Yeni Araç Alırken Etkili Olan 10 Kriter

Araç satın almak maddi ve manevi çaba gerektiren bir konudur. Hemen karar vermeden önce uzun süre araştırma yapmanız gerekir. Sadece uygun olduğu için ya da görünüşü beğendiğinizden dolayı bir araba almanız sonucunda ihtiyaçlarınızın karşılanmadığını görmeniz hem paranızın boşa gitmesine hem de manevi açıdan yıpranmanıza neden olur. Araba satın almadan önce “Otomobil Alırken En Çok Yapılan 10 Hata” yazımızı incelemenizi öneririz.

Yeni bir araç alırken karar vermenizde birçok faktör etkili olur. Bunların bazılarının farkında bile olmazsınız. Fakat burada önemli olan nokta alacağınız aracın sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamamasıdır. Konuyla ilgili “Yeni Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızdan da faydalanabilirsiniz. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araç Satın Alırken Etkili Olan Kriterler
 

1.    Kişinin Almış Olduğu Kültür

Birçok konuda olduğu gibi otomobil satın alırken de içinde yaşanılan kültür büyük oranda etkilidir. Kentlerde ve kırsal kesimlerde yaşayanların tüketim alışkanlıkları, kanaatkar tutumları, beklentileri, ihtiyaçları çok farklıdır. Köyden kente geçişin artmasıyla birlikte otomobil ihtiyacı da artmış, böylece otomobil alımları hızlanmıştır.

2.    Kişinin Sosyal Sınıfı

Kişinin sosyal sınıfı yani; mesleği, geliri, yaşadığı şehir vs. araç alımında oldukça etkilidir. Örneğin ekonomik durumu oldukça yüksek ve prestij sahibi kişiler genellikle Mercedes, BMW gibi Avrupa araçları tercih ederken, orta gelirliler genellikle yerli otomobilleri satın almaktadır.

3.    Kişinin Yakın Çevresi

Kişinin ailesi özellikle anne ve babasının sözleri satın alım konusunda oldukça etkilidir. Ailenin dışında işte bulunulan statü de otomobil alırken etkili olur. Özellikle üst düzey yöneticilerde aracın markası ve modeli prestij olarak görülür.

4.    Reklamlar

Reklamların kişiler üzerindeki olumlu etkileri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle çok sevilen dizi, sinema veya sanatçı karakterlerinin oynağı reklamlar kişiler için daha ikna edici özelliktedir.

5.    Kişisel Özellikler

Kişinin yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, eğitimi vs. özellikleri araç alırken etkilidir. Kişinin yaşadığı dönemde çok satılan araçlar tercih sebebi olabilir. Kişilerin tarz olarak çok beğendiği ve araçtan beklentileri de farklılaşır. Örneğin bir kadın ile bir erkeğin araçtan beklediği performanslar değişiklik göstermektedir.

6.    Araç Özellikleri

Alınacak aracın fiyatı, piyasada bulunabilir olması, markası, modeli, servis ağlarının çeşitliliği, parçalarının uygunluğu ve kolay temin edilebilir olması gibi sebepler çok büyük önem taşır.

7.    Kişinin Yaşam Şekli

Kişinin yaşama bakış açısı ve yaşam şekli de da oldukça etkilidir. Kişinin ne kadar boş vaktinin olduğu, gezmeyi sevip sevmemesi, seyahatlare ne sıklıkta çıktığı, tüketim sınırı otomobil alım kararını belirler. Örneğin, araba yolculuğunu seven biri için araç satın almak kaçınılmazdır.

8.    Kişinin Tutumu

Ülkemizde marka bilinirliği çok fazla olduğu için kişilerin markaya göre tercih yapması yaygındır. Reklamlar, yorumlar, deneyimler vs. marka güvenirliğini tetikleyen kriterlerdir. Güven oluşturan bir markanın bırakılması da pek kolay olmaz.

9.    Satın Alma Kararı

Kişinin gerçekten otomobil satın alma isteğinin olup olmaması önemlidir. Araç almak isteyen ama kararsız olan kişilerin de sayısı fazladır. Kimisi aracı işe gidip gelirken kullanmak, kimisi gezmek, kimisi seyahatlare çıkmak için isterken, kimisi de bunların hepsini yapmak isteyebilir. Araba satın almak için yeterli sebeplerinin olduğunu düşünenler satın alma konusunda daha kararlıdırlar.

10.      Aracın Nasıl Algılandığı

Bazı kişiler otomobilleri ihtiyaç olarak görürken bazıları da lüks olduğunu düşünür. Aslında yukarıda saydığımız bütün durumlar algının oluşmasında etkilidir. Örneğin, ülkemizde çoğu kişi yerli otomobili tercih etmektedir. Sebepleri ise alım ve satımının kolay olması, yedek parça ve onarımının kolay yapılması, daha uygun olması, ülke ekonomisine katkı yapacağı vs. algılandığı içindir.

Aracı almak işin yarısı. Aldıktan sonra büyük maddi birikimlerle satın aldığınız aracınıza zarar gelmesi durumunda olası masrafları güvence altına almak için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten 3 dakikada kasko hesaplama yapmanız yeterli. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL