlerin reklamlarına aldanmayın. Sadece bir kere cila yaparak aracınızın ömür boyu korunacağı aldatmasından uzak durun.
   
 • Kaliteli cilaları tercih etmeniz işleminizin daha kalıcı olmasını ağlarken, aracınızın boyasına da herhangi bir zarar vermez. Sıvı cilaların kullanılmadan önce biraz sallanması gerektiği detayını atlamayın.
   
 • Cilalama işlemini asla güneşli yerlerde yapmayın. Aracınızı mutlaka gölge gören bir yere çekerek işleme başlamalısınız.
   
 • Belli bir miktardaki cilayı süngere dökerek, yavaş ve yuvarlak hareketlerle iyice yedirene kadar sürmelisiniz. Bu işlemi aracınızın en tepesinden başlayarak yapmayı unutmayın.

Aracınızın değeri kaybetmemesi için aldığınız önemli önlemlerden biri de kasko yaptırmaktır. Araç kasko sigortası istemediğiniz durumlarda aracınıza gelen zararların yol açtığı masrafları güvence altına alarak bütçenizin korunmasını sağlar.

Sizin için en uygun kasko poliçesini bulmakla zaman kaybetmeyin. Sigortam.net’ten sadece 3 dakikada kasko hesaplama yaparak teklif alın, en güvenilir sigorta şirketlerinin en uygun kasko bedeline ulaşarak sigortanızı yaptırın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam
Zurich Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 
1 Nisan 2013...itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda...Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme...yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl...belirleneceği yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın Sigorta

 
Araç bedeli artık...poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için...devam edecek.
 

C) Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu...üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir...kaybı 
-Hasarsızlık indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile...değiştirme (Şartlı)
 

3-Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak...taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek...zararlar teminat kapsamındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından...orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile...değiştirilme yoluna gidilir. 
 

B) Cam Hasar...Uygulaması 

 
Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20...lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır. 
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.... 
 

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması 

 
Sigorta konusu marka...model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır .Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı...en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin...ortalaması alınır.  Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen tutarın üzerinde...olamaz.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan...detaylar tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler....Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.