Araba Lastiği Nasıl Temizlenir?

Aracın yüksek performans göstermesini etkileyen, yerle en çok temas eden ve en çok kirlenen parça araba lastikleridirYola dökülen asfalt, yağan yağmur sonrası oluşan çamur, yolların kaymaması için yola dökülen tuz ve diğer pek çok dış etken, lastikleri kirleterek olumsuz etkiler.

Balatadan gelen kirler, ziftler veya yağ gibi lekesi oldukça zor çıkan maddelerden dolayı lastikler kirlenir ve lastik temizliğinin yapılmaması durumunda verimi düşer. Yani genel araç temizliği kadar lastik bakımının da sık sık yapılması gerekir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Doğru yapılan lastik bakımı ve temizliği sayesinde araç lastiklerini daha uzun süre kullanabilirsiniz. Uzun süre beklemiş ve zor lekeler olmadığı sürece aracın ve lastiklerinizin temizliğini kolayca kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için birkaç basit detayı bilmeniz yeterli.

Araba Lastiği Temizliğinin Adımları

Araba lastik temizliği için ilk gerekli olan şey bol tazyikli sudur. Tazyikli su sayesinde uzun süre araba lastiklerinde kalmış olan kirleri daha kolay temizleyebilirsiniz. Gerekirse, bir süre beklemelisiniz ki kirler yumuşasın.

Lastik temizliği sırasında şampuan kullanılıp kullanılmayacağı merak edilenler konulardandır. Lastik temizliği esnasında şampuan kullanılabilir. Tazyikli su ile yumuşattığınız araba lastiklerini, şampuanlı suyu ile fırçalayabilirsiniz.

Bazı lastiklerin içinde taşlar oluşmuş olabilir. Taşların temizlenmesi için sivri bir çubuktan destek alabilirsiniz. Lastikleri tam olarak temizlemek için deterjanlı sudan sonra bol bol kurulamalısınız.

Lastiklerinizin temizliğini yaptıktan sonra üzerine bir takım bakım ürünleri sürebilirsiniz ancak bunun için önce lastiklerinizin kurumasını beklemelisiniz. Lastik bakım ürünlerinin de desteğiyle aracınızı yağlardan tamamen arındırabilirsiniz.

Araba lastiklerinin temizliği dışında da lastiklerin performansını etkileyen faktörler vardır, bu faktörlerin önüne geçmek için; "Lastiklerin Ömrünü Uzatmanın Yolları" başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz. 

Araba Lastik Temizliğinde Kritik Detaylar

Lastikler için kullanılan  fırçaların sert olmamasına dikkat etmelisiniz, aksi halde lastik temizliği yapayım derken lastiklerinize zarar verebilirsiniz. Yumuşak bir fırça bulamıyorsanız, sünger de kullanabilirsiniz.

Lastik temizliğinin ayda bir yapılması, aracınızın güzel görünümü ve bakımı için yeterlidir.

Araç bakımı ve lastik temizliğiniz tam olsa da çeşitli nedenler kaza riskini doğurabilir. Bu durumlara karşı kasko sigortanızı da yaptırarak cebinizden masraf ödemeyin. Hala sigorta şirketinize karar veremediyseniz, 2015 kasko hesaplamanızda bir fark yaratmak için Sigortam.net'in kasko hesaplaması formunu doldurun. İsterseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan destek alın.

Benzer İçerikler