Araba Kaloriferi Neden Isıtmaz?

Arabanıza bindiniz ve yol çıkmadan önce kaloriferi çalıştırdınız. Kalorifer çalışmıyor ya da soğuk üflüyor olabilir.

Kış mevsiminde havaların soğuk olması ile birlikte karşılaşılan bu durum oldukça can sıkıcı olabilir, hastalıklara yol açabilir. Bunun çeşitli sebepleri vardır ve gerekli bakımların yapılması gerekir.

Araba kaloriferi, uzun ömürlü bir donanım olsa da gerekli bakımlar yapılmadığında tabii ki sorunlar çıkarabilir. Özellikle kış aylarında bozulması sağlık açısından da sorun teşkil eder. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kalorifer sadece aracın içini ısıtmakla kalmaz ayrıca camlardaki su buharını eritir, motorun hararet yapma olasılığını azaltır ve motoru soğutur. Dolayısı ile bu sistemin bozulması büyük sıkıntılar yaratır.

Araba Kaloriferinin Isınmama Nedenleri
 

 • Çeşitli hortumların, vana ve ızgaraların çalışmasında sorun olması araba kaloriferini de etkiler. Bu yüzden özellikle ayar vanalarını ve diğer araç parçalarının detaylı bir şekilde kontrol edilmesi önemlidir. Bu parçalar kaloriferin çalışma yönünü ve kademesini belirlerken sık arıza yapma potansiyeline de sahiptir. Dolayısıyla düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekir. Kabin içerisindeki ızgaraların da klima bakımı ile beraber periyodik olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir. 
   
 • Ayrıca belirli bir süre sonra kireç tutan kalorifer petekleri tıkanır ve sıcak suyun çevrimini yerine getiremez. Bu sebepten dolayı da yeterli su akışı olmayacağı için araç ısınmaz. Dolayısıyla tıkanan radyatörün değiştirilmesi gerekir. 
   
 • Sıcak su hortumları da zamanla esnekliğini kaybedebilir. Conta ve kelepçeler soğutma suyunun sızıntı yapmasına yol açabilir. Bu sistemlerin de kontrolü önemlidir.
   
 • Ayrıca bu bağlamda aracın termostatının da düzenli olarak kontrol edilmesi önem taşır. 
   
 • Soğutma sisteminde yer alan genleşme kabının içerisindeki sıvı miktarı seviyesinin de her zaman doğru şekilde olması önemlidir. Dolayısıyla eksik olan sıvı miktarını düzenli olarak tamamlamak gerekir.
   
 • Ayrıca soğuk havalarda aracınızın motorunun, ideal çalışma ısısına kavuşana kadar kaloriferinin çalıştırılmaması oldukça faydalı olacaktır.

Aracınızın bakımlarını ihmal etmemeniz gerektiği gibi kasko sigortası da yaptırarak olası masrafları sigorta güvencesine alın. En uygun kasko fiyatları için araç kasko sorgulama sayfasından online kasko teklifi alın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.