Araba Kullanırken Asla Yapılmaması Gereken 5 Nokta!

Trafikteki motorlu taşıtların artmasıyla paralel olarak trafik kazası da artıyor.

Kazalara yol açan sebeplerin başında bilinçsiz araç kullanımı geliyor. Bu sırayı araçtan kaynaklanan problemler ve yol-hava şartları takip ediyor.

Trafik kurallarıyla belirlenen yasaklara ne yazık ki çoğu sürücü uymuyor. Araba kullanırken ya da kullanmaya başlamadan önce yapılan yanlışlar hem sizin hem de karşınızdaki sürücünün hayatını tehlikeye atabilir.

Bu nedenle araba kullanırken asla yapılmaması gereken davranışları sizlerle paylaştık.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araba Kullanırken Yapılmaması Gerekenler:
 

 • Virajlarda fren kullanılmamalıdır. Viraja yüksek hızda girerek fren kullanıldığında aracın yola tutunamıyor ve yoldan çıkıyor. Bu nedenle viraja girmeden önce freni kullanarak yavaşlamak, viraja girdikten sonra hızlanarak çıkmak gerekiyor.
   
 • Ani frenlerde frene tek başına basmayın. Bu davranış motorun hareket ettirme gücünü devre dışı bırakmadığı için aracın kısa mesafede durmasını sağlamaz. Aracın daha kısa mesafede durmasını istiyorsanız debriyaj ile frene aynı anda basmalısınız.
   
 • Ülkemizde sürekli korna çalan araçlar çok yaygın. Sürekli kornaya basmak gürültü kirliliğine neden olacağı gibi yakınınızdaki yayaların panik yapmasına da yol açar. Dolayısıyla yayalar panik sebebiyle olumsuz ani davranışlarda bulunabilirler. Korna çalmak yerine yavaşlanmalı ya da durulması gerekir.
   
 • Emniyet kemerinin önemi ülkemizde ne yazık ki anlaşılamamaktadır. Şehir içindeki hız sınırı olan 50 km hızla ilerlerken fren yapmanın sonucunda meydana gelen etki bir kişinin 4. kattan düşmesi sonucu yaşadığı etki ile eşit derecede oluyor. Bu nedenle araba kullanmadan önce mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.
   
 • En iyi koltuk pozisyonunun sürücünün en rahat ettiği pozisyon olduğu düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Araç kullanırken aracın tüm işlevlerinin tam olarak çalıştırılabilmesi için sürücü koltuğunun dik konuma getirilmesi gerekir.
   

Sizin ve karşınızdakilerin hayatını tehlikeye atmayın. Sigortam.net üzerinden araba sigortası hesaplama yaparak araba kasko fiyatları listesine kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta ile ilgili detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL