Araç Değer Kaybı Kasko Güvencesinde mi?

Hasar, her aracın başına gelebilecek bir durumdur. Bilinçli sürücülerin araç sigortalarına önem vermesi de bu yüzdendir.

Araç sahibinin yaptırdığı kasko kapsamı içerisinde bütün onarım işlemleri gerçekleşecektir. Aracın onarım masraflarının karşılanması kaskolu araç için bir soru işareti değildir. Hasar geçiren aracın tamiri yapılarak bütün sorunlar giderilmiş olur.

Araç sahipleri, tamir aşamasında fiyata odaklandıkları için araç değer kaybını unutur. Sürücülerin ileride sorun yaşamasına neden olabilecek araç değer kaybının ayrıntılarını ve değer kaybı, kasko ilişkisine dair detayları sizin için bir araya getirdik.

Kasko ve araç değeri kaybı ilişkisine geçmeden önce, araç değer kaybı ile ilgili detaylardan bahsetme faydalı olacaktır. Araç değer kaybı, hasar nedeniyle tamir gören aracın ikinci el değerindeki maddi düşüşü ifade eder.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Bir hasar alan araçta maddi hasar oluşması durumunda,otomobil aksamlarında değişiklik olabilir. Araç parçası veya herhangi bir aksamın değişimi araç orjinalliğini bozan durumlardır, aracın ikinci el piyasaki değerini düşüren de bu değişimlerdir.

Aracınız hasarın telafisi için en düzgün şekilde tamir edilse bile araç değer kaybı oluşur. Ayrıca kaza yaşayan ve hasar gören aracın sigorta şirketine bildirimde bulunması gerekir, hasar TRAMER adı verilen Trafik Sigortası Bilgi Merkezi’ne de işlenir.

TRAMER üzerinde hasar kaydı bulunan aracın elden çıkarılmak istenmesi durumunda, pazarlık şansı düşer. Neticede ikinci el araç alacak kişiler, başından hasar geçmiş araca yüksek bir teklif vermek bir yana, şüpheyle yaklaşır. İkinci el araç alımlarında herkesin ilk baktığı şey aracın bir hasar geçirip geçirmediğidir. Bu amaçla tramer sorgulamalar yapılır, aracın boyanıp boyanmadığı anlaşılmaya çalışılır

Örneğin; bu aşamada aracın tavanında boya olduğunun fark edilmesi caydırıcı bir durumdur. Aracın tavanındaki boyalar, aracın takla attığı düşüncesini akla getirir ve araç satımında caydırıcı bir durumdur.

Kasko ve Araç Değer Kaybı

Kasko ve araç değer kaybı ilişkisine bakıldığında; genellikle kasko poliçeleri, onarım nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almaz. Bu nedenle de kasko sigortasından talepte bulunulamaz. Ancak bazı sigorta şirketleri, kasko kapsamında araç değer kaybı güvencesine de yer vermektedir. Araç değer kaybı için güvence veren şirketler, bu kaybı karşılayacak, araç sahibi çok daha rahat hareket edecektir. Bu nedenle kasko teklifi alırken teminatlar sorgulanmalıdır.

Hem aracınızı kullandığınız süreç içerisinde rahat edebilmek, hem de aracınızı elinizden çıkarmak istediğiniz avantajlı olabilmek için araç kaskolarınızı ertelemeyin. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net'e gelerek kasko hesaplaması yapın, 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

HDI Sigorta Kasko – Birleşik Kasko
HDI Sigorta Birleşik Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle...Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir...kaybı
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde...bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,

4-Ürüne Özel...Uygulamalar

Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın...aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız....İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.