Arabanın Yağ Yakması | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Arabanın Yağ Yaktığı Nasıl Anlaşılır?

Araba kullanmak sadece sürüş keyfi ve konforunu yaşamak değildir. Önemli noktalara dikkat edilmediğinde tehlikeli durumlara yol açabilir. Dolayısıyla aracın periyodik bakımlarının aksatılmadan tamamlanması ve olası sorunlar tespit edildiğinde bunların onarımının yapılması gerekir.

Motor yağı araçlar için oldukça önemlidir. Aracın fazla ısınmasını ve soğumasını önler. Metallerin sürtünerek aşınmasını engeller. Bu sayede aracın performansı da oldukça yükselir. Bu bakımdan aracınıza uygun motor yağının kullanılması oldukça önemlidir. Motor yağı kontrolünün belli periyodlarla mutlaka yapılması gerekir. Bu kontrolü de dikkatli bir şekilde yapmak oldukça önemlidir. Konuyla ilgili “Motor Yağı Kontrolünde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta!” yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca belli zamanlarda da motor yağının değiştirilmesi de aracın uzun ömürlü olması için oldukça gereklidir. Bu değişimin de doğru şekilde yapılması önemlidir. Detaylı bilgi için “Motor Yağı Ne Zaman Değişir?” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 ,

Özellikle ikinci el oto alırken araç motorunun yağ yakıp yakmadığına, yani yağ eksiltip eksiltmediğine dikkat edilmesi gerekir. Arabanın yağ yakması güvenli sürüşü engellerken hayati riske de neden olan bir sorundur. Pistonlarda bulunan segmanların aşınmasıyla birlikte motor yağı yanma odasına girer. Bu yağ benzinle karışarak motorda yanar. Bu durum da motorun yağ eksiltmesine yol açar. Peki aracın yağ yaktığı nasıl anlaşılır?

Aracın Yağ Yaktığını Nasıl Anlarız?
 

  • Aracın yağ yaktığını anlamanın en iyi yolu araçtan çıkan dumana bakmaktır. Eğer mavi ya da siyah duman çıkıyorsa araç yağ yakıyor demektir.
  • Motor çalışmıyorken yani soğukken yağ çubuğunun yardımıyla yağ seviyesini ölçmek gerekir. Yağ, çubuktaki işaretli alanın altında kalıyorsa yağ eksiltiyor demektir.

Görüldüğü gibi aracın motor yağı dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Motor yağını değiştirmeden önce aracınızın kullanma kılavuzunu incelemeniz ve aracınız için uygun olan motor yağı çeşidini kullanmanız gerekir. Aksi durumda aracınız oldukça fazla zarar görebilir.

Güvenliğiniz ve aracınızı korumak için mutlaka gerekli bakımları yaptırın. Kasko sigortası yaptırarak da aracınız alacağı hasarlardan dolayı oluşan masrafları güvence altına alın. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten araç kasko sorgulaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigortanızı satın alın.


Benzer İçerikler

Türkiye’deki Trafik Kazaları ve Nedenleri

Türkiye’de yaşanan trafik kazalarının sayısı ne yazık ki çok fazla. Bu kazaların hangi zamanlarda ve ne şekilde gerçekleştiğini yazımızdan öğrenerek, bu tür kazalara karşı daha tedbirli davranabilirsiniz.

Devamını Oku

Kasko Değeri Nasıl Sorgulanır?

Kasko sigortası trafikte yaşanabilecek olası riskler için maddi anlamda en büyük desteklerden biridir. Kasko poliçesinde, kasko değeri kavramı önemlidir. 

Devamını Oku

Kar Çorabı Nedir?

Kış aylarında yerdeki kar ve buzlanmanın etkisi ile aracınız riski bir duruma düşer. Kar çorabı hakkında bilgi sahibi olun güvenli yolculuklara çıkın.

Devamını Oku