Ne Sıklıkta ve Neden Araç Değiştiriyoruz?

Biz Türkler lüks ve yeni araç kullanmayı sever, bunu bir prestij göstergesi olarak görürüz. Ülkemizde araç değişikliği pek çok sebepten dolayı yapılabiliyor. Bu nedenler kişilere ve kişilerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösteriyor. Benzer şekilde araç değiştirme süreleri de farklılaşıyor.

Ülkemizde Araç Değiştirme Sıklığı

GFK’nin OYDER (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği) adına sıfır otomobil alan 2 bin 546 kişiyle gerçekleştirdiği “Otomobil Alıcıları Takibi Araştırması’’ sonucunda ülkemizde araç değiştirme sıklığının 4 yılda bir olduğunu ortaya koydu. Otomobil sahibi olma kararı ile satın alma süreci arasında ise 4 ay bulunduğunu gösterdi.

Türkiye’de Araç Değişikliğinin 6 Nedeni

Kişileri araç değişikliği yapmaya yönlendiren nedenleri öğrenerek, siz de aracınızı değiştirirken bu noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

1. Kişinin İşine Güvenmesi

Kişinin araç değişikliğine gitmesi en çok işine güveniyor olmasından kaynaklanıyor. Kişinin kurumsal ve uzun yıllardır kaliteli hizmet veren bir şirkette çalışıyor olması ya da şirketin politikasına bağlı olarak uzun seneler aynı işte çalışacağını düşünmesi araç değişikliği yapmasına neden oluyor. Belli bir gelirin olması ve bu gelirin de devam edecek olmasının kişiler için en önemli kriter olduğu görülüyor.

2. Kredi Faizlerinin Cazip Olması

Araba almak uzun yıllar maddi birikim yapılmasını gerektirir. Dolayısıyla bu kadar uzun süre beklememek için belli bir miktar kredi çekmek araç almak isteyenler için iyi bir fırsat olmaktadır. Özellikle otomobil firmalarının “0 Faiz” ve uygun ödeme koşullarını içeren kampanyaları kişiler için tercih edilme sebebi olmuştur.

3. Kişinin Model Yenilemek İstemesi

Teknolojinin gelişmesi her konuda hızlı ilerlemelerin kaydedilmesini sağlıyor. Her yıl üretilen araç modelleri daha gelişmiş özellikleri ile müşterilere sunuluyor. Dolayısıyla bu durum model yenilemede etkileyici oluyor.

4. Kişinin Gelirine Güvenmesi

Kişinin mesleği ve bu doğrultuda elde ettiği ücret araç modelini yenilerken güven duygusu oluşturuyor. Ekonomik olarak zorlanmayacağından emin olduğu için bu konuda daha kararlı davranabiliyor.

5. Kişinin İhtiyaçları

Kişinin, örneğin çocuk sahibi olmasından dolayı araçtan beklentileri de değişebiliyor. Dolayısıyla bu durumda daha konforlu ya da daha geniş bir araç alma ihtiyacı artıyor. İşi nedeniyle sık sık şehir dışına çıkması gereken bir kişinin de yakıt tasarrufu en fazla olan aracı satın alma isteği de fazlalaşıyor.

6. Kişinin Gelirindeki Artış

Kişinin gelirinde düzenli bir artış oluyorsa, yapılan zamlar, primler vs. yeterliyse ya da terfi alma şansı yüksekse yine gelirine güvendiği için aracını yenileme isteği de daha fazla oluyor.

Yeni bir araç alırken etkilen olan noktaları öğrenmek için “Yeni Araç Alırken Etkili Olan 10 Kriter” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aracınızı yenilerken yukarıda saydığımız tüm bu kriterleri dikkatlice değerlendirmeniz ihtiyacınız olan araca daha kolay ulaşmanızı sağlar. Aracınıza gelebilecek hasarların masraflarını ise cebinizden ödememek için hemen Sigortam.net’ten kasko hesaplama yapın en uygun kasko fiyatları ile kasko sigortası satın alın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın, sigortanızı telefonda yaptırın.

Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel...Şartlar

 
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler...olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka...okuyun.

 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

 

A) Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme yöntemi...değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin...nasıl belirleneceği yazılacak.

 

B) Eksik/Aşkın Sigorta

 
Araç bedeli...artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar...için devam edecek.

 

C) Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç...bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan...korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.

 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu...üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Toprak...kayması
-Fırtına
-Yıldırım
-Kullanım ve gelir kaybı 
-Yurtdışı...(Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

 

3- Ek...Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri...içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce...kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların...verdiği zararlar*
*Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat...kapsamındadır.

 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek Parça...Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından...orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan...parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

 

B) Cam Hasar Uygulaması 

 
Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı...tarafından karşılanacaktır. 

 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste yapılır.

 

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması 

 
Şirket tarafından internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya...yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin ortalaması piyasa rayici olarak...belirlenir.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik...yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları...mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta...danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.