Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?Araç değer kaybı, hasar gören ve hasar sonrası tamirden geçen araçlar için kullanılan bir tabirdir. Araç değer kaybı sonucu aracın ikinci el piyasadaki değeri maddi kayba uğrayacaktır. 

Ne yazık ki araçlar hasar aldıktan sonra tam anlamıyla tamir edilip tüm parçaları en iyi şekilde korunsa da değer kaybı oluşur. Özellikle hasar sonrası değiştirilen araç parçaları ciddi oranlarda değer kaybına neden olmaktadır. Peki, araç değer kaybı oranı tüm araçlar için aynı mı?

Araç değer kaybının oranları belli kriterlere göre değişlik gösteriyor. Bu kriterler, araç değer kaybı hesaplamasına etki ederek farklı sonuçları ortaya koyuyor.

Değer kaybının hesaplamasında; hasar gören aracın kaporta ve mekanik hasarları, markası, modeli, kullanım şekli ve ikinci el piyasasındaki koşulları baz alınarak değer kaybının boyutunu tespit etmek gerekir.

Araçların değer kaybı hesaplamalarında kullanılan değişkenlerde ülkemizdeki koşulların ve ikinci el araç alımlarını etkileyen faktörlerin etkisi büyüktür. Araç değer kaybı hesaplamasında kullanılan bilgilere genel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araç Değer Kaybı Hesaplamasında Etkili Faktörler

 • Aracın piyasadaki tercih durumu,
 • Aracın piyasada tercih edilirliği,
 • Aracın yaptığı km,
 • Yedek parçalarına ulaşım kolaylığı,
 • İşlem gören araç parçası sayısı,
 • Boya onarımı,
 • Değişim yapılan parçanın araçtaki konumu,
 • Kullanılan yedek parçasının türü,
 • Parça değişiminin nasıl yapıldığı,
 • Geçmiş hasar durumu ve detayları,
 • Onarımın yapılıp yapılmadığı,
 • Onarımın yetkili serviste yapılıp yapılmadığı

Bu etkenler sonrası belirlenen araç değer kaybı oranına itiraz edebilir. Bunun için yapmanız gereken şey Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurmaktır. Araç değer kaybının bilinmeyenlerini “4 Soruda Araç Değer Kaybı” başlıklı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Araçların uğradığı değer kaybını kasko sigortası ile güvence altına almak mümkün ama bu güvenceyi her sigorta şirketi vermeyebiliyor. Genellikle kasko poliçeleri, onarım nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almaz. Bu nedenle de kasko sigortasından talepte bulunulamaz. Hasar durumlarında sıkıntıya düşmemek için kasko poliçenizi alırken hangi risklerin güvencede olduğunu mutlaka sorgulayın.

Hem aracınızı kullandığınız süreç içerisinde rahat edebilmek, hem de aracınızı elinizden çıkarmak istediğinizde avantajlı olabilmek için aracınıza kasko yaptırmayı ertelemeyin. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net web sitesi üzerinden kasko tekliflerini görebilir, dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL