Araba Kullanırken Hayatınızı Kolaylaştıracak Tüyolar

Araba kullanırken olaya bir eğlence olarak bakmamalı, trafik kurallarına ve güvenli sürüş tekniklerine uyulmalıdır. Trafik kurallarıyla ilgili "Araba Kullanırken Uyulması Gereken Trafik Kuralları" yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafikte binlerce insan ve araç vardır. Dolayısıyla yapacağınız küçük de olsa yanlış bir hareket hayati risklere neden olabilir. Karşılaşabilrceğiniz risklerle ilgili "Araba Kullanılırken Karşılaşılabilecek Riskler" yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Araç kullanımını keyifli hale getirecek ve olası risklerden korunmanızı sağlayacak olan bazı püf noktaları sizlerle paylaştık. Konuyla ilgili "Trafikte Güvenli Sürüş için 8 Teknik! ve Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta" yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kaygan Yollar

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte yağışlı havaların fazla olması yollarından kayganlaşmasına neden oluyor. Kaygan yolda araç sürüşü de daha zorlaşır çünkü aracın yola tutunması daha zordur. Dolayısıyla böyle havalarda direksiyon hakimiyetini daha iyi sağlamalı, frenlemeyi erken ve yavaş bir şekilde yapmak gerekir.

Yoldaki İzler

Karlı havalarda trafiğe çıkan sürücüler genellikle lastik izlerini takip eder fakat bu yanlış bir yoldur. Çünkü lastiğin geçtiği yerlerde buzlanma daha fazla olacağı için aracın hareketlerini kontrol etmek daha güç olacaktır. Dolayısıyla kar üzerinde ilerlemeniz daha kolay yavaşlamanızı sağlayacaktır.

Virajlar

Virajlarda biraz gaza basılmalıdır fakat viraja girerken asla hız yapılmamalıdır. Viraja girdikten hızlı girdikten sonra frene basmak dah kötü sonuçlara neden olabilir. Dolayısıyla viraja girmeden önce biraz frene basılması gerekir. Bu durumda uyarı işaretini vermeyi de unutmamalısınız.

Şehir Dışı Bölgeler

Aracınızla şehir dışına çıktığınızda özellikle de ormanlık alanlardaysanız aracınızı oldukça dikkatli ve yavaş kullanmanız, farlarınız yanık bir şekilde ilerlemeniz gerekir. Yoldaki tabelalara bakarak hayvanların çıkıp çıkmayacağını bilmelisiniz.

Takip Mesafesi

Trafikte seyrederken önünüzdeki araca çok yaklaşmamanız gerekir. Aksi durumda yoldaki trafik levhalarını ve yol durumunu göremeyebilirsiniz. Ayrıca önünüzdeki araç ani fren yaptığında da kazaların gerçekleşme riski artar.

Farlar

Karşıdan gelen aracın farlarına mümkün olduğunca bakmamanız gerekir. Çünkü bu ışıklar çok kuvvetli olduğunda bir süre düzgün görememenize ve yolda risk yaşamanıza yol açabilir.

Radar Uyarıcısı

Radar olduğunda bunu size bildiren cihazın kullanılması yasaklanmıştır. Trafik polisi sizde bu cihazın olduğunu fark ederse para cezası ödemenin dışında mahkemelik de olabilirsiniz.

Müzik Sesi

Trafikte seyir halindeyken kısık sesle müzik dinlemeniz gerekir. Böylece polis, ambulans, itfaiye vs. önemli araçların seslerini rahatça duyabilir ve trafiğin akışını bozan davranışlardan kaçınmış olursunuz.

Yukarıda saydığımız tüm önemli noktalara uymalı ayrıca olası risklerin gerçekleşmesi durumunda zararlarınızın karşılanması için kasko sigortası yaptırmanız gerekir. En uygun kasko bedeline Sigortam.net’ten kasko hesaplama yaparak kolayca ulaşın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta satın alın.

Benzer İçerikler