Yağmurlu Havada Araba Kullanmak | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yağmurlu Havada Araba Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araba kullanmak eğlenceli olmasının yanı sıra güvenli sürüş tedbirlerinin alınmasını da gerektirir.

Yağmurlu havada araba kullanımı normal zamanda kullanmaktan daha zordur. Artan yağış miktarı yola dikkatin verilmesini zorlaştırırken, aracın dengede kalmasını da zorlaştırır.

Her ne kadar zor olsa da belirli bir takım önlemleri alarak bu zorluktan kurtulmanız mümkün.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için "Yağmurlu Havalarda Otomobil Kullanırken Dikkat!" yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Yağmurlu Havada Araba Kullanmak
 

 • Yağmurlu havalarda araba kullanırken mutlaka sileceklerinizi çalıştırın. Aksi durumda yağmur damlaları yolu görmenizi engelleyecektir. Diğer bir risk ise karşıdan gelen bir aracın su birikintisini ön camınıza sıçratma ihtimalidir. Bu nedenle silecek suyunun dolu olduğundan emin olmanız gerekir.
   
 • Yağmurlu havadan dolayı arabanızın içinde buharlaşmanın meydana gelmesi muhtemeldir. Bunu önlemek için aracınızın klimasını çalıştırmalısınız. Bu nedenle aracınızın klima bakımına önem vermeniz gerekir. Araç klima bakımı ile ilgili “Araç Klima Bakımı Nasıl Olmalıdır?” yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.
   
 • Yağıştan dolayı yollar kayganlaşacağı için önünüzdeki aracı takip etme mesafenizi artırmanız olası kazaların önüne geçecektir. Uzmanlar bu mesafenin 2 saniyenin üzerinde olması gerektiğinin altını çiziyor.
   
 • Yollardaki su birikintilerine dikkat edin. Birikintiden dolayı farkedilmeyen ama o bölgede çukur olma ihtimalini aklınızda bulundurun. Farkedilmeden çukura girilmesi aracınızda fazla maaliyet gerektirecek bakımlara yol açabilir.
   
 • Hızlı sürüş, ani fren ya da dönüşler sizin ve karşınızdaki araçların güvenliğini tehlikeye atar. Bu tür durumlarda kaymalar çok fazla olur ve araçların çarpışlarına neden olabilir.
   

Yağmurlu havalarda karşılaşabileceğiniz risklere karşı mutlaka kasko sigortanızı yaptırın. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun araç sigortası listesine kolayca ulaşın. Aracınızın kasko değeri ve kasko ile ilgili bilgiye 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan detaylı bilgiye ulaşın.


Benzer İçerikler

Eşdeğer Parça Kullanımı Artık Garanti Altında

1 Haziran 2015’ten itibaren yürürlüğe girecek eşdeğer parça sertifika uygulaması zorunlu hale gelirken  aracınızın tamiri garanti altında olacak.

Devamını Oku

Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresinin kirlendiğini anlamak ve zamanında değiştirmek özellikle bahar aylarında rahat bir sürüş işin gereklidir.

Devamını Oku

Soğuk Havalarda Araç Nasıl Çalıştırılır?

Kış aylarında araçların daha kolay çalışması için bazı küçük tedbirler alınabiliyor. Soğuk havalarda araç kullanımına dair bilgileri ve tedbirleri, sizin için bir araya getirdik.

Devamını Oku