Araç Değer Kaybı Kasko Güvencesinde mi?

Hasar, her aracın başına gelebilecek bir durumdur. Bilinçli sürücülerin araç sigortalarına önem vermesi de bu yüzdendir.

Araç sahibinin yaptırdığı kasko kapsamı içerisinde bütün onarım işlemleri gerçekleşecektir. Aracın onarım masraflarının karşılanması kaskolu araç için bir soru işareti değildir. Hasar geçiren aracın tamiri yapılarak bütün sorunlar giderilmiş olur.

Araç sahipleri, tamir aşamasında fiyata odaklandıkları için araç değer kaybını unutur. Sürücülerin ileride sorun yaşamasına neden olabilecek araç değer kaybının ayrıntılarını ve değer kaybı, kasko ilişkisine dair detayları sizin için bir araya getirdik.

Kasko ve araç değeri kaybı ilişkisine geçmeden önce, araç değer kaybı ile ilgili detaylardan bahsetme faydalı olacaktır. Araç değer kaybı, hasar nedeniyle tamir gören aracın ikinci el değerindeki maddi düşüşü ifade eder.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Bir hasar alan araçta maddi hasar oluşması durumunda,otomobil aksamlarında değişiklik olabilir. Araç parçası veya herhangi bir aksamın değişimi araç orjinalliğini bozan durumlardır, aracın ikinci el piyasaki değerini düşüren de bu değişimlerdir.

Aracınız hasarın telafisi için en düzgün şekilde tamir edilse bile araç değer kaybı oluşur. Ayrıca kaza yaşayan ve hasar gören aracın sigorta şirketine bildirimde bulunması gerekir, hasar TRAMER adı verilen Trafik Sigortası Bilgi Merkezi’ne de işlenir.

TRAMER üzerinde hasar kaydı bulunan aracın elden çıkarılmak istenmesi durumunda, pazarlık şansı düşer. Neticede ikinci el araç alacak kişiler, başından hasar geçmiş araca yüksek bir teklif vermek bir yana, şüpheyle yaklaşır. İkinci el araç alımlarında herkesin ilk baktığı şey aracın bir hasar geçirip geçirmediğidir. Bu amaçla tramer sorgulamalar yapılır, aracın boyanıp boyanmadığı anlaşılmaya çalışılır

Örneğin; bu aşamada aracın tavanında boya olduğunun fark edilmesi caydırıcı bir durumdur. Aracın tavanındaki boyalar, aracın takla attığı düşüncesini akla getirir ve araç satımında caydırıcı bir durumdur.

Kasko ve Araç Değer Kaybı

Kasko ve araç değer kaybı ilişkisine bakıldığında; genellikle kasko poliçeleri, onarım nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almaz. Bu nedenle de kasko sigortasından talepte bulunulamaz. Ancak bazı sigorta şirketleri, kasko kapsamında araç değer kaybı güvencesine de yer vermektedir. Araç değer kaybı için güvence veren şirketler, bu kaybı karşılayacak, araç sahibi çok daha rahat hareket edecektir. Bu nedenle kasko teklifi alırken teminatlar sorgulanmalıdır.

Hem aracınızı kullandığınız süreç içerisinde rahat edebilmek, hem de aracınızı elinizden çıkarmak istediğiniz avantajlı olabilmek için araç kaskolarınızı ertelemeyin. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net'e gelerek kasko hesaplaması yapın, 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL