Araç Kasko Sigortasında Teminat Dışı Kalan Durumlar Nelerdir?

Aracınızı hem trafikte seyir haldeyken hemde park halindeyken korumanın en ideal yolu araç kasko sigortası yaptırmaktır.
 
araç kasko sigortasıSiz ne kadar dikkatli olursanız olun, trafikte oluşacak riskleri her zaman hesaplayamayabilirsiniz. Bu nedenle beklenmedik kazalara karışma, haklıyken haksız duruma düşme olasılıklarınız her an gerçek olabilir. 
 
Bir kazada karşı taraf hatalı ise sizin açınızdan maddi bir sorun yoktur. Ancak hatalı sürücü siz olduğunuzda hasar maliyetleri cebinizi yakacak boyutlara ulaşabilir. Standart bir kasko poliçesi ile kaza sonucu oluşabilecek zararlar dışında, aracınızı yanma, çalınma, çalınmaya teşebbüs edilme ile yaşanacak zararlara karşı da güvenceye almış olursunuz. 
 
Kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Bu nedenle sigorta şirketlerine göre değişen farklı teminat kapsamları bulunmaktadır. Örnek olarak, bir şirketin kasko poliçesinde standart olarak verilen sel teminatı, bir başka şirketin kasko poliçesinde ek teminat olarak sunulabilir. Bu durumda da doğal olarak farklı ücretlendirmeler görülebilir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kasko Teminatı Dışında Kalan Durumlar

 
Bütün kasko ödemeleri yalnızca teminat kapsamına dahil olan durumlar için yapılır. Şirketlerin teminatları, kapsamları, limitleri verdikleri hizmetlerin içerikleri birbirinden farklı olsa da kasko sigortası bazı durumlarda ödeme yapmaz. Poliçelere kasko teminatı olarak dahil edilmeyecek durumlar Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından “Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları” belgesinde açıklanmakta olup tüm sigorta şirketleri için geçerlidir. 
 
Bu durumlar:
 
– Uyuşturucu madde kullanımı ya da Karayolları Trafik Kanunu'nun yasakladığı miktarda içki alınması, 
– Aracı kullanmak için gerekli sürücü ehliyetine sahip olmayan kişiler tarafından kullanılan araçlarda meydana gelen zararlar,
– Taşıma haddini geçen araçların zararları,
– Aracın rutin bakım hizmetlerini almamış olması, yağsız, susuz kalması, donma, paslanma ve çürümesi nedeniyle meydana gelen zararlar,
– Aracın orijinalliğini bozan, sonradan yapılan değişikliklerden kaynaklanan zararlar,
– Olağanüstü durumlar olarak nitelendirilen, savaş, istila, düşman işgali gibi olaylardan doğacak hasarlar, 
– Nükleer yakıttan veya yakıtın yanması sonucu nükleer atıklardan dolayı doğan zararlar,
– Aracın bir hasar veya zorunluluk nedeniyle taşınması, çekilmesi dışında, taşıtın kendi gücü ile girip çıkabileceği, deniz, nehir ve havada taşınması sırasında (ruhsatlı sefer yapan gemiler ve trenler hariç) uğrayacağı zararlar olarak belirlenmiştir. 
Trafikte güvenle yol almak için mutlaka kasko poliçenizi yaptırın ve günü gelmiş poliçelerinizi yenileyin. Teminat ödemesi yapıldığı sırada, hasarınızın teminat dışında değerlendirilmemesi için belirtilen şartları yerine getirdiğinize daima dikkat edin.
 
Aracınız için en uygun kasko poliçesini ve en doğru teminatları karşılaştırmalı olarak görüp inceleyebilmek için hemen online kasko teklifi alın. Sigorta uzmanlarımıza danışmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından 7/24 bizi arayın.
 

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam
Zurich Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 
1 Nisan 2013...itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda...Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme...yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl...belirleneceği yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın Sigorta

 
Araç bedeli artık...poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için...devam edecek.
 

C) Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu...üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir...kaybı 
-Hasarsızlık indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile...değiştirme (Şartlı)
 

3-Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak...taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek...zararlar teminat kapsamındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından...orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile...değiştirilme yoluna gidilir. 
 

B) Cam Hasar...Uygulaması 

 
Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20...lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır. 
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.... 
 

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması 

 
Sigorta konusu marka...model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır .Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı...en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin...ortalaması alınır.  Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen tutarın üzerinde...olamaz.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan...detaylar tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler....Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.