Araba Kaloriferi Neden Isıtmaz?

Arabanıza bindiniz ve yol çıkmadan önce kaloriferi çalıştırdınız. Kalorifer çalışmıyor ya da soğuk üflüyor olabilir.

Kış mevsiminde havaların soğuk olması ile birlikte karşılaşılan bu durum oldukça can sıkıcı olabilir, hastalıklara yol açabilir. Bunun çeşitli sebepleri vardır ve gerekli bakımların yapılması gerekir.

Araba kaloriferi, uzun ömürlü bir donanım olsa da gerekli bakımlar yapılmadığında tabii ki sorunlar çıkarabilir. Özellikle kış aylarında bozulması sağlık açısından da sorun teşkil eder. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kalorifer sadece aracın içini ısıtmakla kalmaz ayrıca camlardaki su buharını eritir, motorun hararet yapma olasılığını azaltır ve motoru soğutur. Dolayısı ile bu sistemin bozulması büyük sıkıntılar yaratır.

Araba Kaloriferinin Isınmama Nedenleri

  • Çeşitli hortumların, vana ve ızgaraların çalışmasında sorun olması araba kaloriferini de etkiler. Bu yüzden özellikle ayar vanalarını ve diğer araç parçalarının detaylı bir şekilde kontrol edilmesi önemlidir. Bu parçalar kaloriferin çalışma yönünü ve kademesini belirlerken sık arıza yapma potansiyeline de sahiptir. Dolayısıyla düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekir. Kabin içerisindeki ızgaraların da klima bakımı ile beraber periyodik olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir.
  • Ayrıca belirli bir süre sonra kireç tutan kalorifer petekleri tıkanır ve sıcak suyun çevrimini yerine getiremez. Bu sebepten dolayı da yeterli su akışı olmayacağı için araç ısınmaz. Dolayısıyla tıkanan radyatörün değiştirilmesi gerekir.
  • Sıcak su hortumları da zamanla esnekliğini kaybedebilir. Conta ve kelepçeler soğutma suyunun sızıntı yapmasına yol açabilir. Bu sistemlerin de kontrolü önemlidir.
  • Ayrıca bu bağlamda aracın termostatının da düzenli olarak kontrol edilmesi önem taşır.
  • Soğutma sisteminde yer alan genleşme kabının içerisindeki sıvı miktarı seviyesinin de her zaman doğru şekilde olması önemlidir. Dolayısıyla eksik olan sıvı miktarını düzenli olarak tamamlamak gerekir.
  • Ayrıca soğuk havalarda aracınızın motorunun, ideal çalışma ısısına kavuşana kadar kaloriferinin çalıştırılmaması oldukça faydalı olacaktır.

Aracınızın bakımlarını ihmal etmemeniz gerektiği gibi kasko sigortası da yaptırarak olası masrafları sigorta güvencesine alın. En uygun kasko fiyatları için araç kasko sorgulama sayfasından online kasko teklifi alın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL