Araç Hasarına Neden Olan Sürücü Belli Değilse Ne Olur?

Özellikle trafik yoğunluğu olan büyük şehirlerde, araçları bekleyen riskler çok fazla. Araç parkının büyük sorun olduğu bu yerlerde araçlar çoğu zaman kim vurduya gidebiliyor. Park yeri bulunamadığı için yol kenarına çekilen araçların başına gelmeyen kalmıyor. Zarar gören araca kimin çarptığı, nasıl çarptığı gibi bilgiler öğrenilemediği için aracın hasarını karşılamak çoğunlukla araç sahibine kalıyor.

Araca çarpan kişi belli olmasa da bir şekilde görgü tanığı bulunuyorsa ve aracın markası, rengi, plakası gibi bilgilere ulaşıldıysa çok daha şanslısınız. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey polise veya kırsal alandaysanız jandarmaya haber vermektir. Ulaşılan bilgiler polise yahut jandarmaya eksiksiz verilmelidir. Olayı gören kişilerden de ifade verilmesi rica edilmelidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kaza anın gerçekleştiği yerde bir kamera kayıt cihazı varsa, görüntülerin alınması da araca zarar veren kişinin bulunmasını hızlandıracaktır.

Öğrenilen bilgiler içinde araç plaka bilgisi yer alıyorsa, trafik şube müdürlüğünden araç sahibinin tespiti istenir. Hasar veren sürücünün öğrenilmesi durumunda, hasarın boyutu dikkate alınarak zarar tazmini istenir. Araçtaki hasara sebebiyet veren sürücünün trafik sigortası, hasarı karşılayacaktır.

Araca Zarar Veren Sürücü Belli Değilse Hasarı Kim Karşlılar?

Kazaya sebep olan kişi hiçbir şekilde bulunamadıysa, hasarın tazmini için yapılabilecek 2 yol vardır: Güvence Hesabından zarar tazmini istenir yahut hasar gören kişinin varsa kasko sigortası devreye girer. Güvence hesabına başvurmayı düşünüyor ancak başvuru ile ilgili hiçbir şey bilmiyorsanız; ''Güvence Hesabı Başvurusu İçin Gereken Belgeler'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Güvence Hesabı, bir şekilde sigorta güvencesinden yoksun kalan kişilerin zararını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Genellikle yaralanma, sakatlanma yahut ölüm gibi bedensel zararları karşılar.

Hasarda bedensel bir zarar yaşanmadıysa, kasko sigortası devreye girer. Ancak yaşadığınız hasar ciddi boyutlarda değilse, kasko sigortasını kullanmamakta fayda var. Çünkü; koşullara bağlı olarak gelecek yıllarda hasarsızlık indirimini değerlendirme şansı var. Hasarın tazmini için kaskoya başvurulması, hasarsızlık indiriminin kaybedilmesine neden olacaktır. Bu yüzden yaşanan hasar ciddi boyutlarda değilse, sigorta şirketine gitmemekte fayda var. Eğer kaza ciddi boyutlarda ise ve kaskodan karşılanacaksa yapılması gereken bazı işler bulunuyor.

Öncelikle kazanın boyutunu gösterir fotoğraflar çekmek gerekiyor. Kazanın tespitiyle ilgili doğru sonuçlar için bu fotoğraflar çok önemli. 

Kaza hakkında bilgi verecek görgü tanıkları varsa, bu kişilerden muhakkak beyan talebinde bulunulmalıdır. Araç kullanılamayacak durumuysa, çekici işlemlerinin gerçekleşmesi için sigorta şirketi aranmalıdır. Sigorta şirketleri, kendilerine ulaştırılan belgeleri kullanarak hasar dosyası açar. Hasar ihbarı süresinin geciktirilmemesi de önemli bir diğer detaydır. Aksi durumda sigorta şirketi, geç ihbardan dolayı tazminat ödemeyi reddedebilir.

Siz de sorumsuz sürücülere karşı kendinizi ve aracınızı korumak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. Kasko alma aşamasına dair soru işaretleri yaşıyorsanız, Sigortam.net’e gelin, en uygun kasko fiyatları ile yolculuk güvenliğini yakalayın. 

Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek hattımızı arayın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL