48.906 müşterimiz
son 24 saatte
bizi ziyaret etti!
X
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Kasko Değeri Hesaplanmasında Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

13 Aralık 2010
Herhangi bir aracın kasko sigortası yaptırırken kasko değeri belirlenir ve poliçe primini direkt olarak etkiler. Aracın, araç kasko değeri üzerinden sigortalanması önerilir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanan araç kasko değer listesi üzerinden bu bilgiye kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Kurumun web sitesi üzerinden düzenli olarak kasko değer listesi yayınlanmaktadır. İhtiyacı olan herkes araç kasko değer listesi sorgulama hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilmektedir. 
 
Kasko değer listesi motorlu kara taşıtları sigortalılarının kasko poliçeleri belirlenirken kullanılmak üzere 1987 yılından beri yayınlanmaktadır. Kasko değer listesinde geriye dönük son 15 yıllık kasko değerleri yer almaktadır. Bundan daha önceki yıllara ait araç kasko değerleri sigortalı ve sigorta şirketinin vereceği ortak karar sonucu ile belirlenir.
 
Araç kasko değeri hesaplanırken yeni araç fiyatlarının kaydı ve ikinci el fiyatların belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle kasko değer listesi konusunda uzman bir kurumun desteği ile hazırlanmaktadır. 
 
Araç kasko değeri hesaplaması yapılırken pek çok değişken göz önüne alınmaktadır. Ülkemizde oluşan ekonomik ve siyasi gelişmeler ikinci el otomobil piyasasında bazı dalgalanmalara yol açabilir. Ekonomik ve siyası alandaki gelişmeler ise ikinci el otomobil piyasasına olumlu ya da olumsuz olarak yansır. Kimi zaman faiz ve döviz fiyatlarında oluşan dalgalanmalar, kimi zaman da otomotiv sektörüne yeni vergilerin gelmesi gibi nedenler ile ikinci el otomobil fiyatları ani ve sık değişiklikler gösterebilir. Bu dalgalanmalar aracın kasko değerini de direkt olarak etkilemektedir. Araç değer listesinde yayınlanan bedele araç satın alındıktan sonra ilave ettirilen aksesuarlar dahil değildir. Bu ilave edilen aksesuarlar için sigortalanın ayrıca beyanda bulunması gerekir. Kasko değerleri sigortacı ve sigortalı arasında anlaşma yapılarak çözümlenir. Araç kasko değeri sorgulama sırasında aksesuarların kaskoya etkisi de göz ardı edilmemelidir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Sigortam.net de tüm kullanıcılarına kasko değer listesi sorgulama hizmetini ücretsiz olarak sunmaktadır. Aracınıza ait kasko değer listesi bedeline kolayca ulaşabilir, kasko sigortası teklifinizi hızla alabilirsiniz.  
 

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %50'ye varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Aracımdaki Ek Aksesuarları Kasko Poliçeme Dahil Ettirebilir miyim?

Araçtaki ek aksesuarlar kasko poliçesine dahil edilebilir mi öğrenerek olası avantajları kaçırmayın.

Niçin Kasko Sigortası Yaptırmalısınız?

Kasko sigortası, sigortalı aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlarını güvence altına alır.

Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun doğru teminatların seçilmesidir.