Araç Güvenlik Sistemleri | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Trafikteki milyonlarca araçla birlikte ilerlemek birçok riski de beraberinde getirir. Yaşanan trafik kazalarında suçsuz olan sürücüler de zarar görürken hayati riskler de yaşanabilir. Dolayısıyla araç alırken mutlaka en önemli unsur güvenlik donanımlarıdır. Bu donanımlar sayesinde olası kazalar ve bu kazaların yaratacağı olumsuzluklar en aza indirilir.

Emniyet kemeri ve hava yastığı artık araçta standart olan güvenlik donanımlarıdır. Oldukça önemli olan bazı güvenlik sistemleri de kimi araçlarda standart olarak üretilirken bazılarında ise henüz bulunmamaktadır.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Güvelik donanımlarının alacağınız araçta bulunması gerektiğine önem verdiğiniz gibi güvenli sürüş tekniklerini de mutlaka uygulayın. 

Araç güvenlik sistemlerini tanıyalım:

ABS 

Sürücünün ani bir fren yapması durumunda aracın tüm tekerlekleri kilitlenir. Bu da aracın hakimiyetini kaybetmesine, lastiklerin yola tutunma özelliğini kaybedeceği için özellikle kaygan yollarda savrulmasına neden olur. Sonuç olarak ağır bedellere neden olan trafik kazalarının yaşanması kaçınılmazdır. ABS, tekerleklerin kilitlenmesini önleyen bir fren sistemidir.

ASR

ASR patinajı önleyici bir sistemdir. Patinaj ani şekilde gaza basıldığında ortaya çıkar tekerlekler oldukça hızlı dönmeye başlar. ASR sistemi de bunu farkederek ya tekerleğe basınç yapıyor ya da motoru devre dışı bırakarak tekerleklerin hızında dengeyi sağlıyor. Özellikle kaygan yollarda aracın savrulmasını engelleyerek hayati riskleri ortadan kaldırıyor.

ASC

ASC aslında ASR ile heme hemen aynı özelliklere sahip bir sistemdir. Özellikle ilk kalkışlarda ve yokuş çıkarken gaza fazla basılmasından dolayı aracın patinaj yapmasını engellereyerek aracın savrulma riskini ortadan kaldırır. Yağışlı havalarda da oldukça yardımcı bir sistemdir.

ESP

ESP, elektronik stabilite programıdır. Örneğin sürücünün viraja girerken yavaşlaması gerekir. Viraj olduğunu farkedemeyip hızlı bir şekilde döndüğünü varsayarak aracın savrulma riski oldukça fazladır. Bu durumda ESP gidilmesi gereken doğru yönü direksiyon hareketleri sonucunda tespit ederek ve motor gücünü azaltarak gerekli gördüğü lastiklere basınç yani fren uyguluyor. Bu sayede araç savrulmaktan kurtularak yola doğru şekilde tutunabiliyor.

EBD

EBD elektronik fren dağılım sistemidir. Ani frenleme yapıldığında ön tekerleklerde kuvvet fazlalaşırken arka tekerleklerde tam tersidir. İşte bu sistem arka tekerlerklere de basınç uygulayarak ön ve arka tekerler arasından denge kurar.

DSC

DSC dinamik denge kontrolüdür. ABS ile ortak çalışan bir sistemdir. Özellikle virajlarda aracın kayması ve savrulması durumunda motorun gücünden yararlanarak aracın kontrolünü sağlar.

Olası kaza durumunda aracınızın alacağı hasarların masraflarını karşılayabilmek için zaman kaybetmeden kasko sigortası yaptırın. En uygun kasko fiyatlarına Sigortam.net’ten araç kasko sorgulaması yaparak 3 dakikada ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 kaskonuzu telefonda yaptırın.


Benzer İçerikler

2017’nin En Çok Satan 10 Otomobil Modeli

Otomotiv Distribütörleri Derneği , 2017’nin ilk 9 ayında en fazla satan otomobil modellerinin listesini açıkladı. Açıklanan verilere göre 2017’de şu ana kadar en fazla satan model Fiat Egea olurken, Egea’yı Renault modelleri Megane ve Clio takip etti. İşte 2017’nin en çok satan otomobil modelleri ve satış adetleri.  İşte 2017’de En Çok Satan Modeller Üretiminde %70 oranında yerli olduğu belirtilen Fiat Egea, 2017’de toplamda 29.951 adet satılarak, en çok satan modeller arasında ilk sırada yer aldı. Renault’un artık klasik modelleri arasında […]

Devamını Oku

Aracın Çekilmesi Esnasında Oluşan Hasarlar, Kasko Sigortasına Dahil Midir?

Aracın çekilme şekline kasko sigortasının kapsamı da değişir. Kamu otoritesiyle çekilirken hasar gören araçlar poliçe kapsamına dahil olur.

Devamını Oku

Sigortanın Ekonomik Yararları

Siz de hem ülke ekonomisine katkı sağlamak hem de her an yaşayabileceğiniz riskleri güvence altına alabilmek için sigorta yaptırmakta geç kalmayın.

Devamını Oku