444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

18 Aralık 2014

Trafikteki milyonlarca araçla birlikte ilerlemek birçok riski de beraberinde getirir. Yaşanan trafik kazalarında suçsuz olan sürücüler de zarar görürken hayati riskler de yaşanabilir. Dolayısıyla araç alırken mutlaka en önemli unsur güvenlik donanımlarıdır. Bu donanımlar sayesinde olası kazalar ve bu kazaların yaratacağı olumsuzluklar en aza indirilir.

Emniyet kemeri ve hava yastığı artık araçta standart olan güvenlik donanımlarıdır. Oldukça önemli olan bazı güvenlik sistemleri de kimi araçlarda standart olarak üretilirken bazılarında ise henüz bulunmamaktadır.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Güvelik donanımlarının alacağınız araçta bulunması gerektiğine önem verdiğiniz gibi güvenli sürüş tekniklerini de mutlaka uygulayın. 

Araç güvenlik sistemlerini tanıyalım:

ABS 

Sürücünün ani bir fren yapması durumunda aracın tüm tekerlekleri kilitlenir. Bu da aracın hakimiyetini kaybetmesine, lastiklerin yola tutunma özelliğini kaybedeceği için özellikle kaygan yollarda savrulmasına neden olur. Sonuç olarak ağır bedellere neden olan trafik kazalarının yaşanması kaçınılmazdır. ABS, tekerleklerin kilitlenmesini önleyen bir fren sistemidir.

ASR

ASR patinajı önleyici bir sistemdir. Patinaj ani şekilde gaza basıldığında ortaya çıkar tekerlekler oldukça hızlı dönmeye başlar. ASR sistemi de bunu farkederek ya tekerleğe basınç yapıyor ya da motoru devre dışı bırakarak tekerleklerin hızında dengeyi sağlıyor. Özellikle kaygan yollarda aracın savrulmasını engelleyerek hayati riskleri ortadan kaldırıyor.

ASC

ASC aslında ASR ile heme hemen aynı özelliklere sahip bir sistemdir. Özellikle ilk kalkışlarda ve yokuş çıkarken gaza fazla basılmasından dolayı aracın patinaj yapmasını engellereyerek aracın savrulma riskini ortadan kaldırır. Yağışlı havalarda da oldukça yardımcı bir sistemdir.

ESP

ESP, elektronik stabilite programıdır. Örneğin sürücünün viraja girerken yavaşlaması gerekir. Viraj olduğunu farkedemeyip hızlı bir şekilde döndüğünü varsayarak aracın savrulma riski oldukça fazladır. Bu durumda ESP gidilmesi gereken doğru yönü direksiyon hareketleri sonucunda tespit ederek ve motor gücünü azaltarak gerekli gördüğü lastiklere basınç yani fren uyguluyor. Bu sayede araç savrulmaktan kurtularak yola doğru şekilde tutunabiliyor.

EBD

EBD elektronik fren dağılım sistemidir. Ani frenleme yapıldığında ön tekerleklerde kuvvet fazlalaşırken arka tekerleklerde tam tersidir. İşte bu sistem arka tekerlerklere de basınç uygulayarak ön ve arka tekerler arasından denge kurar.

DSC

DSC dinamik denge kontrolüdür. ABS ile ortak çalışan bir sistemdir. Özellikle virajlarda aracın kayması ve savrulması durumunda motorun gücünden yararlanarak aracın kontrolünü sağlar.

Olası kaza durumunda aracınızın alacağı hasarların masraflarını karşılayabilmek için zaman kaybetmeden kasko sigortası yaptırın. En uygun kasko fiyatlarına Sigortam.net’ten araç kasko sorgulaması yaparak 3 dakikada ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 kaskonuzu telefonda yaptırın.


Okumaya Devam Edin

En Güvenli 10 Otomobil Markası Hangileri?

20 Ocak 2014 Pazartesi

Yeni bir yılla birlikte yeni umutlar, yeni planlar ve hedefler de hayatımıza giriyor. 2014 hedefleriniz arasında araba sahibi olmak varsa eğer, karar vermenizi kolaylaştıracak hazırladığımız son 10 yılın en güvenli otomobillerinin listesine göz atabilirsiniz.

​Güvenliğiniz için Aracınızda Bulunması Gerekenler

08 Mayıs 2014 Perşembe

Yola çıkmadan önce güvenliğiniz için trafik seti aracınızda bulunmalı ve mutlaka trafik sigortası da yaptırmalısınız. 

Trafikte Güvenli Sürüş için 8 Teknik!

04 Ağustos 2014 Pazartesi

Sıkça yaşanan trafik kazalarını önlemek ve güvenli yolculuklara çıkmak için hazırladığımız önerileri inceleyip, uygulamanız büyük önem taşıyor.