Araç Bakımı Kaç Km Bir Yapılmalı? | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Bakımı Kaç Km Bir Yapılmalı?

Otomobilinin markası ve modeli ne olursa olsun arabası olan herkes, belli aralıklarla araç bakımını yaptırmalıdır. Düzenli araç bakımı, yolculuk güvenliği ve araçtan beklenen performansın tam anlamıyla alınması için önemlidir.

Araç bakımını yeterli oranda yaptırmayan araç sahipleri, hem kendi araçlarını ve sevdiklerini hem de trafikteki diğer varlıkları tehlikeye atarlar. Belli aralıklarda yapılması gereken bakımların ve kontrollerin ertelenmesi, araç aksamlarında probleme ve kazaya neden olacağı için ekstra masraf oluşturur. ''Araç Bakımı için Sizin Yapabilecekleriniz'' bile araç performansında büyük fark yaratacaktır.

Aracınızın bakımını zamanında yaptırarak yaşanması muhtemel risklere karşı önlem alır,oluşabilecek masrafların önüne geçmiş olursunuz.

Bütün bunlar ''Araç Bakımı Neden Önemli?'' sorusuna da cevap niteliğindedir.

  

Araç Bakımı Sürelerine Dikkat!

Bakımın zamanında ve araca göre yapılması da kritik bir nokta. Araç bakımları, aracın tipi, markası ve modeline göre farklılık göstermektedir. Her ne kadar standart bakım süreleri olsa da araçtan araca değişen bakım süreleri olabilir.

Örneğin; benzinli araçlar için 10-15 km'de bir bakım yapılırken, dizel araçlarda km oranı 10 bin km'dir. Aracını daha nadir kullanan, yani belirlenen km'nin altında km yapan araçların bakımı için bakım süresi uzayabilir.

Aracında turbo bulunan araçlarda bakım süresi daha kısa tutulur. 6 ayda bir turbolu araçların bakımının yaptırılması yeterli olacaktır. Araçların bakım sürelerini etkileyen bir diğer unsur, aracın nerede ve nasıl kullanıldığıdır. Araç bakımının bazı durumlarda daha sık ve erken yapılması gerekebilir.

  • Uzun süre ve hızlı bir şekilde araç kullanmak,
  • Trafiğin yoğun olduğu yerlerde dur-kalklı yolculuklar yapmak, 
  • Aracı zorlayan yollarda uzun süre araç kullanmak aracın motorunu ve yapısını olumsuz etkiler. Bu şartlarda araç kullanan sürücülerin, araç bakımlarına ekstra önem vermesi gerekir.

Araç bakımlarının amacı, aracın performansını arttırmak ve motorun ömrünü uzatmaktır. Bu bakımlarla araç daha uzun süre kullanılabileceği gibi trafikte yaşanabilecek sorunların önüne geçilebilir.

Araç bakımının bir diğer amacı da büyük masrafların önüne geçmektir ancak bu tek başına yeterli değildir. Siz de yolculuk ve bütçe güvenliğiniz için kasko sigortanızı ertelemeyin.

Sigortam.net'in araç kasko sorgulama formuyla en uygun kasko fiyatlarına kısa sürede ulaşın, yolculuk güvenliğini riske atmayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

 


Benzer İçerikler

Kasko Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

En uygun kasko ücretleri için Sigortam.net'e bakın. Sigortam.net'ten 3 dakikada kasko hesaplama yaparak en uygun kasko fiyatlarıyla sigorta yaptırın.

Devamını Oku

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2012 Yılı İkinci Taksidi

2012 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)2. taksidi için ödeme zamanı geldi. Ödemenizi MTV indirimiden faydalanarak yapmak için yazımızı okuyun.

Devamını Oku

Okullar Açılıyor, Trafik Yoğunluğu Geri Dönüyor

Okulların açılması ile birlikte, okul servisleri de trafiğe geri dönüyor. Büyük şehirlerde özellikle sabah saatlerinde yaşanacak trafik yoğunluğu bir çok sürücü için zor anlarında geri gelmesi demek. Yoğun trafikle baş etmenin yollarını size hatırlatmak istedik.

Devamını Oku