444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Ayna Ayarı Nasıl Olmalı?

01 Temmuz 2015

Yolculuk esnasında sürüş güvenliğini etkileyen en önemli araç aksesuarlarından biri olan araç aynalarının doğru bir şekilde ayarlanması, sürüş sırasında ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı büyük bir önem taşıyor. Peki aracınız için doğru ayna ayarlamaları yaptığınızdan emin misiniz?

Orta Dikiz Aynası Ayarı Nasıl Olmalı?

Orta dikiz aynası ayarlaması yapılırken, aracın arka camının net haliyle görülmesine dikkat edilmelidir. Orta dikiz aynası ayarlaması yapıldıktan sonra arka camı ve trafiği aynadan tek bakışla rahatlıkla gördüğünüzü düşünüyorsanız, ideal ayarlamayı yapmışsınız demektir. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli faktörlerden birisi de, arka camda görüş alanınızı kısıtlayacak aksesuar veya eşya bulundurmamaktır.

Gece sürüşünde ise trafikte arkadan gelen araçların farları gözlerinizi rahatsız ediyorsa, orta dikiz aynasını çok az kaldırabilirsiniz. Araç aynaları ayarlanırken, sürücü, sürüş esnasında oturduğu şekliyle ayarlama yapmalıdır.

 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Yan Dikiz Aynaları Nasıl Ayarlanır?

Yan dikiz aynalarında ise güvenli sürüş için gereken ayarlamalarda izleyeceğiniz yol haritası şöyle olmalı:

Sol dikiz aynası ayarlaması yaparken, aynanızın aracınızı görmemesi gerekir, hafif olarak sol tarafa eğildiğinizde ise aracınınızı görebilmelisiniz. Sağ dikiz aynası için de aynı kural geçerlidir. Sürücülerin özellikle yan ayna ayarlamaları sırasında düştükleri en büyük hataların başında, aynaları dar bir açıda konumlandırarak, görüş açılarını bilmeden kısıtlamalarıdır.

Araç aynalarının sürüş esnasındaki en büyük yardımcılarınızdan biri olduğunu unutmayın. Her sürüş öncesi araç aynalarınızı tek tek kontrol edin, temiz ve sağlam olduklarından emin olmadan kesinlikle yola çıkmayın. Aracınızın yolculuk sırasında karşılaşabileceği kaza veya arıza gibi durumlar içinse hiç vakit kaybetmeden araç kasko sigortası başvurunuzu gerçekleştirin uygun fiyatlı kasko için ise ister  online olarak Sigortam.net’i ziyaret edin, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın. 


Okumaya Devam Edin

Uzun Yolda Daha Güvenli Bir Sürüş Sağlamanın 10 Yolu

16 Temmuz 2012 Pazartesi
Güvenli sürüş, sürücünün aracı hakkında bilgili olması, aracının limitlerini bilmesi, sürüş esnasında dikkatini kaybetmemesi, varacağı yere kendini ve diğer araçları tehlikeye atmadan gitmesi anlamına gelmektedir.

Bayram Tatilinde Güvenli Bir Seyahat için İpuçları

13 Ağustos 2012 Pazartesi
Elbette uzaktaki aile bireylerini, büyüklerimizi bayramda ziyaret etmek, onları mutlu etmek, onlarla kısa bir sürede olsa vakit geçirmek hepimiz için mutluluk vericidir. 

Yağışlı Havalarda Güvenli Sürüş

21 Ekim 2013 Pazartesi

Yağışın yoğun olduğu havalarda trafik kazalarından korunmak için yağışlı havalarda güvenli sürüş tekniklerini öğrenin.