Araç Hasarına Neden Olan Sürücü Belli Değilse Ne Olur?

Özellikle trafik yoğunluğu olan büyük şehirlerde, araçları bekleyen riskler çok fazla. Araç parkının büyük sorun olduğu bu yerlerde araçlar çoğu zaman kim vurduya gidebiliyor. Park yeri bulunamadığı için yol kenarına çekilen araçların başına gelmeyen kalmıyor. Zarar gören araca kimin çarptığı, nasıl çarptığı gibi bilgiler öğrenilemediği için aracın hasarını karşılamak çoğunlukla araç sahibine kalıyor.

Araca çarpan kişi belli olmasa da bir şekilde görgü tanığı bulunuyorsa ve aracın markası, rengi, plakası gibi bilgilere ulaşıldıysa çok daha şanslısınız. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey polise veya kırsal alandaysanız jandarmaya haber vermektir. Ulaşılan bilgiler polise yahut jandarmaya eksiksiz verilmelidir. Olayı gören kişilerden de ifade verilmesi rica edilmelidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kaza anın gerçekleştiği yerde bir kamera kayıt cihazı varsa, görüntülerin alınması da araca zarar veren kişinin bulunmasını hızlandıracaktır.

Öğrenilen bilgiler içinde araç plaka bilgisi yer alıyorsa, trafik şube müdürlüğünden araç sahibinin tespiti istenir. Hasar veren sürücünün öğrenilmesi durumunda, hasarın boyutu dikkate alınarak zarar tazmini istenir. Araçtaki hasara sebebiyet veren sürücünün trafik sigortası, hasarı karşılayacaktır.

Araca Zarar Veren Sürücü Belli Değilse Hasarı Kim Karşlılar?

Kazaya sebep olan kişi hiçbir şekilde bulunamadıysa, hasarın tazmini için yapılabilecek 2 yol vardır: Güvence Hesabından zarar tazmini istenir yahut hasar gören kişinin varsa kasko sigortası devreye girer. Güvence hesabına başvurmayı düşünüyor ancak başvuru ile ilgili hiçbir şey bilmiyorsanız; ''Güvence Hesabı Başvurusu İçin Gereken Belgeler'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Güvence Hesabı, bir şekilde sigorta güvencesinden yoksun kalan kişilerin zararını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Genellikle yaralanma, sakatlanma yahut ölüm gibi bedensel zararları karşılar.

Hasarda bedensel bir zarar yaşanmadıysa, kasko sigortası devreye girer. Ancak yaşadığınız hasar ciddi boyutlarda değilse, kasko sigortasını kullanmamakta fayda var. Çünkü; koşullara bağlı olarak gelecek yıllarda hasarsızlık indirimini değerlendirme şansı var. Hasarın tazmini için kaskoya başvurulması, hasarsızlık indiriminin kaybedilmesine neden olacaktır. Bu yüzden yaşanan hasar ciddi boyutlarda değilse, sigorta şirketine gitmemekte fayda var. Eğer kaza ciddi boyutlarda ise ve kaskodan karşılanacaksa yapılması gereken bazı işler bulunuyor.

Öncelikle kazanın boyutunu gösterir fotoğraflar çekmek gerekiyor. Kazanın tespitiyle ilgili doğru sonuçlar için bu fotoğraflar çok önemli. 

Kaza hakkında bilgi verecek görgü tanıkları varsa, bu kişilerden muhakkak beyan talebinde bulunulmalıdır. Araç kullanılamayacak durumuysa, çekici işlemlerinin gerçekleşmesi için sigorta şirketi aranmalıdır. Sigorta şirketleri, kendilerine ulaştırılan belgeleri kullanarak hasar dosyası açar. Hasar ihbarı süresinin geciktirilmemesi de önemli bir diğer detaydır. Aksi durumda sigorta şirketi, geç ihbardan dolayı tazminat ödemeyi reddedebilir.

Siz de sorumsuz sürücülere karşı kendinizi ve aracınızı korumak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. Kasko alma aşamasına dair soru işaretleri yaşıyorsanız, Sigortam.net’e gelin, en uygun kasko fiyatları ile yolculuk güvenliğini yakalayın. 

Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek hattımızı arayın.

 

Benzer İçerikler

2018 Kasko Fiyatları Hakkında Genel Bilgiler 2018 Kasko Fiyatları Hakkında Genel BilgilerTürkiye’nin en...büyük ve en iyi
sigorta şirketleri Sigortam.net ile...anlaşmalıdır. Sigortam.net’ten kasko hesaplama yaparak adımları kolayca geçebilir, şirketlerin kasko fiyatları...hakkında bilgi alabilir, karşılaştırır ve bütçenize en uygununu kolayca satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlarla kasko sigortası yaptırarak hem kendinizi hem de aracınızı güvence altına almış...olursunuz. Zorunlu trafik sigortası, karşı tarafı ve...üçüncü kişileri korurken kasko sigortası, sizi korur. Bu sayede bir kaza sonrasında aracınızın hasarını öder ve maddi açıdan...sıkıntı yaşamamanızı sağlar. Kaza sırasında eğer kasko sigortanız yoksa maddi açıdan büyük yükler altına girebilirsiniz....Böyle olumsuzluklarla karşılaşmadan önce kaskonuzu yaptırın, içiniz rahat bir şekilde yola çıkın.

2018 Kasko...Fiyatları

Kasko sigortası satan şirketler arasında karar verebilmek çoğunlukla zordur. Sigortam.net, sigorta şirketlerinin...kasko tekliflerini karşılaştırmalı olarak göstererek en uygun fiyat avantajına ulaşabilmenizi sağlar. Kasko ürünleri arasında...karar verirken fiyatları aynı ekran üzerinde karşılaştırmalı olarak görerek en doğru kararı verebilmenizi mümkün kılar. Artı...olarak 2018 kasko fiyatları için belirli avantajlar elde edebilirsiniz. Daha düşük fiyatlarla kasko poliçesi satın...alabilmek için ''Kasko Fiyatlarını Düşürmeye Yönelik Öneriler''...başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko teminatları günlük hayatınızda trafikte ya da aracınız...park halindeyken sıklıkla karşılaşabileceğiniz teminatları güvence altına alır. Bunların dışında ek teminatlar da alabilmeniz...mümkündür.

Çarpma-Çarpılma

Trafikte seyrederken aracınıza herhangi bir sürücünün çarpması, bilerek aracınıza...zarar verilmesi, sizin yanlışlıkla herhangi bir yere ya da araca arabanızı çarpanız vs. durumlarda zararlarınızı teminat altına...alır.

Yanma

Aracınıza yabancı maddelerin sıçraması ya da kaza sonucu yanma durumunda aracınız güvence altında...olur.

Çalınma-Çalınmaya Teşebbüs

Aracınızın ya da içindeki eşyalarınızın çalınması, ya da çalınmaya teşebbüs...durumunda güvence altında olursunuz. En uygun 2018 kasko fiyatları için Sigortam.net üzerinden kasko hesaplama yapın, sigorta şirketlerini...karşılaştırın. İhtiyacınız olan kasko poliçesine Sigortam.net'in web sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24...00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 2018 kasko fiyatları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.