Araç Değişikliğinin Nedenleri | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ne Sıklıkta ve Neden Araç Değiştiriyoruz?

Biz Türkler lüks ve yeni araç kullanmayı sever, bunu bir prestij göstergesi olarak görürüz. Ülkemizde araç değişikliği pek çok sebepten dolayı yapılabiliyor. Bu nedenler kişilere ve kişilerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösteriyor. Benzer şekilde araç değiştirme süreleri de farklılaşıyor.

Ülkemizde Araç Değiştirme Sıklığı

GFK’nin OYDER (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği) adına sıfır otomobil alan 2 bin 546 kişiyle gerçekleştirdiği “Otomobil Alıcıları Takibi Araştırması’’ sonucunda ülkemizde araç değiştirme sıklığının 4 yılda bir olduğunu ortaya koydu. Otomobil sahibi olma kararı ile satın alma süreci arasında ise 4 ay bulunduğunu gösterdi.

Türkiye’de Araç Değişikliğinin 6 Nedeni 

Kişileri araç değişikliği yapmaya yönlendiren nedenleri öğrenerek, siz de aracınızı değiştirirken bu noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz. 

  

1. Kişinin İşine Güvenmesi

Kişinin araç değişikliğine gitmesi en çok işine güveniyor olmasından kaynaklanıyor. Kişinin kurumsal ve uzun yıllardır kaliteli hizmet veren bir şirkette çalışıyor olması ya da şirketin politikasına bağlı olarak uzun seneler aynı işte çalışacağını düşünmesi araç değişikliği yapmasına neden oluyor. Belli bir gelirin olması ve bu gelirin de devam edecek olmasının kişiler için en önemli kriter olduğu görülüyor.

2. Kredi Faizlerinin Cazip Olması

Araba almak uzun yıllar maddi birikim yapılmasını gerektirir. Dolayısıyla bu kadar uzun süre beklememek için belli bir miktar kredi çekmek araç almak isteyenler için iyi bir fırsat olmaktadır. Özellikle otomobil firmalarının “0 Faiz” ve uygun ödeme koşullarını içeren kampanyaları kişiler için tercih edilme sebebi olmuştur.

3. Kişinin Model Yenilemek İstemesi

Teknolojinin gelişmesi her konuda hızlı ilerlemelerin kaydedilmesini sağlıyor. Her yıl üretilen araç modelleri daha gelişmiş özellikleri ile müşterilere sunuluyor. Dolayısıyla bu durum model yenilemede etkileyici oluyor.

4. Kişinin Gelirine Güvenmesi

Kişinin mesleği ve bu doğrultuda elde ettiği ücret araç modelini yenilerken güven duygusu oluşturuyor. Ekonomik olarak zorlanmayacağından emin olduğu için bu konuda daha kararlı davranabiliyor.

5. Kişinin İhtiyaçları

Kişinin, örneğin çocuk sahibi olmasından dolayı araçtan beklentileri de değişebiliyor. Dolayısıyla bu durumda daha konforlu ya da daha geniş bir araç alma ihtiyacı artıyor. İşi nedeniyle sık sık şehir dışına çıkması gereken bir kişinin de yakıt tasarrufu en fazla olan aracı satın alma isteği de fazlalaşıyor.

6. Kişinin Gelirindeki Artış

Kişinin gelirinde düzenli bir artış oluyorsa, yapılan zamlar, primler vs. yeterliyse ya da terfi alma şansı yüksekse yine gelirine güvendiği için aracını yenileme isteği de daha fazla oluyor.

Yeni bir araç alırken etkilen olan noktaları öğrenmek için “Yeni Araç Alırken Etkili Olan 10 Kriter” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aracınızı yenilerken yukarıda saydığımız tüm bu kriterleri dikkatlice değerlendirmeniz ihtiyacınız olan araca daha kolay ulaşmanızı sağlar. Aracınıza gelebilecek hasarların masraflarını ise cebinizden ödememek için hemen Sigortam.net’ten kasko hesaplama yapın en uygun kasko fiyatları ile kasko sigortası satın alın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın, sigortanızı telefonda yaptırın.


Benzer İçerikler

Eşdeğer Parça Kullanımı Artık Garanti Altında

1 Haziran 2015’ten itibaren yürürlüğe girecek eşdeğer parça sertifika uygulaması zorunlu hale gelirken  aracınızın tamiri garanti altında olacak.

Devamını Oku

Eylemler Esnasında Oluşan Hasar Sigorta Kapsamında mı?

Halk hareketleri ve eylemler esnasında gerçekleştirilen müdahalelerde zarar gören araç hasarı bazı koşullarla trafik sigortası ve kasko sigortası tarafından karşılanabilir.

Devamını Oku

Kasko Primi Nasıl Hesaplanır?

Kasko primi nasıl hesaplanır, hangi indirimlerden yararlanılır, en uygun kaskoya nasıl ulaşılır öğrenin.

Devamını Oku