444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yağmurlu Havada Araba Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

29 Nisan 2014

Araba kullanmak eğlenceli olmasının yanı sıra güvenli sürüş tedbirlerinin alınmasını da gerektirir.

Yağmurlu havada araba kullanımı normal zamanda kullanmaktan daha zordur. Artan yağış miktarı yola dikkatin verilmesini zorlaştırırken, aracın dengede kalmasını da zorlaştırır.

Her ne kadar zor olsa da belirli bir takım önlemleri alarak bu zorluktan kurtulmanız mümkün.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için "Yağmurlu Havalarda Otomobil Kullanırken Dikkat!" yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Yağmurlu Havada Araba Kullanmak
 

 • Yağmurlu havalarda araba kullanırken mutlaka sileceklerinizi çalıştırın. Aksi durumda yağmur damlaları yolu görmenizi engelleyecektir. Diğer bir risk ise karşıdan gelen bir aracın su birikintisini ön camınıza sıçratma ihtimalidir. Bu nedenle silecek suyunun dolu olduğundan emin olmanız gerekir.
   
 • Yağmurlu havadan dolayı arabanızın içinde buharlaşmanın meydana gelmesi muhtemeldir. Bunu önlemek için aracınızın klimasını çalıştırmalısınız. Bu nedenle aracınızın klima bakımına önem vermeniz gerekir. Araç klima bakımı ile ilgili “Araç Klima Bakımı Nasıl Olmalıdır?” yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.
   
 • Yağıştan dolayı yollar kayganlaşacağı için önünüzdeki aracı takip etme mesafenizi artırmanız olası kazaların önüne geçecektir. Uzmanlar bu mesafenin 2 saniyenin üzerinde olması gerektiğinin altını çiziyor.
   
 • Yollardaki su birikintilerine dikkat edin. Birikintiden dolayı farkedilmeyen ama o bölgede çukur olma ihtimalini aklınızda bulundurun. Farkedilmeden çukura girilmesi aracınızda fazla maaliyet gerektirecek bakımlara yol açabilir.
   
 • Hızlı sürüş, ani fren ya da dönüşler sizin ve karşınızdaki araçların güvenliğini tehlikeye atar. Bu tür durumlarda kaymalar çok fazla olur ve araçların çarpışlarına neden olabilir.
   

Yağmurlu havalarda karşılaşabileceğiniz risklere karşı mutlaka kasko sigortanızı yaptırın. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun araç sigortası listesine kolayca ulaşın. Aracınızın kasko değeri ve kasko ile ilgili bilgiye 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan detaylı bilgiye ulaşın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.